V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).Rod (řecky γένος, latinsky gens) je souhrn všech pokrevních příbuzných pocházejících od jednoho společného předka, a to současných i budoucích.Jmenný rod (lat. genus nominis či jen genus) je mluvnická kategorie jmen (lat. nomina), tedy podstatných jmen, přídavných jmen, zájmen, číslovek a případně dalších slovních druhů, která ovlivňuje jejich skloňování a také tvary sloves, zejména příčestí.
Co je to mluvnický rod : Rod je v mluvnici označení pro dvě odlišné kategorie: Jmenný rod – definuje druh a tvar jména nebo slovesa (mužský, ženský, střední, případně jiné) Slovesný rod – určení aktivního nebo pasivního tvaru slovesa.
Kolik rodu má čeština
Čeština rozlišuje 3 jmenné rody: mužský (maskulinum), ženský (femininum) a střední (neutrum). Mužský rod se dále člení na životný a neživotný.
Kolik je vzoru : Skloňování Pro skloňování podstatných jmen existuje 14 vzorů.
tvaroslovné varianty (např. u hesla hřídel, u nějž je v položce rod uveden rod mužský, je uvedeno hřídel ž., u hesla brambor m.
etymologie. Jméno původně mužského rodu vzniklo jako zpodstatnělé přídavné jméno přivlastňovací od mužského osobního jména Lutomysl, podobně jako např. Olomouc nebo Boleslav.
Jak poznat vzor
Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků. Většina žebříčků se však shoduje, že mezi nejnáročnější světové jazyky patří následujících patnáct: čínština.Životná mohou patřit ke vzoru „pán“ (krokodýl, pštros, plaz), nebo „muž“ (učitel, vítěz), neživotná ke vzoru „hrad“/„les“ (hotel, nápis, oves, rybíz), nebo „stroj“ (pytel, peníz). Některá jména kolísají mezi oběma vzory.
Například slova „svízel“ či „kyčel“ jsou rodu mužského i ženského, v tom prvním se skloňují podle vzoru „stroj“, ve druhém podle vzoru „píseň“. U další skupiny podstatných jmen jsou odlišné tvary už v prvním pádě jednotného čísla, třeba: „řádek/řádka“, „kedluben/kedlubna“ nebo „brambor/brambora“ (ve smyslu potravina).
Jaký vzor je kníže : Kníže, knížata
Také slovo kníže je v jednotném čísle mužského životného rodu, ale stejně jako hraběte ho skloňujeme podle vzoru kuře. V množném čísle přechází už ke střednímu rodu a skloňování podle vzoru kuře i nadále zůstává.
Jaký vzor je Příbram : Podle vzoru „kost“ se skloňují především jména zakončená na ‑slav, ‑clav, ‑im, ‑am, ‑om (Čáslav, Břeclav, Vlašim, Příbram, Polom – 2. p.
Jaký vzor je postel
Pravopis podstatných jmen rodu ženského
VZOR PÍSEŇ | 1 | – |
leží v postel _ i í y ý | málo koroptv _ i í y ý | |
záhon s petržel _ i í y ý | k vysoké hráz _ i í y ý | |
mléko v konv _ i í y ý ch | voda v tykv _ i í y ý | |
tráva na mez _ i í y ý ch | při povodn _ i í y ý ch |
Rod a vzor slov
To znamená, že mají pouze tvar množného čísla, i když jimi označujeme pouze jednu část těla. Větší počet než jedna vyjadřujeme různými číslovkami, které před jméno dáme (například dvoje záda, všechna ústa). U pomnožných jmen se v některých případech hůře určuje vzor, podle kterého slovo skloňujeme.Mezi nejtěžší jazyky naopak patří podle výzkumů čínština, arabština, japonština nebo třeba finština, která má v porovnání s češtinou dokonce 14 pádů. Pro Čechy je snadné naučit se ruštinu, polštinu nebo třeba chorvatštinu. A nebojte, ani angličtina pro nás Čechy není těžká.
Jaký je nejtěžší jazyk v Evropě : Z Evropských jazyků (vyjma slovanských) je asi nejtěžší francouzština a němčina. Mezi ty lehčí patří španělština a italština.