246/2001 Sb., úz]. Únikové cesty, východy a evakuační výtahy na únikových cestách musí být trvale označeny značkami pro únik a evakuaci osob.V prostoru chráněné únikové cesty lze na stěnu o ploše 60 m2 umístit pouze jeden hořlavý předmět. Na podlaží chráněné únikové cesty nesmí být umístěny více než tři hořlavé předměty. Hořlavý předmět ve tvaru „nástěnky“ musí zabírat maximálně 1,3 m2 a nesmí překročit tloušťku 4 mm.Označení únikových cest
Únikové cesty z objektu na bezpečné místo musí být zřetelně označeny, a to především všude tam, kde východ na volné prostranství není přímo viditelný, kde se mění směr úniku nebo kde dochází ke křížení komunikací či změně výškové úrovně (schody).
Co je částečně Chráněná úniková cesta : Částečně chráněná úniková cesta – je trvale volný komunikační prostor, kde se lze bez překážek pohybovat směrem k východu na volné prostranství nebo do chráněné únikové cesty.
Co je to CHUC
Chráněná úniková cesta (CHUC) je trvale volný komunikační prostor tvořící samostatný požární úsek, který vede na volné prostranství. Požárně dělicí konstrukce (obvodové a požární stěny, stropy) musí být vždy z nehořlavých hmot.
V jaké výšce by měly být umístěny značky únikových cest : Výše umístění značek by neměla přesáhnout výšku 2,5 m nad úrovní vnitřní komunikace. Stanovená výška vychází z normativního požadavku ČSN 73 0802, že výše nezakouřeného pásma po dobu úniku musí být dodržena ve výšce 2,5 m nad podlahou.
Únikové cesty a východy musí zůstat trvale volné, bez překážek a vést co nejvhodnější cestou k východu do volného prostoru nebo na bezpečné místo. V případě nebezpečí musí mít zaměstnanci možnost rychle a co nejbezpečněji opustit pracoviště.
Úniková cesta je komunikace, která umožňuje bezpečnou evakuaci osob ze stavby nebo z její části ohrožené požárem na volné prostranství, kde nemohou být ohroženy.
Jaké Obecně požadavky jsou stanoveny na únikové cesty a východy
Únikové cesty a východy musí zůstat trvale volné, bez překážek a vést co nejvhodnější cestou k východu do volného prostoru nebo na bezpečné místo. V případě nebezpečí musí mít zaměstnanci možnost rychle a co nejbezpečněji opustit pracoviště.Požadovaná nejmenší šířka únikové cesty (v závislosti na stupni poskytované ochrany unikajícím osobám) je stanovena v násobcích poloviny únikového pruhu: u nechráněné únikové cesty – jeden únikový pruh, u částečně chráněné a chráněné únikové cesty – 1,5 únikového pruhu.Chráněné únikové cesty v nevýrobních objektech
Za chráněnou únikovou cestu se ve smyslu ČSN 73 0802 ČL. 9.3 považuje trvale volný komunikační prostor, vedoucí k východu na volné prostranství a tvořící samostaný požární úsek.
Dveře, kterými prochází úniková cesta, pro případ nebezpečí musí být průchodné bez dalších opatření a zvláštní pomoci; otevírají se zpravidla ve směru úniku; nesmí zajištěním proti vstupu nepovolaných osob bránit úniku a evakuaci osob; nesmí být posuvné nebo karuselového provedení; nouzové východy, určené v projektové …
Co to je Unikovy pruh : Dopravní značka „Únikový pruh“ (č. IP 24) informuje o únikovém pruhu, kde lze v případě nouze, například při sníženém účinku brzd, zastavit vozidlo pomocnými prostředky, například protisvahem či hrubým štěrkovým povrchem.