Co je maligní lymfom?
Lymfocyty se ve zdravém organismu nalézají jak v kostní dřeni, tak v lymfatických uzlinách. Pokud dojde k malignímu zvrhnutí těchto krvinek, vzniká takzvaný maligní lymfom. Tento typ nádoru postihuje místa běžného výskytu zdravých lymfocytů, tedy lymfatické mízní uzliny a také kostní dřeň.Průměrná délka života pacientů s tímto lymfomem je 8–10 let, výjimkou však nejsou pacienti, kteří žijí 15 i 20 let se zcela minimálními obtížemi. V současné době známe několik desítek druhů lymfomů, většina pacientů však trpí jedním z nejčastějších 4–5 druhů.Většina lymfomů se při svém vzniku projeví zvětšením mízních uzlin. Pokud jsou tyto uzliny hmatné (na krku, v podpaží, v tříslech), projeví se většinou jako různě velká, nebolestivá bulka, na pohmat dosti pružná (podobně jako tvrdá guma).

Jak bolí lymfom : Obvykle jsou bezbolestné, ale mohou způsobit bolest, pokud tlačí na tkáň v blízkých oblastech. Oteklé lymfatické uzliny v lymfomu jsou způsobeny nahromaděním rakovinotvorných buněk v lymfatických uzlinách. Ne všechny lymfomy způsobují zduření lymfatických uzlin.

Co to je maligní

Maligní je slovo odvozené od latinského slova zlý. V medicínském významu znamená zhoubný. Maligní nádor pak znamená zhoubný nádor. Zhoubné nádory obvykle mají pokračující růst, tendenci prorůstat do zdravých tkání a obvykle se krví či lymfatickými cestami rozšiřují po celém těle.

Jak poznat uzlinu od nadoru : Lékařské vyšetření je vždy na místě

Rakovina není zvenčí patrná a je nebolestivá. Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé, někdy postačí prohmatat uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev, u kterého je vždy na místě pečlivé lékařské vyšetření.

Přesto v prvých dvou až třech letech dochází u zhruba 50%nemocných k selhání léčby, které může mít za následek i smrt pacienta. U skupiny nemocných, kteří dobře odpovědí na léčbu a u nichž nedojde k relapsu, můžeme velmi často hovořit po uplynutí 4 až 5 let o vyléčení.

Obecně lze říci, že samotná léčba lymfomů kombinuje současné či postupné podávání chemoterapie (léčba cytostatiky, tj. léky ničící nádorové buňky) a imunoterapie (léčby protilátky, které ničí lymfomy tím, že se váží na jejich povrchové struktury), může být také zařazeno ozařování (radioterapie).

Proč se ucpává lymfa

Když se člověk ocitá ve stresu, lymfatický systém se rychle ucpává. Můžete pozorovat na člověku, který prudce přibere na váze, je to vždy známka ucpání lymfatického systému a hromadění vody v těle. Také lokální problematika lymfy přináší zvětšování určitých tělesných partií, např.Za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Přitom až šedesáti procentům těchto případů by se dalo zabránit prevencí a včasným záchytem nemoci. Největšími zabijáky jsou rakovina plic, tlustého střeva a konečníku, slinivky břišní, rakovina prsu a prostaty.Mezi nejčastější vyšetřovací metody se řadí vyšetření krve (včetně případného stanovení nádorových markerů), radiologické zobrazovací metody (např. výpočetní tomografie, magnetická rezonance), případně metody nukleární medicíny (např. při podezření na zhoubný nádor štítné žlázy).

Chemoterapie se často podává v cyklech (sériích), které zahrnují většinou třítýdenní přestávku, během níž má organismus možnost se zotavit a vytvářet v orgánech a tkáních nové normální zdravé buňky. Ve většině případů trvá léčba nejméně tři měsíce a někdy celkově až tři roky.

Jak poznám že mi nefunguje lymfatický systém : Pokud se naruší funkce lymfatického systému, obvykle se projeví následující příznaky:

  1. chronická únava.
  2. přibírání na váze.
  3. trávicí potíže.
  4. revma, artritida a bolesti kloubů
  5. nevysvětlitelná poranění
  6. časté bolesti hlavy.
  7. infekce nosních dutin.
  8. kožní problémy (akné, vyrážky atd.)

Jak Vylecit lymfu : u primárního lymfedému a lymfedému v souvislosti s léčbou měkterých onkologických onemocnění) je nutná nejlépe trvalá každodenní terapie. Pacienti doma provádí denně manuální lymfodrenáž, v indikovaných případech je možné předepsat domů přístroj pro léčbu otoků, denně je aplikována komprese návlekem a pacient cvičí.

Co znamená rakovina 4 stupně

Stadium IV: Jedná se o poslední stadium, kdy je rakovina plic rozšířena do vzdálených orgánů (metastázy), jako jsou játra, kosti, mozek nebo do obou plic či lymfatických uzlin. Léčba stadia IV se zaměřuje na zmírnění příznaků a zlepšení kvality života. Mohou být použity chemoterapie, cílená léčba, imunoterapie.

Nádory zhoubné (maligní)

Maligní nádory představují onemocnění buněk, které se vymkly kontrole organismu. Tyto nádory získaly schopnost nekonečného dělení a ztratily schopnost apoptózy (kontrolní mechanismus pro zánik nepotřebných buněk). Ohrožují okolní tkáně a ničí je.Metastatické postižení kostí se může projevit bolestmi nebo až zlomeninou narušené kosti. Metastatické postižení plic a pohrudnice je často provázeno dušností, kašlem nebo bolestmi na hrudi. Tlak a bolest v pravém podžebří nebo zežloutnutí kůže mohou být příznaky nádorového postižení jater.

Kolik může být chemoterapii : Počet cyklů chemoterapie se liší podle diagnózy, ale i stanoveného cíle léčby. Běžně se podává 3 až 6 cyklů, poté následují vyšetření, při kterých se hodnotí efekt léčby.