Co je nezbytně v každém trestním řízení dokazovat?
Dokazování je jedna z nejdůležitějších součástí procesního práva, při níž účastníci řízení dokazují svá tvrzení předkládáním návrhů na provedení důkazů.(1) Orgány činnými v trestním řízení se rozumějí soud, státní zástupce a policejní orgán.Trestní řízení zahajuje policejní orgán na základě vlastních poznatků, trestních oznámení i podnětů jiných osob či orgánů, z nichž plyne podezření, že byl spáchán trestný čin, sepsáním záznamu o zahájení úkonů trestního řízení. Tím je také zahájena prvá fáze trestního řízení, kterou je řízení přípravné.

Čím končí trestní řízení : Posledním stadiem trestního řízení je řízení vykonávací. Jeho účelem je uskutečnit obsah rozhodnutí, vydaného orgány činnými v trestním řízení (např. výkon rozsudku, jímž byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody). Právní mocí odsuzujícího rozsudku se řízení dostává do posledního stadia – vykonávacího řízení.

Co není třeba dokazovat

Není třeba dokazovat skutečnosti obecně známé tj. známé širokému okruhu osob v určitém místě a čase nebo známé soudu z jeho činnosti, jakož i právní předpisy uveřejněné nebo oznámené ve Sbírce zákonů České republiky.

Jak probiha dokazování u soudu : Soud nejprve posoudí, zda jsou důkazy navrhované stranami přípustné, a poté vydá usnesení, které stanoví skutečnosti, které musí být prokázány, povolené důkazy a povinnosti stran týkající se provádění důkazů. Je-li to možné, budou důkazy provedeny v rámci stejného jednání, při němž byly povoleny.

v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.

Orgánem, který není činný v trestním řízení je obecní policie (popř. městská policie).

Jak zastavit trestní stíhání

Státní zástupce má výlučnou pravomoc zastavit trestní stíhání v přípravném řízení. Může tak učinit jen ohledně skutku, pro který bylo trestní stíhání zahájeno, tedy zastavení trestního stíhání se musí týkat konkrétního skutku a konkrétního obviněného. Soud zastavuje trestní stíhání po podání obžaloby.Zahájení úkonů v trestním řízení po doručení oznámení o podezření na spáchání trestného činu konkrétní osoby, subjektu, či neznámého pachatele. Oznámení o podezření na spáchání trestného činu může podat policejní orgán, státní zastupitelství, správní orgán, fyzická či právnická osoba.Z hlediska časového průběhu lze české trestní řízení členit na dvě základní stadia: Přípravné řízení, které zahrnuje prověřování okolností důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin, a vyšetřování, které představuje již vedení trestního stíhání proti konkrétní osobě (obviněnému).

V trestním řízení je právní moc rozsudku, kdy rozsudek již nelze napadnout opravným prostředkem v žádné jeho části, upravena v § 139 odst. 1 tr. ř. Proti rozsudku odvolacího soudu zákon nepřipouští odvolání, a tudíž nabývá právní moci dnem vyhlášení (§ 259 odst.

Jak probíhá dokazování u soudu : Na strany sporu dopadá takzvaná důkazní povinnost, a proto je jejich hlavním úkolem hledat způsob, jak podložit své tvrzení a navrhovat důkazy. Na soudci pak je, aby vyhodnotil, které z navržených důkazů jsou klíčové pro jeho objektivní zjištění, a dané důkazy nechal provést.

Co to je koncentrace řízení : 82. Zásada koncentrace řízení je explicitně vyjádřena v § 118b OSŘ jako limit, do kterého je možno uvádět rozhodné skutečnosti o věci samé a označit důkazy k jejich prokázání, přičemž rozlišuje limit pro přípravné jednání a limit pro první jednání.

Co když se nedostavil k soudu

Nedostavení se k přípravnému jednání bez uvedení důležitého důvodu, může být řešeno opět rozsudkem pro uznání. Pokud se žalobce nedostaví, soud řízení zastaví. V praxi se však přípravné jednání příliš neužívá a většinou soud nařídí rovnou “klasické” jednání, které ale často má charakter pouze přípravy na další spor.

Zmocněncem může být každá osoba, která je zcela způsobilá k právním úkonům, může jím být jak právník, tak také laik, který není v oblasti práva blíže vzdělán. Zmocněncem tak může být také rodinný příslušník, soused, kamarád či jiná osoba, ke které chová poškozený důvěru.Subjekty trestního řízení rozumíme ty činitele (státní orgány, fyzické a právnické osoby), kteří mají a vykonávají vlastním jménem vliv na průběh řízení a kterým zákon dává k uskutečnění tohoto vlivu určitá procesní práva nebo určité procesní způsobilosti.

Kdy může státní zástupce zastavit trestní stíhání : Státní zástupce má výlučnou pravomoc zastavit trestní stíhání v přípravném řízení. Může tak učinit jen ohledně skutku, pro který bylo trestní stíhání zahájeno, tedy zastavení trestního stíhání se musí týkat konkrétního skutku a konkrétního obviněného. Soud zastavuje trestní stíhání po podání obžaloby.