Co je kognitivní dovednosti?
Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.Jinak řečeno poznávací funkce – je to oblast lidské psychiky, jejichž centra jsou uložené v různých částech mozku. Díky kognitivním funkcím může člověk vnímat věci kolem sebe, přemýšlet, reagovat, zvládat různé věci.Kognitivní funkce zahrnují kromě paměti i koncentraci, exekutivní funkce, řečové schopnosti a prostorovou orientaci. Díky kognitivním funkcím je člověk schopen vnímat okolní svět, reagovat na měnící se podmínky, učit se, přemýšlet a zkrátka správně fungovat v každodenním světě.

Co je kognitivní chování : Slovo kognitivní je odvozeno z latinského cognoscere – poznávat a cognitio – poznání, poznatek, seznámeni se. Kognitivní psychologie tedy „Studuje procesy, jimiž člověk poznává sebe samotného a okolní svět. “ Konkrétně zkoumá přijímání, zpracování a uchovávání informací lidským mozkem.

Co to je kognitivní

Kognitivní znamená „rozpoznávací“, popř. „týkající se myšlení a vnímání“. Tento výraz je odvozen od slova kognice. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kognitivní, kognitivně apod.

Co je porucha kognitivních funkcí : Kognitivní poruchy se projevují postižením různých kognitivních domén. Nejčastěji bývá zhoršena paměť, dále např. exekutivní (pláno- vání, organizace) a zrakově -prostorové funkce či řeč.

Kognitivní znamená „rozpoznávací“, popř. „týkající se myšlení a vnímání“. Tento výraz je odvozen od slova kognice. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kognitivní, kognitivně apod.

Kognitivní funkce, jako je vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení, rozhodování a jazyk, jsou mentální dovednosti potřebné k provedení jakýchkoli úkolů, od relativně jednoduchých až po ty nejsložitější. Patří mezi ně povědomí, zacházení s informacemi, paměť a uvažování.

Jaké jsou kognitivní poruchy

Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.Kognitivní poruchy se projevují postižením různých kognitivních domén. Nejčastěji bývá zhoršena paměť, dále např. exekutivní (pláno- vání, organizace) a zrakově -prostorové funkce či řeč.Patří k nim ztráta paměti, jazyková porucha (obtíže při hledání správných slov), nedostatek pozornosti (obtíže při sledování nebo soustředění se na konverzaci) a dezorientace ve známém prostředí. S věkem související kognitivní pokles a mírné kognitivní poškození mohou zvyšovat riziko demence.