Co je inkaso z účtu?
Inkaso můžeme označit jako pokyn k provedení platby z vašeho účtu a ke strhnutí financí, který ale nezadáváte vy jako plátce. Příkaz dává bance příjemce platby, který pro plátce funguje jako věřitel. Vy jako plátce si ale předem určíte limit, frekvenci platby i maximální výši inkasa.Inkaso se používá primárně k placení pravidelných plateb, které sice probíhají opakovaně, avšak platba neodchází v ten samý den každý měsíc. To znamená, že není možné využít klasický trvalý příkaz k úhradě. To se týká například plateb za dodávku energií či telefonní účty.Příkaz k tomuto úkonu dává bance příjemce platby, který je vůči majiteli účtu v postavení věřitele. Pro inkasní způsob placení je povinné, aby plátce dal ve své bance povolení, že s prováděním těchto úhrad souhlasí, a stanovil maximální částku, kterou si subjekt může z účtu v dané časové periodě strhnout.

Kdy se platí inkaso : Každý měsíc (případně čtvrtletí, půlrok nebo jiný interval) vám pak banka automaticky platbu strhne. Tím pádem nikdy nezapomenete na úhradu důležitých výdajů. Na rozdíl od trvalého příkazu slouží inkaso jako pokyn k úhradě určitému věřiteli – to může být právě mobilní operátor, pronajímatel nebo energetická společnost.

Jak platit inkaso z účtu

V nové bance požádáte o zřízení služby „Svolení k inkasu SIPO“. Banka tuto informaci předá České poště a od následujícího inkasního měsíce bude banka inkasovat SIPO z nového účtu. Ve stejném měsíci požádáte původní banku o zrušení služby „Svolení k inkasu SIPO“.

Jak nastavit inkaso z účtu : Vyberte si účet, ze kterého chcete, aby vám peníze odcházely, a v jeho detailu zvolte možnost “Inkasa / SIPO”. Poté klikněte na tlačítko “Nový souhlas” a následně u Souhlasu s inkasem na tlačítko “Založit”. Souhlas s inkasem založíte jednoduše na pár kliků podobně jako jednorázovou platbu.

Je svolení k strhnutí platby z vašeho účtu. Vždy si předem určíte limit, frekvenci platby a účet, který si může peníze z vašeho účtu stáhnout.

Jde tedy o platební systém tří stran, založený na důvěře: banka, u ní odběratel s běžným účtem, na kterém je bance potvrzeno povolení inkasa třetí stranou, a tou je dodavatel, který bance odběratele dává pokyny k inkasu (typicky skrze svou banku).

Jak se zřizuje inkaso

INKASEM Z BANKOVNÍHO ÚČTU

Pro tento typ úhrady je nejprve potřeba se spojit s vaší bankou, předat jí Spojovací číslo a nastavit si u ní svolení k inkasu SIPO. Následně úhrady SIPO probíhají každý měsíc automaticky. Podmínkou je dostatek prostředků na vašem bankovním účtu a nastavený dostatečný limit.SIPO (dříve Sdružené inkaso plateb obyvatelstva, nyní Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva) je služba poskytovaná Českou poštou. Tato služba umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností (např. za telefon, nájem, televizi, stravné apod.) do jediné platby, kterou strhne z účtu plátce.Musíte se dohodnout se všemi příjemci plateb, které na SIPO máte, aby inkaso přerušili. Oni pak dají vědět České poště a ta vyhoví vaší žádosti o celkové zrušení služby. Výpovědní doba je jeden měsíc a začíná běžet další kalendářní měsíc po splnění podmínek (podání žádosti, žádné aktivní platby).

Banka při nedostatku peněz na účtu v případě jednorázových nebo trvalých příkazů platbu neprovede a ani pokus neopakuje následující pracovní den. Sdělila to tisková mluvčí Monika Klucová. Pokud nedojde k realizaci žádosti o inkaso, udělá KB ještě jeden pokus o vyinkasování platby v následující pracovní den.

Jak zjistím co platím v SIPO : Navštivte kteroukoliv pobočku České pošty (mimo tzv. Výdejní místa a Pošty partner označené jako vymístěná přepážka), vytiskneme vám Potvrzení o uhrazených platbách SIPO / Přehled o platbách SIPO za zvolený měsíc včetně konkrétních termínů převodů mezi Českou poštou a vašimi dodavateli.

Proč neodešlo inkaso : Nejčastějším důvodem, proč nemůžeme platbu inkasa provést, je nedostatečný zůstatek na účtu, na kterém máte inkaso nastavené. Dalším důvodem může být nedostatečný limit inkasa.

Co umožňuje SIPO

SIPO slouží k úhradě např. nájemného, elektřiny, plynu, vody, rozhlasových a televizních poplatků, kabelové televize, předplatného tisku, daně z nemovitosti, ale i stavebního spoření, životních i jiných pojistek atd.