Co je Horni dyspepsie?
Druhy zažívacích potíží

Mezi horní dyspepsie patří potíže v horní části trávicího ústrojí, tedy především v oblasti žaludku. Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení.Potížím, které souvisejí s nepříjemnými pocity při trávení, říkáme funkční dyspepsie. Nejde ovšem o bolest, která vás přepadne jednou za měsíc, potíže trvají více než tři měsíce v roce, a to v různých časových intervalech.Funkční dyspepsie je nejčastější gastroenterologickou diagnózou. Je definována jako diskomfort a/nebo bolest v horní části břicha bez prokazatelné organické příčiny. Podle Římské klasifikace rozdělujeme funkční dyspepsii do tří typů: ulcerózní (ulcer-like), dysmotilitní (dysmotility-like) a nespecifický (non-specific).

Co jíst při dyspepsii : Měli byste jíst pestrou, lehkou, nedráždivou stravu, vyhýbat se smaženým a grilovaným jídlům a nepřejídat se. Vlákniny by nemělo být málo ani moc, její nadbytek totiž zatěžuje trávicí ústrojí a brání vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích.

Co je dobré na uklidnění žaludku

Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Jak poznám špatné trávení : Jak se projevuje špatné trávení

Častými obtížemi je nadýmání, pálení žáhy, bolesti břicha, dále problémová stolice (příliš řídká či tuhá, mastná), vlčí hlad či naopak nechuť k jídlu, pocity na zvracení až zvracení, pocity těžkosti v žaludku, jiný pocit v ústech (hořký, hořko-kyselý, slaný).

Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.

Horní dyspepsie je stálá nebo opakující se bo- lest nebo nepohoda (dyskomfort) lokalizovaná do epigastria nebo okolí pupku. Pacienti často kromě nepohody popisují pocit předčasné sytosti, plnosti po jídle, nechutenství, říhání, nadýmání, nauzeu, méně často zvracení.

Co nejíst na podrážděný žaludek

Je důležité se vyhnout jídlům a nápojům, které mohou žaludek dráždit, jako jsou pikantní jídla, kofein a alkohol. Rovněž je vhodné jíst menší porce a pomalu, což pomáhá zabránit nadýmání a refluxu.Mez povolené pevné živočišné potraviny patří kefírové mléko, nízkotučné mléko, kysané mléčné výrobky, jogurty, přírodní tvaroh, čerstvé sýry, telecí a drůbeží maso, libové hovězí maso, netučné ryby. Vhodným nápojem je černý čaj. Dále se pacientům doporučuje, aby pili mátový nebo heřmánkový čaj, který ulevuje od obtíží.Hlavními příznaky jsou průjem, zvracení a horečka. Ty často provází také bolesti a křeče břicha, nevolnost, nechutenství, celková slabost a malátnost a také bolesti hlavy, kloubů a svalů. Při střevní chřipce dochází ke zvýšeným ztrátám vody až k dehydrataci, což je nebezpečné především u malých dětí a seniorů.

Nezdravá strava – konzumace potravin bohatých na tuky, cukry, umělé přísady a nedostatek vlákniny zpomaluje trávení a způsobuje problémy, jako je zácpa, nadýmání či nepříjemné pocity v žaludku. Nedostatečná fyzická aktivita – nedostatek pohybu a sedavý životní styl rovněž zpomaluje trávení.

Co jíst při křečích v břiše : Vhodná je dušená mrkev, banán, strouhané jablko, vařená rýže a bramborová kaše bez mléka. Pokud tělo zvládne bez problémů strávit tyto potraviny, můžete pozvolna zařazovat libové maso nebo netučnou rybu.

Co chybí tělu když má křeče : nejčastější příčinou křečí je nedostatek hořčíku, jehož deficit vzniká v důsledku zvýšené fyzické či psychické námahy. Při křečích se též často uplatňuje masivnější podávání vitaminů skupiny B (Milgamma N, NeuroMax Forte, Neuromultivit, Neuritogen, Revitanerv..).

Co na pocit plnosti

Dopřejte si například dostatek času na jídlo, dobře žvýkejte sousta a jezte v klidu. Pomůže tak snížit pocit plnosti. Stejně jako jiné zažívací potíže může plnost vyvolat také hektický a stresující životní styl. Pravidelné cvičení a relaxace jsou tedy nezbytné pro zajištění vaší pohody a zdravého trávicího systému.

Pro podporu normální činnosti trávení a celého gastrointestinálního traktu lze využít řadu bylinek. Sáhnout můžeme po kořenu lékořice, čaji ze směsi heřmánku, meduňky, máty peprné, fenyklu nebo mochny husí. Skvělé jsou také borůvky, které můžeme užívat sušené, nebo si z nich uvařit čaj."Pokud je jí přechodný nedostatek, například po těžším, tučném jídle nebo také po nedostatečně tepelně upraveném, zkaženém či infikovaném jídle, Coca-Cola působí jako digestivum. Zlepší a urychlí odchod potravy ze žaludku.

Jak rychle zklidnit žaludek : Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.