Tématem pasáže je litosféra neboli kamenný obal Země. Ta je rozpraskaná na litosférické desky. Pod těmito deskami je další vrstva, takzvaná astenosféra, která je tvořena roztavenými horninami, takže na ní litosférické desky doslova plavou.Biosféra (též živý obal Země) je část planety Země, kde se (byť i jen sporadicky a nepravidelně) vyskytují nějaké formy života.Litosféra je pevný obal tvořený zemskou kůrou a nejsvrchnějšími vrstvami zemského pláště. Její tloušťka se pohybuje obvykle v rozpětí 70–100 km, extrémní hodnoty představují zhruba 200 km, kterých dosahuje na oceánské kůře, a 150 km, kterých dosahuje pod masívy horstev.
Jaké jsou sféry Země : litosféra, pedosféra, hydrosféra, biosféra, atmosféra.
Jak se jmenuje plynný obal kolem Země
Atmosféra představuje plynný obal Země a tento plyn se též označuje jako vzduch. Její vliv se projevuje zejména kvalitativními (rozptyl) a kvantitativními (pohlcování) změnami slunečního záření, přenosem vláhy, na většinu složek fyzickogeografické sféry působí jak fyzikálně, tak i chemicky.
Jak se dělí zemská kůra : Rozlišujeme kontinentální (pevninskou) zemskou kůru, oceánskou zemskou kůru a přechodnou zemskou kůru. Horniny tvořící pevninskou – kontinentální kůru jsou lehčí a mají menší hustotu než horniny, které tvoří oceánskou kůru. Oba typy zemské kůry jsou v rovnováze a rozmístění pevninských bloků na Zemi není nahodilé.
Zemská atmosféra je vrstva plynů obklopující planetu Zemi, udržovaná na místě zemskou gravitací. Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (především argon, dále oxid uhličitý, metan, vodík, helium, neon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).
Kam co patří
PATŘÍ | NEPATŘÍ | |
---|---|---|
PAPÍR | noviny, časopisy, reklamní letáky, kartony, sešity, papírové obaly, krabice, balící papír, lepenka, kancelářský papír | mokrý, mastný, či jinak znečištěný papír, papír s vrstvou plastové nebo hliníkové fólie (např. tetrapakové krabice od mléka) |
Co tvori pevny obal Země
Pevný obal naší planety tvoří systém tzv. litosférických desek (někdy také zemské desky) – 7 velkých a 12 malých desek. Litosféra je nejen zemská kůra, ale také část svrchního zemského pláště. Tloušťka litosféry je nejčastěji mezi 70 až 100 km.Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.Krajinnou sféru dělíme na fyzickogeografickou sféru a socioekonomickou sféru. Fyzickogeografická sféra představuje přírodní prostředí povrchu planety. Dokud nebyl na Zemi člověk, představovala celou krajinnou sféru. Celá tato učebnice se bude věnovat právě fyzickogeografické sféře.
Atmosféra – vzdušný obal Země
Co to je ionosféra : Ionosféra je tvořena částečně ionizovaným plynem (plazmatem) a představuje jakési rozhraní mezi neutrální horní atmosférou Země a vesmírným plazmatem. Ionosféra ovlivňuje šíření elektromagnetických vln.
Jak silná je pod ČR zemská kůra : V ČR se nejmocnější zemská kůra nachází na území jižních Čech (dosahuje mocnosti až 37 km), přičemž směrem k okrajovým pohořím se snižuje až na 25 km. Spodní hranici oceánské i kontinentální kůry tvoří Mohorovičićova (MOHO) plocha, na níž dochází k výraznému zvýšení rychlostí seismických vln.
Kolik měří zemská kůra
Kontinentální kůra má oproti oceánské kůře výrazně větší mocnost – průměrně 35 km, přičemž extrémy dosahují hodnot až 90 km. Hustota kontinentální kůry je menší než hustota kůry oceánské a pohybuje se okolo 2,8 g × cm−3, což je nejspíše jedním z důvodů, proč vystupuje kontinentální kůra nad oceánskou kůru.
Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).1) Troposféra – sahá do výšky asi 8 – 16 km, probíhají zde meteorologické změny, které mají vliv na počasí, v této vrstvě létají letadla (asi 10 km), teplota se s výškou postupně snižuje, ve výšce letadel na minus 50 – 60 °C. 3) Mezosféra – sahá do výšky až 80 km, silný pokles teplot na mínus 70 – 90 °C.
Kam vyhodit obal od tyčinky : Papírové obaly sušenek – kam a jak je třídit Velmi často se obzvláště u regionálních produktů můžeme setkat se sušenkami, které jsou zabaleny do obalu z papíru. Tady je třídění poměrně jednoduché – patří do modrého kontejneru.