Co je likvidační podstata?
Likvidace společnosti představuje právní postup vedoucí k ukončení podnikání obchodní korporace, tedy ke zrušení a zániku podniku v případech, kdy společnost není předlužená. Pokud je společnost předlužená (aktiva jsou nižší než pasiva) je nutné podat insolvenční návrh a zahájit insolvenční řízení.Postup likvidace trvá často v řádu několika měsíců, ovšem může se protáhnout i na několik let. Záleží především na tom, v jakém stavu je aktuálně majetek společnosti a zda má společnost dluhy. Jak jsme zmínili již výše, důležitým momentem likvidace je oznámení o vstupu do likvidace věřitelům.Popis. Likvidační zůstatek se zásadně rozdělí na základě zakladatelských dokumentů. U obchodních korporací se rozdělí mezi společníky. Likvidační zůstatek představuje čistou zbytkovou hodnotu jmění právnické osoby po uspokojení všech pohledávek.

Jak probiha likvidace : Nejprve dochází ke zrušení společnosti, a to buď dobrovolným rozhodnutím společníků, nebo nařízením soudu. Společnost následně vstupuje do likvidace a až po skončení likvidace je společnost vymazána z obchodního rejstříku, přičemž dnem výmazu společnost (právně) zaniká.

Co obnáší likvidace firmy

Cílem likvidace je vypořádat veškeré dluhy a pohledávky společnosti a společnost vymazat z obchodního rejstříku. To zpravidla obnáší propuštění všech zaměstnanců, prodej majetku a vypořádání všech závazků. Vymazání „prázdné“ společnosti z obchodního rejstříku představuje již jen závěrečnou formalitu.

Kolik stojí likvidace firmy : Cena likvidace s.r.o.

Existují specializované společnosti, které se věnují likvidaci s.r.o. Likvidaci doporučujeme provádět s asistencí advokáta. Cena za likvidaci s.r.o. se pohybuje od 5 tisíc do 25 tisíc korun, dle rozsahu prací (vypořádání majetku). Proces likvidace může trvat 2 a více měsíců.

Likvidace končí okamžikem , kdy je požadovaným způsobem naloženo s likvidační podstatou, tj. použitím likvidačního zůstatku, převzetím likvidační podstaty věřiteli (majetek převzal poslední z věřitelů), nebo jejím odmítnutím.

V likvidaci je subjekt k datu stanoveném rozhodnutím nejvyššího orgánu a likvidátor je od tohoto data ve funkci. Pokud rozhoduje soud svým usnesením, provede soud zápis do rejstříku sám. Ale soudní poplatky platí subjekt, pokud není povolán likvidátora ze seznamu insolvenčních správců.

Kdy je vyplácen podíl na likvidačním zůstatku

Právo na podíl na likvidačním zůstatku má ze zákona každý společník. Podíl nebo zálohy na něj lze vyplatit až poté, co byly uspokojeny všechny přihlášené pohledávky věřitelů společnosti.Jakmile je vstup spolku do likvidace zapsaný ve spolkovém rejstříku je současně zveřejněno oznámení o vstupu spolku do likvidace ve sbírce listin. Od doby zveřejnění běží zákonná lhůta tohoto zveřejnění, a to po dobu nejméně 3 měsíců a dvou týdnů.Ale obecně se dá konstatovat, že minimální doba likvidace je cca 5 měsíců ode dne zrušení společnosti na valné hromadě až po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o výmazu z veřejného rejstříku a průměrná doba likvidace je cca jeden rok.

Daňové důsledky likvidace jsou následující: Dle ustanovení § 240c odst. 2 daňového řádu je zrušující právnická osoba povinna podat řádné daňové tvrzení do 30 dnů ode dne jejího vstupu do likvidace, a to za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem jejího vstupu do likvidace.

Jak postupuje likvidátor : Celý proces likvidace začíná zpravidla svoláním valné hromady a rozhodnutím o zrušení společnosti a určení likvidátora, které musí být osvědčeno notářským zápisem. Následně je potřeba promítnout tyto změny do obchodního rejstříku, tedy podat návrh na zápis vstupu společnosti do likvidace a zápis osoby likvidátora.

Kdo hradí odměnu likvidátora : Hrazení odměny a hotových výdajů státem

Není-li likvidační majetek k úhradě odměny a hotových výdajů likvidátora, hradí odměnu a hotové výdaje podle § 8 a 9 likvidátorovi stát.

Kdo jedna za firmu v likvidaci

Pokud společnost vstoupila do likvidace, jedná jejím jménem v soudním řízení likvidátor (§ 21 odst. 2 občanského soudního řádu ve spojení s § 72 obchodního zákoníku). Likvidátor je přitom oprávněn zmocnit jinou osobu, aby společnost zastupovala v takovém řízení.

Samotná přihláška pohledávky nemá ze zákona žádné obsahové ani formální náležitosti, avšak je žádoucí v ní uvést alespoň vznik, měnu, výši a splatnost pohledávky. Uvedené skutečnosti je navíc vhodné doložit, například smlouvou o vedení účtu, bankovním výpisem či jiným dokladem prokazujícím pohledávku věřitele.(§ 187 – § 209 občanského zákoníku). Cena za likvidaci spolku je 9500 Kč.

Kdo rozhoduje o likvidaci : nedobrovolné likvidace rozhoduje o jmenování likvidátora rejstříkový soud, tedy krajský soud určený podle sídla společnosti.