Solární systém On-Grid neboli systém na síti je oproti jiným typům přímo svázán s místní distribuční sítí, kterou využívá dům pro své každodenní potřeby. Z distribuční sítě může v případě potřeby energii čerpat a zároveň do ní v případě přebytků energii prodává.Jak funguje Off-Grid (solární systém mimo síť)
Solární systém mimo síť pracuje tak, že není napojen na běžnou elektrickou síť města nebo vesnice. Když slunce svítí, panely zachytávají jeho světlo a mění ho na elektřinu, kterou můžeme použít v domácnosti na svícení, vaření, nabíjení telefonu a podobně.On-grid střídače jsou klíčovou součástí příslušného solárního systému, který je připojen k místní elektrické síti (tj. "on-grid"). Jejich úkol je převést stejnosměrný (DC) elektrický proud, který vyrábí solární panely, na střídavý (AC) proud, který je kompatibilní s elektrickými sítěmi.
Co je to string fotovoltaika : Mikrostřídač je zařízení s malým výkonem, které se instaluje pod fotovoltaický panel. Výstupem je střídavé 230V napětí. String je označení pro sériové propojení solárních panelů, které zajišťuje dostatečné napětí pro funkci střídače. Výkonový optimizér se pod fotovoltaický panel připojuje pomocí konektorů.
Kam se pripojuje fotovoltaika
Pokud uvažujete o instalaci fotovoltaických panelů, budete potřebovat místo na střeše vašeho domu. Můžete pro umístění solárních panelů využít i střechu nějaké vedlejší budovy, tzv. příslušenství rodinného domu. Umístění na vedlejší budovy obvykle umožňují podmínky dotačních programů.
Kam se připojí fotovoltaika : FVE se napojuje do elektroměrovéh o rozvaděče se čtykvadrantním elektroměrem a ten je připojen do pojistkové skříně. Pokud by jste přešel s odběrem domu do kategorie "C", mohlo by toto měření být použito i pro dům. Jinak musí být samostatně. Způsob připojení musí být dle dokumentace schválené rozvodnými závody.
Tudíž fráze “on-grid” doslovně znamená “na síti” nebo “připojený k síti”, a v kontextu energetických systémů odkazuje na systémy, které jsou připojeny k veřejné elektrické síti. Systémy připojené k distribuční soustavě jsou nazývány On-Grid a uzavřené systémy bez připojení k soustavě Off-Grid (ostrovní systémy).
Při hašení FV se používají nevodivá hasiva, např. CO2, práškové přenosné hasicí přístroje, případně se používá hašení vodou elektrických zařízení a vedení pod napětím do 400 V.
Co je to step down měnič
Step-down měniče neboli buck konvertory umí snížit vyšší stejnosměrné napětí na požadovanou hodnotu. Step-down měnič je v podstatě elektronický obvod, který "stlačí" vyšší vstupní napětí na nižší výstupní.Měnič napětí je měnič, který slouží ke změně napětí napájecí soustavy. Pro měniče napětí se často také používá označení zdroj (nebo napájecí zdroj), ačkoli skutečným zdrojem elektřiny je elektrický generátor, náhradní zdroj jako startovací vozík, startovací zařízení nebo baterie.minimálně 12 a maximálně 21 panelů/string v létě. V zimě maximum snížit o 20% takže 12-17 panelů/string.
NOCT (Nominal Operational Cell Temperature, tedy nominální provozní teplota článku) je standardní testovací podmínka pro solární panely, která zahrnuje teplotu, při které se měří výkon solárních panelů.
Na co si dát pozor při instalaci fotovoltaiky : Fotovoltaické elektrárny mohou být poškozeny nepříznivými povětrnostními podmínkami. Sem spadá silný vítr, krupobití, nebo údery blesku. K poškození může dojít přímo na panelu, nebo na elektrických spojích. Strach z toho, že FVE nevydrží extrémní povětrnostní vlivy, je proto na místě.
Jak daleko musí být hromosvod od fotovoltaických panelů : Informace, že dostačující vzdálenost je 60cm je matoucí. Tato vzdálenost může být menší, ale i větší. Nejčastější chybou při projektování ale i při instalaci FVE je nedodržení vzdálenosti „S“. Výpočet hromosvodu je tedy důležitý krok pro bezproblémovou instalaci.
Kolik potřebuji fotovoltaických panelů
Kolik energie vyrobí solární panely za rok
Výkon FVE | Vyrobená energie za rok | Plocha panelů |
---|---|---|
1 kWp | 980 kWh | 6,1 m2 |
2 kWp | 1 960 kWh | 12,2 m2 |
3 kWp | 2 940 kWh | 18,3 m2 |
4 kWp | 3 920 kWh | 24,4 m2 |
Ostrovním systémem nazýváme obecně takovou soustavu výroby, rozvodu a využití elektrické energie, která není připojena k okolní (celostátní) rozvodné – neboli distribuční – síti.Cena za instalaci fotovoltaiky
Obvykle se cena za instalaci pohybuje od 3 000 do 5 000 Kč za metr čtvereční. Kromě toho je třeba zahrnout náklady na nosné držáky panelů, kde kvalitní držáky obvykle stojí mezi 1 500 a 2 000 Kč. Dále je nutné počítat s náklady na kabeláž, která se pohybuje okolo 30 Kč za metr.
Jak dlouho vydrzi fotovoltaika : Standardní životnost většiny solárních panelů se pohybuje kolem 25 až 30 let. Na přibližně podobnou dobu ostatně renomovaných výrobců poskytuje také tzv. mechanické záruky (ty se mohou pohybovat kolem 15-25 let u renomovaných výrobců). Poskytované záruky se však odvíjí od výrobce a typu zakoupeného solárního panelu.