Risk management, česky zacházení s riziky, je oblast řízení projektů i procesů, která se zabývá zjišťováním a hodnocením jejich nebezpečí a nežádoucích důsledků.Z pohledu věcného nebo procesního existuje také mnoho typů (nebo druhů) rizik:
- Provozní rizika (Operational risks)
- Technická (technologická) rizika.
- Výrobní rizika.
- Informační rizika – viz též informační bezpečnost.
- Ekonomická a finanční rizika.
- Úvěrová rizika.
- Riziko insolvence.
Rizika, kterým je podnik vystaven, jsou charakterizovány vztahy s vnějším okolím (vnější faktory) a vztahy uvnitř podniku (vnitřní faktory), případně jejich kombinací. Vnějšími faktory může být: ztráta dodavatele, nástup konkurence.
Jak probíhá proces řízení rizik : Proces řízení rizik
Řízení rizik jako kontinuální proces začíná jejich identifikací, následnou analýzou, zhodnocením, prioritizací a následném rozhodnutím, jak s jednotlivými riziky naložit, jak se k nim postavit. Fakticky je celý proces řízení rizik neustále se opakující cyklus, podobně jako strategické plánování.
Co dělá risk manager
Odborně posuzuje a oceňuje rizika, provádí metodickou a poradenskou činnost, analyzuje jednotlivá rizika, předkládá návrhy opatření k minimalizaci potenciálních rizik, kontroluje ochranná a zabezpečovací zařízení a ke všemu vypracovává související dokumentaci.
Co je Risk Assessment : Risk Assessment je proces identifikace, hodnocení a řízení rizik spojených s činností, projekty, zařízením nebo organizací. Jedná se o systematický přístup k posouzení rizik a jejich dopadu na cíle a aktiva, a identifikaci opatření pro snížení nebo eliminaci těchto rizik.
Základní podmínkou řízení rizik je vytvoření seznamu rizik, které by mohly nastat. Tato činnost se nazývá identifikace rizik.
Jsou to příčiny i zdroje úrazů, jednání člověka, nebezpečné faktory, sociální podmínky, řízení, motivace, konstrukce apod. Podstatná (vnitřní) vlastnost nebezpečné látky nebo fyzikální situace, která má potenciál způsobit škodu lidskému zdraví, životnímu prostředí nebo na majetku, popř. jejich kombinace.
Co jsou rizikove faktory
Pod pojmem rizikový faktor rozumíme každou okolnost, podmínku, činitele či vlastnost pracovního systému, jež může být příčinou pracovního úrazu, nemoci z povolání, profesionální otravy nebo jiného poškození zdraví. Je proto nutné je vyhledávat a následně eliminovat.Řízení rizik je proces, při němž se subjekt řízení snaží zamezit působení již existujících i budoucích faktorů a navrhuje řešení, která pomáhají eliminovat účinek nežádoucích vlivů a naopak umožňují využít příležitosti působení pozitivních vlivů.Management obecně je vědomý způsob řízení/vedení nebo kontroly něčeho nebo někoho. V podnikání je management proces systematického plánování, organizování, rozhodování, dále směřování a řízení lidí a koordinace zdrojů, a to především za účelem dosažení vytyčeného cíle.
Top management, vrcholový management, špičkoví řídící pracovníci. Usměrňuje chod celého systému, manažeři částečně přebírají odpovědnost za vlastníky podniku a mají na ně velmi úzké vazby.
Co je to hodnocení rizik : DOKUMENTACE HODNOCENÍ RIZIK
je proces, při kterém zaměstnavatel analyzuje potenciální nebezpečí a hrozby pro zdraví a bezpečnost zaměstnanců při výkonu práce. Cílem je identifikovat a vyhodnotit rizika a zajistit, aby bylo zajištěno bezpečné a zdravotně nezávadné pracovní prostředí.
Jak vyhodnotit rizika : Odhad rizika zahrnuje následující parametry:
- stanovení rozsahu, který odpovídá pravděpodobnosti rizika (stupnice může být kvalitativní nebo kvantitativní)
- pravděpodobné důsledky rizika.
- stanovení dopadu rizik.
- vyhodnocení celkové přesnosti odhadu rizika.
Co je metoda Pnh
Kde R představuje celkovou míru rizika, P pravděpodobnost vzniku rizika, N jsou následky ohrožení a H je názor hodnotitelů. Za pomocí metody PNH zjistíte, s jakou pravděpodobností může dané riziko nastat a jak velký dopad na fungování za dané období může ohrožení mít.
Rizikovými faktory práce a pracovního prostředí se rozumí fyzikální, chemické a biologické činitele, prach, fyzická zátěž, zátěž teplem a chladem, psychická a zraková zátěž a další faktory, které mají nebo mohou mít vliv na zdraví.Práce kategorie 3 je práce při níž není expozice osob faktorům pracovního prostředí spolehlivě snížena technickými opatřeními na úroveň stanovenou hygienickými limity a pro zajištění ochrany zdraví pracovníků je třeba využívat ochranné prostředky či jiná ochranná opatření.
Co je kategorie druhá riziková : Kategorie 2 – práce s potenciálním rizikem
Práce, při kterých lze zcela výjimečně očekávat, a to u vnímavých jedinců, nepříznivý vliv na zdraví. Důležité je, že u této kategorie nejsou překračovány hygienické limity (např. hmotnost závaží, se kterým zaměstnanec manipuloval v průběhu celé směny).