Mezi osoby, které nejsou plně svéprávné, patří i děti z důvodu věku, protože jsou nezletilé. Tím je každý, komu není 18 let, což je věková hranice pro zletilost, se kterou je spojená i plná svéprávnost (§ 30 občanského zákoníku – zákon č. 89/2012 Sb.). Proto má každé dítě svého zákonného zástupce.1 Úmluvy se dítětem rozumí každá lidská bytost mladší 18 let, pokud podle právního řádu, jenž se na dítě vztahuje, není zletilosti dosaženo dříve.kterým se snižuje věk nezletilosti. Nezletilí jsou ti, kdož nedokončili dvacátého prvního roku svého věku. Tím mění se § 21 a § 275 ob.
Za jakých podmínek mohou právně jednat nezletilí : Podmínky pro přiznání svéprávnosti dle ustanovení § 37
Především nezletilému musí být nejméně 16 let a musí prokázat, že je schopen se sám živit a obstarat si své záležitosti. K přivolení soudu potřebuje také souhlas zákonného zástupce.
Kdy je člověk zbaven svéprávnosti
Úplně zbavit člověka svéprávnosti dnes není možné. Nový občanský zákoník tuto možnost zrušil a stanoví, že omezit něčí svéprávnost je možné maximálně na tři roky. Pokud je zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let.
Jaký je rozdíl mezi mladistvým a nezletilým : 218/2003 Sb.) definuje mládež jako děti a mladistvé, přičemž dítětem mladším patnácti let rozumí toho, kdo v době spáchání činu jinak trestného nedovršil patnáctý rok věku, a mladistvým toho, kdo v době spáchání provinění dovršil patnáctý rok a nepřekročil osmnáctý rok svého věku (§ 2).
Od 18 let už člověk může samostatně uzavírat smlouvy, a to bez omezení ze strany zákonných zástupců. Může tak začít podnikat, nastoupit do zaměstnání či uzavřít sňatek. Teprve v 18 může člověk volit, kupovat či prodávat alkohol a tabák, a až od osmnácti se smí také dívat na filmy pro dospělé.
Je třeba rozlišovat pojem zletilost a svéprávnost. Plné svéprávnosti nabývá člověk zletilostí, tedy dovršením 18 let věku. Svéprávnost je způsobilost právně jednat, například uzavírat jakékoli smlouvy.
Kdy je možné omezit člověka na jeho svéprávnosti
Omezit svéprávnost lze pouze za okolností, kdy nepostačují mírnější a méně omezující opatření a hrozila-li by pak dané osobě závažná újma. Dále se k návrhu přikládá lékařský posudek či lékařská zpráva o zdravotním stavu dotčené osoby. Pokud takový důkaz nebude soudu doložen, soud může návrh zamítnout.Jedná se o ochranu osob s omezenou svéprávností[1] které nebyly hospitalizovány v odborných zařízeních, ať již sociálního či zdravotnického typu, a současně nemají žádnou osobu blízkou, která by se stala jejich opatrovníkem, a je jim tak určen opatrovník veřejný.Omezit svéprávnost lze pouze za okolností, kdy nepostačují mírnější a méně omezující opatření a hrozila-li by pak dané osobě závažná újma. Dále se k návrhu přikládá lékařský posudek či lékařská zpráva o zdravotním stavu dotčené osoby. Pokud takový důkaz nebude soudu doložen, soud může návrh zamítnout.
Od 18 let už člověk může samostatně uzavírat smlouvy, a to bez omezení ze strany zákonných zástupců. Může tak začít podnikat, nastoupit do zaměstnání či uzavřít sňatek. Teprve v 18 může člověk volit, kupovat či prodávat alkohol a tabák, a až od osmnácti se smí také dívat na filmy pro dospělé.
Co je možné od 15 let : Za mladistvého se považuje osoba, která dosáhla věku 15 let, ale ještě nepřekročila 18 let věku. Mladiství mohou uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o práci konané mimo pracovní poměr nejdříve po dosažení věku 15 let, avšak s výkonem této práce mohou začít až ve chvíli, kdy ukončí povinnou školní docházku.
Kdy je dítě nezletilé : 218/2003 Sb.) definuje mládež jako děti a mladistvé, přičemž dítětem mladším patnácti let rozumí toho, kdo v době spáchání činu jinak trestného nedovršil patnáctý rok věku, a mladistvým toho, kdo v době spáchání provinění dovršil patnáctý rok a nepřekročil osmnáctý rok svého věku (§ 2).
Co se může od 14 let
Děti ve věku mezi 14 a 15 lety můžete také zaměstnat v rámci tzv. střídavého vzdělávacího programu (při němž se kombinuje výuka s praxí) nebo v rámci stáže v podniku. Děti ve věku nejméně 14 let (v některých případech i 13) mohou rovněž vykonávat lehké práce.
Zákaz prodeje a podávání alkoholu osobám mladším 18 let je uložen v zákoně a platí pro všechny prodejce. Pokud stojíte na straně zákona, pomozte nám zajistit, že se k dětem a mladistvým alkohol opravdu nedostane.Právní definice dospělosti
V českém občanském zákoníku se setkáváme s termínem zletilost, která se nabývá dovršením osmnáctého roku věku. Zletilý člověk se stává plně svéprávným, je tedy způsobilý nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem.
Kdo může člověka zbavit svéprávnosti : (1) Omezit svéprávnost člověka může jen soud. (2) Soud vyvine potřebné úsilí, aby zjistil názor člověka, o jehož svéprávnosti rozhoduje, a to i za použití takového způsobu dorozumívání, který si člověk zvolí.