- intravenózní podání (do žíly)
- intramuskulární podání (do svalu)
- subkutánní podání (podkožní) / intradermální podání
- intrapleurální podání (do hrudní dutiny)
- intraperitoneální podání (do břišní dutiny)
- intraarteriální podání (do tepny)
- intratékální podání / epidurální podání ("do páteře")
Léky lze podávat několika různými způsoby. V domácí péči se léky obvykle podávají perorálně. Hlavním rysem této metody je to, že účinná látka léčiva se podává ústy a je poté vstřebávána v žaludku nebo ve střevě, odkud se přenáší do zbytku těla.zavedeme jehlu do žíly. aspirujeme krev. při pozitivní aspiraci povolíme škrtidlo a velmi pomalu lék aplikujeme. přiložíme čtvereček buničiny a rychle vytáhneme jehlu.
Co je Bolusové podání : Bolus. Termín bolus označuje jednorázovou dávku kterou podáváme podané konkrétní výživy či léku, u diabetu konkrétně inzulínu. Inzulín podáváme intravenózně a výživu podáváme v tekutém složení pomocí sondy. Opakem bolusu je kontinuální (nepřetržité) podávání léků.
Co je intratekální podání
Intratékální podání je aplikace do intratekálního prostoru, provádí se zpravidla v oblasti bederní (lumbální) páteře = lumbální punkce. Před podáním léku musí odebrat část likvoru (je možno jej vyšetřit cytologicky nebo biochemicky) a stejné množství tekutiny aplikovat.
Jaký je rozdíl mezi lékem a léčivem : Lék je léčivo upravené do definitivní podoby, v jaké se používá a podává pacientovi (člověku nebo zvířeti). Pojem „lék“ je definován ve farmakologii (zabývá se léky). Na rozdíl od pojmů „léčivo“, „léčivá látka“ a „léčivý přípravek“ nemá „lék“ definici v zákoně.
Vždy záleží na stavu organismu, jednotlivých orgánů a dalších přidružených faktorech. Dle běžného výpočtu lze ale říct, že ve Vašem případě by mohl být lék zcela vyloučen po 8-9 dnech.
Většina léčivých přípravků se v žaludku rozloží přibližně za 30 minut. Následně dochází k jejich vstřebávání, které strava už neovlivní. Naopak časový interval natrávení potravy a vyprázdnění žaludku do tenkého střeva trvá asi dvě hodiny (dle povahy jídla – tučná a masitá jídla se "natravují" déle).
Jak bezbolestně píchnout injekci
TUGI stříkačku pevně obejme, usměje se na vás a dodá vám jistotu a klid pro aplikaci léku. Už nedržíte v ruce chladnou stříkačku, ale hezkého kamaráda příjemného na dotek. Přiložením TUGI na kůži pronikne jehla správně hluboko do podkožního tuku – ani málo, ani moc. Pak už jen palcem stlačíte píst stříkačky.aplikace injekce, antibiotika, antihistaminika, podání rychle působícího antihypertenziva apod.) – to mohou dělat všichni lékaři. Jedná se o vybavení pacienta potřebným množstvím léčivých přípravků – pouze praktičtí lékaři, dětští praktičtí lékaři a lékaři záchranné služby, žádní jiní lékaři (např.Bolus je minerální pigment s velmi jemnou zrnitostí používaná nejčastěji jako malířský podkladový nátěr. Jako bolusový je obecně označován jakýkoli červený podklad obrazů. Nejběžnější je červený bolus (rudka, poliment, červený okr, terra rossa), bohatý na oxidy železa.
Metoda umožňující podání léků do cévního řečiště díky nekolabovatelnému řečišti kostní dřeně. V současnosti se používá hlavně v přednemocniční péči, ale i v urgentních situacích nemocniční péče, kdy je třeba rychlé zajištění přístupu do cévního řečiště.
Co je intramuskulární podání : Intramuskulární (i.m.), (nitro)svalové podání léku je aplikace formou injekce do svalu, nejčastěji do hýždě. Z protinádorových léků se intramuskulárně podává fulvestrant (antiestrogen), je možné intramuskulární podání bleomycinu a metotrexátu.
Jak píchnout intramuskulární injekce : Intramuskulární (i.m.)
- Vyhmatáme místo vpichu a poté odezinfikujeme.
- Kůži vypneme.
- Injekci zavedeme pod úhlem 90° (s výjimkou m. glutaeus medius, kde zavádíme pod úhlem 60°).
- Aspirujeme.
- Aplikujeme lék.
- Po vytažení jehly, místo vpichu přelepíme náplastí.
Na co se používá lék trittico
Přípravek Trittico AC patří mezi antidepresiva s výrazným působením proti úzkosti, pocitům napětí, neklidu, poruchám spánku a sexuálních funkcí. Přípravek je vhodný i pro starší pacienty. Léková forma s řízeným uvolňováním umožňuje udržování rovnoměrné hladiny léčivé látky v krvi a dávkování jednou denně.
Rozdělení lékových forem
- Pevné lékové formy.
- granuláty, zásypy, prášky pro injekce. tablety. tobolky. čípky a globule.
- Polotuhé lékové formy.
- masti. pasty. gely.
- Kapalné lékové formy.
- roztoky, kapky, sirupy pro vnitřní užití kloktadla a spreje k aplikaci v ústech. roztoky, emulze, spreje, pěny na kůži.
- Transdermální náplasti.
Nevhodné jsou zejména kombinace léčiv, které mají řešit stejný problém (např. pokud berete léky na úzkost, není vhodné brát léky na spaní). Nikdy proto nezapomeňte vašemu lékaři nebo lékárníkovi či lékárnici sdělit, jaké léky užíváte. Ať už pravidelně nebo zrovna jen v tuto chvíli.
Proč se nesmí mléko na antibiotika : Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup.