Korálovec ježatý má dlouhou historii využití v tradiční čínské medicíně, kde byl ceněn pro své účinky na paměť a celkové zdraví mozku. Starověké texty popisují tuto houbu jako významnou složku pro přispění k podpoře mentálních funkcí a koncentrace.Korálovec na másle
200 g plodnic korálovce, 25 g másla, sůl, pepř, zelená petrželka. Plodnice nakrájíme na tenké plátky nebo kostičky a restujeme asi 5 minut na rozehřátém másle ze všech stran. Okořeníme a na talíři posypeme sekanou petrželkou. Obložíme salátem z čerstvé zeleniny a podáváme s bagetou.Hericium erinaceus (Korálovec ježatý) je vzácná a chutná houba, která se tradičně používá jako "výživa pro neurony". Hericium (Korálovec) jsou typické bílé nebo bělavé jednoleté plodnice. Rostou na dřevu, na kterém působí bílou hnilobu. Korálovec zlepšuje nejen paměť a náladu.
Jak pěstovat korálovec ježatý : Kmeny uložíme do pytlů, pytle zavážeme a uložíme prorůstat do teploty asi 20°C. Kmeny by měly být prorostlé podhoubím podle tvrdosti dřeva za 2-4 měsíce. Prorostlé kmeny položíme na stinné vlhčí místo venku. V době sucha udržujeme kmeny vlhké kropením.
Kde roste Koralovec
Korálovec jedlový (Hericium flagellum) je houba, kterou můžeme najít v lesích ČR převážně od srpna do prosince. Roste na odumřelých kmenech jedlí, méně na kmenech smrků. Větší výskyt lze očekávat v lesích vyšších poloh nebo v pralesovitých oblastech – Boubínský prales, Žofínský prales.
Kde roste korálovec ježatý : Korálovec ježatý, odborně zvaný Hericium erinaceus, je houba, která roste v přírodě na kmenech stromů, kmenových strusech a pařezech, zvláště dubových. Tato houba připomíná vzhledem svými trsnatými útvary korálové útvary nebo ježka.
Doplňkové parametry
Velikost balení | 100 kapslí á 300 mg extraktu v rostlinných kapslích (celkem 30 g) |
---|---|
Dávkování | 2-3 kapsle denně berte 5 dní v týdnu a 2 pauza nebo 3 týdny a týden pauza |
Užívání | 20 minut před jídlem, zapít neperlivou vodou nebo čajem; prášek lze vysypat z kapsle do nápoje a vypít |
Houba reishi může mít příznivý vliv na regulaci hladiny cholesterolu, což je důležité pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Výzkumy naznačují, že reishi obsahuje složky, které pomáhají snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, zatímco podporují zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi.
Jaké houby rostou v Česku
V tuzemských lesích nyní dominuje hřib žlutomasý – čili babka, rostou i lišky nebo hřib smrkový, o něco méně kovář a koloděj, klouzky a začínají „vylézat“ třeba i chutné ryzce – jmenovitě smrkový a černohlávek, tedy už téměř podzimní houby.U mnohých hub vyrůstá z podhoubí plodnice. Systém podhoubí může dosáhnout obrovských rozměrů. Největší houbou a možná vůbec největším žijícím organismem na světě je dřevokazná václavka smrková (Armillaria ostoyae syn. Armillaria solidipes).
- doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat.
- kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodu nebo slabým zeleným čajem.
- při užívání hub doporučujeme zvýšit příjem vitamínu C. Například ve formě extraktu brazilské třešně Aceroly.
Co se týče doby léčby již propuklých chronických problémů, tak vitální houby lze užívat dlouhodobě. Klidně i roky.
Kdo nesmí reishi : Užívání reishi může být rizikové, pokud máte potíže s krevním oběhem, případně cukrovkou. V takovém případě se o braní doplňků stravy s reishi poraďte s lékařem. Doporučuje se také opatrnost při užívání během těhotenství.
Kdy jíst reishi : Je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny. Doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat. Kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodou nebo slabým zeleným čajem.
Kolik druhů hub je v ČR
K roku 2022 je oficiálně popsáno přes 150 000 druhů hub, ale ve skutečnosti jich existuje řádově více; podle posledních (rok 2021) odhadů publikovaných vědci Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky je to 6,28 milionu druhů. V Česku je zjištěno asi 10 000 druhů.
Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová. „Ke konzumaci pak nedoporučuje ani hřib plavý a hřib skvrnitý.
Jak vypadá podhoubí : „Podhoubí je síť vláken. Když mikroskopujeme podhoubí, vidíme protáhlé buňky, které na sebe navazují a tvoří buď jednobuněčná vlákna nebo jejich shluky – takzvané myceliové provazce nebo rhizomorfy. Kdybychom měli podhoubí k něčemu přirovnat, tak je to vlastně základní živoucí část organizmu, něco jako strom.