Co je horsi Alzheimer nebo demence?
Hlavní rozdíl je v rychlosti rozpadu nervových buněk, které je u Alzheimera mnohem rychlejší a masivnější, zatímco u stařecké demence se jedná spíše o větší opotřebení a umírání těchto buněk v mozku. Jak Alzheimerer, tak demence působí zhoršování různých funkcí mozku. Změny jsou nevratné.Člověk s demencí má problém vybavit si jména blízkých, nakupuje nesmyslné věci, nepamatuje si recepty, odkládá věci na nesmyslná místa, ztrácí se na známých místech. Výpadky paměti se projeví třeba i tak, že při pohledu na hodiny ani neví, kolik je hodin.Například mírné problémy s vybavováním slov mohou být ve vyšším věku častější a ještě nemusí znamenat riziko rozvoje demence. Lehká demence. K příznakům patří umísťování věcí na nesprávné místo, zapomnětlivost, problémy s řešením složitějších úkolů, obtíže s vyjadřováním emocí, dezorientace v čase i prostoru.

Jak dlouho se zije s demencí : Častá je dále vaskulární demence (18 %). Často se ovšem jedná o smíšené formy. Průměrná délka onemocnění se odhaduje na 8–9 let.

Koho postihuje demence

Demence postihuje všechny skupiny lidí po celém světě a není spojena s konkrétní společenskou třídou, pohlavím, etnikem ani geografickou polohou. Demence není součástí běžného stárnutí, ale projevem nemoci. I když ji u starších lidí vídáme častěji, může postihnout i mnohem mladší ročníky.

Co se deje s mozkem při Alzheimeru : Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907.

Typické situace v běžném životě způsobené Alzheimerovou demencí Změny osobnosti a změny chování související s Alzheimerovou chorobou jsou: deprese, apatie, uzavírání se do sebe, výkyvy nálad, nedůvěřivost, podrážděnost až agresivita, ztráta zábran, utkvělé představy, že něco bylo ukradeno apod.

CJN se rychle zhoršuje, většinou během jednoho roku končí smrtí. Zatím není známa žádná léčba. Diagnóza této nemoci je obtížná. Je to nemoc podobná AN, ale výraznější jsou změny chování, které může být někdy společensky nepřiměřené.

Co dělat s člověkem s demencí

Pacienta povzbuzujeme vlídným zájmem, usilujeme o klidné chování a pozitivní výraz, omezujeme prudké pohyby a přecházení, zůstáváme v zorném poli pacienta. Mluvíme srozumitelně, pomalu a v krátkých větách. V hovoru se vyhýbáme odborným výrazům, žargonu, ale i frázím či ironicky míněným protimluvům.Rizikovými faktory jsou neléčený vysoký tlak, zvýšený cholesterol, kouření a cukrovka. Demence může také provázet i jiná onemocnění mozku, jako je například Parkinsonova a Huntingtonova nemoc či roztroušená skleróza mozkomíšní.Častá je inkontinence a oslabený imunitní systém, což zvyšuje náchylnost k infekčním onemocněním. Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí v průměru asi osm let od stanovení diagnózy, ale v některých případech mohou žít i 20 let či déle.

Jaké má Alzheimer příznaky

  1. Zapomínání Každý z nás na něco někdy zapomene.
  2. Odkládání věcí na jiné místo.
  3. Obtížné dorozumívání a problémy s řečí
  4. Místní dezorientace aneb bloudění na známých místech.
  5. Časová dezorientace.
  6. Změny v náladě
  7. Změny osobnosti.
  8. Ztráta iniciativy a zájmu o koníčky.

Jak zastavit demencí : V současné době bohužel neexistuje léčba, která by vedla k úplnému uzdravení. K dispozici jsou pouze různé druhy terapie, například fyzioterapie nebo kognitivní stimulace, které pomáhají příznaky zmírňovat.