Extracelulární kompartmentace celkové tělesné tekutiny tvoří přibližně 20 % hmotnosti lidského těla a skládá se ze dvou složek: tkáňového moku (intersticiální tekutina) a plazmy (intravaskulární tekutina). Voda v plazmě tvoří přibližně 3,5 litru (5 % tělesné hmotnosti).Extracelulární znamená „mimobuněčný“ nebo „mimo buňky“.Tělesná tekutina je obecně jakákoli tekutina, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Příklady tělesných tekutin jsou krev, moč, sliny, slzy, sputum, sperma, mateřské mléko, poševní sekret či folikulární tekutina. Viz také extracelulární tekutina, intracelulární tekutina.
Který orgán má nejvíce vody : A právě voda v těle ovlivňuje termoregulaci. Hmotnost vody v těle u muže je tvořena zhruba z šedesáti procent, u ženy padesát procent a například u kojenců až sedmdesát pět procent. Nejvíce vody je v krvi, pak ve svalové tkáni a v kůži. Podstatně méně vody obsahují kosti a tuková tkáň.
Co je intersticiální tekutina
Tkáňový mok neboli intersticiální tekutina je tekutina, která se nachází v prostorách kolem buněk. Tkáňový mok pochází z krve: živiny, kyslík a některé další látky prosakují z nejmenších krevních cév (tzv. kapilár) do jejich okolí a vytvářejí tak tkáňový mok.
Jak se říká tekutinám které máme v těle : Extracelulární tekutina
Přibližně čtvrtinu ECW najdeme v cévách – je to tekutina intravaskulární neboli plazma. Zbytek ECW se nachází v mezibuněčném prostoru jako tzv. intersticiální tekutina neboli tkáňový mok. Setkáváme se i s pojmem transcelulární tekutina.
ECT tvoří přibližně třetinu celkové tělesné vody (viz obrázek níže) a dělí se dále na: tkáňový mok, krevní plazmu, ostatní tekutiny (mozkomíšní mok, lymfa, synoviální tekutina, pleurální tekutina, perikardiální tekutina, peritoneální tekutina a komorová tekutina)
Mezibuněčný prostor (často interceluláry, někdy mimobuněčný prostor nebo extracelulární prostor) je označení pro veškerou hmotu v těle organismů, která se nachází mimo buňky. Většinou se definuje jako prostor vně plazmatických membrán buněk, který je vyplněný vodou.
Co patří mezi tělní tekutiny
Vnitřní prostředí organismu je tekuté, do tělních tekutin patří: krev,tkáňový mok, míza. Tělní tekutiny jsou roztoky anorganických a organických látek. Jejich základní složkou je voda.Nejrychleji nám roste nehet na prostředníku. Obecně nehty na rukou rostou čtyřikrát rychleji než nehty na nohou. Oční bulvy jsou celý život stejně veliké jako při narození, zato nos a uši rostou pořád. Zub je jediná část těla, která se sama neopraví.Rizika nadměrného příjmu tekutin
Někdy ale může být tekutin příliš. Dlouhodobý nadměrný příjem tekutin zatěžuje ledviny. Někteří lidé, když to přeženou s pitným režimem, mohou pociťovat příznaky jako nadměrné pocení nebo dokonce i otoky.
Intersticiální tekutina je extracelulární tekutina, která je uložena extravaskulárně a vyplňuje mezibuněčný prostor. Tvoří asi 15 % celkové tělesné hmotnosti, tzn. 1/4 celkové tělesné vody. Intersticiální tekutina je označována rovněž jako tkáňový mok.
Co je tkáňový mok : Intersticiální tekutina neboli tkáňový mok je tekutina, která proniká všemi tkáněmi a vyplňuje prostor mezi buňkami. Spolu s plazmou a transcelulární tekutinou se řadí mezi tzv. extracelulární tekutiny. Jelikož stěna vlásečnic umožňuje průchod vody, vzniká tkáňový mok filtrací krevní plazmy přes stěnu krevních kapilár.
Kolik litrů krve má v sobě člověk : Krev je nejdůležitější tělesnou tekutinou. V lidském těle se jí nachází přibližně 4,5 litru u žen a 5 litrů u mužů (při tělesné hmotnosti 70 kg). Zhruba 45 % objemu krve tvoří různé krevní buňky neboli krvinky, zbývajících 55 % připadá na krevní plazmu.
Kde jsou vnitřní orgány v těle
Vnitřní orgány jsou chráněny hrudním košem tvořeným ze žeber a kosti hrudní (sternum), ve kterém se nacházejí hlavně srdce a plíce. Část dalších orgánů se nachází v dutině břišní. V trupu se vyjma mozku nacházejí všechny důležité orgány, bez kterých není člověk schopen déle žít.
Sítkovice vznikají obvykle na jaře rozdělením mateřských meristematických buněk a pracují jen jedno vegetační období. Na podzim se ucpávají polysacharidem kalózou. Někdy se na jaře kalóza rozpustí, ale obvykle se staré sítkovice prostě stlačí a vytvoří se nové.Prosenchym je pletivo. Je tvořen protáhlými buňkami se zešikmenými příčnými přepážkami. Buňky jsou tenkostěnné a bez mezibuněčných prostor. Jejich funkce je oporná, výztužná a vodivá.
Jak rozdělujeme tělní tekutiny : Tělní tekutiny rozlišujeme na extracelulární (mimobuněčné) a intracelulární (nitrobuněčné). Extracelulární tekutina – obsahuje velké množství Na, Cl, iontů, menší množství Ca a hydrogenuhličitanových iontů, dále glukózu, mastné kyseliny, a plyny (kyslík, oxid uhličitý).