Co je Hyperkinetická porucha?
Hyperkinetické poruchy postihují častěji chlapce než dívky (v poměru 3-4:1). Mezi typické projevy patří: Nedostatečná vytrvalost v činnostech, které vyžadují poznávací schopnosti. Tendence přebíhat od jedné činnosti k druhé, aniž by došlo k jejich dokončení.V klasifikaci MKN 10 jsou hyperkinetické poru- chy (F90) podobně jako poruchy chování zařa- zeny mezi poruchy chování a emocí se začát- kem obvykle v dětství a adolescenci (F90–F98). Dle této klasifikace rozlišujeme dva základní typy hyperkinetických poruch – poruchu aktivity a pozornosti (F90.Léčba ADHD v dospělosti spočívá v poučení o onemocnění, psychoterapii (např. behaviorální terapii, skupinové psychoterapii) a v případě potřeby i v psychosociálních intervencích (např. prostřednictvím sociálního pracovníka). K psychoterapii patří takzvaná psychoedukace.

Co je syndrom hyperaktivity : ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou

Jedná se o neurovývojové onemocnění způsobující obtíže se soustředěním, přizpůsobením aktivity a zvýšenou impulzivitou. Léčbou ADHD se zabýváme velmi intenzivně. Na jejím výzkumu a zkvalitňování péče o děti spolupracujeme s kolegy ze zahraničí.

Jak vypadá neléčené ADHD

V dospělosti ADHD někdy zmizí sama od sebe, ale nevyplatí se na to spoléhat. Důsledky neléčené poruchy mohou být tristní. Pacienti jsou náchylnější k závislostem na drogách, dopouští se kriminálního, asociálního chování a mají problémy v sociálních vztazích.

Co způsobuje hyperaktivitu : Špatná výchova sama o sobě ADHD nezpůsobí, ale negativně ovlivňuje. Někteří odborníci upozorňují na možné poškození v těhotenství (alkohol, kouření, léky), infekční onemocnění matky, případně problémy těsně po porodu (špatná poloha plodu, pohmoždění hlavy, nedostatek kyslíku, protahovaný nebo překotný porod).

Projevují se třemi základními znaky:

  1. chování nerespektující sociální normy,
  2. neschopnost udržovat přijatelné sociální vztahy,
  3. agresivita coby rys osobnosti nebo chování.


revizi MKN, která byla schválena na 72. Světovém zdravotnickém zasedání v květnu 2019 a vstoupila v platnost dne 1. ledna 2022 s pětiletým přechodným obdobím pro reportování statistik příčin smrti.

Co zpusobuje hyperaktivitu

Špatná výchova sama o sobě ADHD nezpůsobí, ale negativně ovlivňuje. Někteří odborníci upozorňují na možné poškození v těhotenství (alkohol, kouření, léky), infekční onemocnění matky, případně problémy těsně po porodu (špatná poloha plodu, pohmoždění hlavy, nedostatek kyslíku, protahovaný nebo překotný porod).Hlavní příznaky hyperaktivity:

  • trvalý neklid rukou a nohou,
  • dítě musí vynaložit značné úsilí, aby vydrželo klidně sedět nebo si hrát,
  • rodič má pocit, jako by jeho dítě „někde uvnitř stále poháněl nějaký motor“.

Měl by dítě vyšetřit a vyloučit tělesná onemocnění, která někdy mohou vést ke změnám aktivity a chování. Pokud máte podezření na ADHD, požádejte vašeho lékaře o zprostředkování kontaktu a doporučení ke specialistovi, kterým je dětský psychiatr. U většiny dětí se ADHD projeví mezi 6.

Nejčastější příznaky u osob s ADHD

  1. Krátká doba udržení pozornosti.
  2. Hyperaktivita, která může být fyzická, verbální nebo emocionální.
  3. Neklid. Děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí.
  4. Horší vnímání času.
  5. Potíže s určením priorit.
  6. Časté změny nálad.
  7. Roztržitost.
  8. Skákání do řeči.

Jak se projevuje hyperaktivita : Hlavní příznaky hyperaktivity:

  • trvalý neklid rukou a nohou,
  • dítě musí vynaložit značné úsilí, aby vydrželo klidně sedět nebo si hrát,
  • rodič má pocit, jako by jeho dítě „někde uvnitř stále poháněl nějaký motor“.

Kdy vzniká hyperaktivita : Jako hyperaktivní se může jevit dítě nebo adolescent, u nichž je takové chování přirozené. Tedy příčinou může být třeba puberta. Další potenciální příčiny jsou nuda, deprese, psychické konflikty, problémy v rodině, ADHD, sexuální zneužití, organické poškození mozku, schizofrenie, poruchy učení a jiné.

Které psychické faktory se podílí na vzniku poruch chování

Mezi psychosociální faktory patří rodinné prostředí, školní prostředí, výchova a působení různých traumat. Lidé postižení poruchou osobnosti jen zřídkakdy přicházejí k léčbě kvůli tomu, že jsou nespokojeni se svými osobnostními rysy.

Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.Výukový program MKN-10

Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) je tvůrcem a garantem Mezinárodní klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů, 10. revize (MKN-10, ICD-10).

Co znamená MKN 11 : MKN-11 je navržena jako polyhierarchická. Jeden koncept je možné řadit do více hierarchických skupin podle logických vztahů. Umožňuje nejen specifikaci a klasifikaci onemocnění, ale i kódování projevů, příčin poranění, vzácných onemocnění, lékařských prostředků, specifikaci lokalizací, míry závažnosti apod.