Mentor je většinou expert v daném oboru. Kouč nemusí být expert v daném oboru. Měl by ale umět dobře pokládat otázky, aby si koučovaný na řešení dokázal přijít sám. Téma si stanovuje mentee.Co je to mentoring Mentoring je vlastně nesmírně starou, dalo by se říct prvotní formou učení. Je založen na vztahu dvou osob – starší a mladší. Zatímco starší, “mentor”, předává své zkušenosti, kontakty, či pracovní grify, mladší (“mentorovaný”, “učeň”) bedlivě pozoruje, plní drobné pracovní úkoly a především se učí.Koučování (koučink) je proces, podporující hledání individuálních řešení pro jedince v jím zvolené oblasti.
Jak probíhá koučink : Jak koučink funguje Koučování probíhá v partnerském rozhovoru, který je založen na důvěře v klienta a jeho potenciál. Rozhovor kouče s klientem je veden s cílem pomoci klientovi využít jeho vlastní zkušenosti, znalosti a schopnosti k dosažení jeho cíle.
Co dělá kouč
Kouč pomáhá iniciovat žádoucí změny u klienta a v reálném čase jej provází, podporuje a radí na jeho cestě k vytčenému cíli. Mnohdy pomáhá i cíle stanovovat. Koučování je metoda, jejímž smyslem je především uvolnit a plně rozvinout potenciál koučovaného. Je to jako spolupracovat s trenérem při sportu.
Jak probíhá mentoring : Mentor předává mentorovanému zkušenosti a dává mu zpětnou vazbu na jeho práci. Poznatky mentora mentee ocení u projektů krátkodobé i dlouhodobé povahy. Mentor svým působením a praxí napomáhá menteemu zvládat pro něj novou agendu, nastavování systému, procesů či provádění analýz a mnoho dalšího.
Jde o profesionální rozvojový vztah dvou osob, mentora a menteee (mentorovaného), založený na důvěře. Mentor sdílí své zkušenosti, znalosti a dovednosti a působí jako průvodce menteeho v daném tématu a podporuje ho v rozvoji.
Mentor předává mentorovanému zkušenosti a dává mu zpětnou vazbu na jeho práci. Poznatky mentora mentee ocení u projektů krátkodobé i dlouhodobé povahy. Mentor svým působením a praxí napomáhá menteemu zvládat pro něj novou agendu, nastavování systému, procesů či provádění analýz a mnoho dalšího.
Proč koučink
Celkově lze říci, že vztahový koučink má potenciál prohlubovat a zlepšovat vztahy mezi lidmi, což má pozitivní vliv na jejich osobní a profesní život. Pomáhá vytvářet zdravější, harmoničtější a podpůrnější vztahy, které mohou přinést radost a spokojenost do života účastníků.Koučování patří mezi metody rozvoje lidského potenciálu. Je založeno na filozofii, že lidé nejlépe rostou, když jim dáme prostor a povzbudíme jejich osobní aktivitu a úsilí.Kolik vydělává Kouč v České republice Pokud se podíváme na Kouč platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 556 800 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 46 400 Kč za měsíc, 11 600 Kč za týden nebo 290 Kč za hodinu.
Musím se nějak na koučink připravit Není nutné se na koučovací sezení nijak zvlášť připravovat. Je vhodné se před setkáním zamyslet nad tématem, které chcete hlouběji prozkoumat či situací, kterou chcete řešit.
Kolik si vydela kouč : Kolik vydělává Kouč v České republice Pokud se podíváme na Kouč platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 556 800 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 46 400 Kč za měsíc, 11 600 Kč za týden nebo 290 Kč za hodinu.
Kdo muze delat kouče : Ani v ČR k výkonu tohoto povolání není požadována žádná konkrétní certifikace (akreditace). Abyste mohli začít s koučinkem, nemusíte být nijak akreditovaní (i když různé akreditační společnosti často uvádějí opak). Nejrůznější akreditace vám mohou v některých případech pomoci z marketingového hlediska.
Na co se ptát mentora
Tady je pár tipů, na co se ptát:
- Koho obdivujete
- Co byste o mě chtěl/a vědět
- V čem si myslíte, že jste unikátní / vaše podnikání
- Jaké jsou vaše očekávání ode mě, jako mentora
- Jaký typ vedení potřebujete a jak dlouho
- S tímto aktuálně bojuji já. Jaká je vaše zkušenost
- Zajímám se o XYZ. Jaká je vaše největší vášeň
Pokud uvažujete o zavedení mentoringu, měli byste mít dobře nastavený motivační systém i znalosti o vnitřních stimulech lidí ve svém okolí, týmu, oddělení… Motivace je základním pilířem pro úspěšný průběh mentoringu.Mentorem může být pouze řidič, který je držitelem řidičského oprávnění skupiny B po dobu alespoň 10 let (zkušený řidič), kterému nebyl v posledních 5 letech udělen zákaz řízení a který má v bodovém hodnocení řidičů 0 bodů.
Co musí splnit mentor : Požadavky na mentora
- mentor musí být držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B minimálně 10 let.
- mentorovi nebyl v posledních 5 letech udělen zákaz řízení
- mentor má v bodovém hodnocení řidiče 0 bodů
- mentor souhlasí se zápisem do registru řidičů