Co je mikrobiom test?
V lékařství v ČR jsme zvyklí zjišťovat informace standardně z rozboru krve. Naštěstí věda a výzkum jdou stále dopředu a je možné si nechat v soukromé laboratoři vyšetřit i stav střevního mikrobiomu. Nejen, že zjistíte, jak si vedou vaše střeva, jaký je věk vaší mikrobioty, dostanete i možné řešení.Nezdravá strava

Mikrobům (úplně stejně jako nám) prospívají základní kvalitní potraviny, které nejsou průmyslově upraveny a doslazeny či dochuceny aditivy. Úplně ideální je pravidelné obohacení jídelníčku o fermentované potraviny, jako je třeba kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky anebo kváskové pečivo.Pojmem „mikrobiom“ označujeme soubor všech mikroorganismů (eukaryota, bakterie, archaea i viry), osidlujících určité prostředí. Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví, v případě nerovnováhy (dysmikrobie) naopak naše zdraví oslabují až ohrožují.

Kolik stojí probiotika na míru : Kolik probiotika stojí Na eshopu uvidíte cenu ročních probiotik 74.000 Kč. Půl roční probiotika stojí 37.400 Kč.

Jak zlepšit mikrobiom

Zařaďte do jídelníčku více fermentovaných potravin a vaše střeva budou šťastnější. Jogurty, kysané zelí, kvašené okurky, kimchi, tempeh, nakládaná kvašená zelenina, brynza, kefír a mnoho dalšího obsahují „dobré“ bakterie a pomáhají udržet jejich převahu ve střevech.

Co je mikrobiologické vyšetření : Mikrobiologické vyšetření slouží k laboratornímu stanovení přítomnosti a určení druhů mikroorganismů (bakterií, virů, hub a parazitů) ve vzorcích odebraných ze živého organismu.

Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.

  1. Nadýmání
  2. Zácpa a průjem.
  3. Pálení žáhy a reflux kyseliny.
  4. Migrény.
  5. Úzkost.
  6. Chronická únava.
  7. Návrat k rovnováze.


Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně

  • Kvašená zelenina.
  • Miso pasta.
  • Rostlinný kefír.
  • Tibi krystaly.
  • Rostlinné jogurty.
  • Rostlinný sýr.
  • Kombucha.
  • Rejuvelac.

Co škodí mikrobiomu

Abychom udržovali náš mikrobiom co nejzdravější, je potřeba mu dodávat správnou výživu bohatou na vlákninu, celistvou a na živiny bohatou stravu, psychickou pohodu, ale také se vyvarovat různých zlozvyků, jako například pití alkoholu, kouření, nadužívání antibiotik, nedostatek spánku, pohybu, tekutin a spousty dalších.Probiotika jako doplňková léčba aneb Kdy brát probiotika

Proto je dobré začít brát probiotika již v počátcích bakteriální infekce, společně s antibiotiky. Pro maximální účinek se doporučuje rozestup alespoň 2 hod mezi užitím. Doporučené užívání je cca ještě týden až 14 dní po dobrání antibiotické léčby.Dobrý den, z registrovaných léčivých přípravků (byly provedeny studie na účinnost) se nabízí Hylak Forte nebo Enterol. Z doplňků stravy můžete podat jakékoliv jiné probiotika – všechny se mohou dlouhodobě: Biopron, Linex, Laktobacily, apod.

Fermentované potraviny: Kefír, jogurt, kysané zelí, kimchi a další fermentované potraviny jsou bohaté na probiotika – prospěšné bakterie, které mohou pomoci udržovat střevní mikrobiom v rovnováze. Pravidelná konzumace těchto potravin může posílit střevní mikrobiom a podpořit trávení.

Co se dá zjistit ze stolice : Moderní imunotechnické metody nabízejí dnes široký rozsah analytů, které lze stanovit v jediném vzorku stolice – např. antigen Helicobacter pylori, protilátky ke gliadinu a transglutamináze, pankreatické enzymy, zánětlivé markery, hemoglobin, markery kolorektálního karcinomu.

Co dělá mikrobiolog : Mikrobiologové nepracují pouze s jedním organismem, ale s mnoha miliony organismů, které získávají pěstováním v přísných laboratorních podmínkách (kultivací). Mikroorganismy jsou pěstovány v živných prostředích, v tzv. živné půdě. Složení půdy je pokaždé jiné, vždy závisí na účelu.

Jak poznam že mám něco se Strevy

Symptomy zánětu střev

Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu. S narušeným střevním prostředím souvisí také únava a slabost, protože často na jídlo nejsou ani myšlenky a tělo potom nemá odkud čerpat energii.

„Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Které potraviny dráždí střeva : tuky (sádlo, škvarky, šlehačka, máslové krémy, tučné sýry a jogurty) nadýmavé a kynuté potraviny (droždí, kynuté těsto, luštěniny, zelí, kapusta, květák, houby apod.) potraviny s kůrkou, slupkou, zrníčky a vlákninou (celozrnné pečivo, čerstvé ovoce a zelenina)