Peněžní trh můžeme vymezit jako systém vztahů, nástrojů a institucí zajišťují- cích pohyb různých forem peněz (krátkodobých) mezi tržními subjekty navzájem. Z tržních subjektů dominantní úlohu na tomto trhu hrají zejména komerční banky a centrální banka.Jelikož stabilitu bankovního sektoru nelze zajistit pouze tržními mechanismy, je nutné tento sektor přiměřeným způsobem regulovat. Regulace bankovního sektoru, stejně tak finančních institucí, které v rámci bankovního sektoru podnikají, přispívá ke stabilitě celého finančního systému dané země.Sektor finančních institucí (S. 12) zahrnuje všechny finanční instituce a kvazispolečnosti, které se zabývají finančním zprostředkováním a/nebo pomocnými finančními činnostmi. Finančním zprostředkováním rozumíme činnost, při níž jednotka na trhu pořizuje finanční aktiva a zároveň přijímá závazky na svůj vlastní účet.
Jak funguje bankovní systém : Bankovní systém tvoří soustava institucí (subjektů), které v rámci jedné země poskytují bankovní služby. V České republice mluvíme o tzv. dvoustupňovém systému, který tvoří centrální banka a banky ostatní. Centrální bankou je Česká národní banka (ČNB), která není podnikatelským subjektem.
Co jsou finanční trhy
Finanční trh je systém institucí a instrumentů zajišťující pohyb peněz a kapitálu ve všech formách mezi různými ekonomickými subjekty na základě nabídky a poptávky.
Jak mohou vzniknout nové peníze : Peníze vznikají jako závazky mezi bankou a dalším subjektem. Motorem tvorby peněz jsou komerční banky, které poskytují úvěry. Centrální banky se pouze mohou snažit ovlivnit množství tištěných peněz, role např. České národní banky je tak poměrně omezená.
Definice finanční stability
ČNB definuje finanční stabilitu jako situaci, kdy finanční systém plní své funkce bez závažných poruch a nežádoucích důsledků pro současný i budoucí vývoj ekonomiky jako celku a zároveň vykazuje vysokou míru odolnosti vůči šokům.
Dále je finanční trh členěn dle věcného hlediska na trh peněžní (trh peněz a úvěrů), trh kapitálový (trh investičních nástrojů), trh devizový (trh cizích měn) a trh komoditní (trh drahých kovů – doplňkový). Dále je finanční trh členěn dle hlediska prostorového na trh regionální, národní, mezinárodní a nadnárodní.
Co dělá finanční ucetni
Spolupracuje na sestavování účetních uzávěrek, sestavuje účetní výkazy, kontroluje a účtuje faktury, oceňuje majetek a kapitál podniku, odepisuje dlouhodobá aktiva, vytváří rezervy a opravné položky. Může se také starat o správu saldokonta.Dále je finanční trh členěn dle věcného hlediska na trh peněžní (trh peněz a úvěrů), trh kapitálový (trh investičních nástrojů), trh devizový (trh cizích měn) a trh komoditní (trh drahých kovů – doplňkový). Dále je finanční trh členěn dle hlediska prostorového na trh regionální, národní, mezinárodní a nadnárodní.Od roku 1990 existuje v České republice dvouúrovňový bankovní systém: centrální banka – Česká národní banka (ČNB), což je státní instituce a nepodnikatelský subjekt. obchodní banky, které jsou podnikatelskými subjekty.
Jaké bankovní účty existují
- Běžný účet – Obvykle slouží k nejzákladnějším převodům peněz (platby v obchodě, vklady, odchozí platby atd.) a k bezhotovostní správě osobních financí.
- Spořicí účet – Slouží k uložení finanční rezervy.
- Úvěrový účet – Na úvěrovém účtu si banka vede, v jakém stavu je klientova půjčka.
Co patří do finančního trhu : sektory finančního trhu. Mezi ně řadíme:sektor bankovnictví; kapitálový trh – sektor investičních služeb; sektor pojišťovnictví; sektor platebního styku a tzv. tržní infrastruktury.
Co se obchoduje na finančním trhu : Transakce prováděné na tomto trhu se zabývají prodejem a koupí střednědobého (do 7 let) a dlouhodobého finančního kapitálu. Předmětem obchodu jsou především: majetkové cenné papíry – akcie, kurzový list, podílový list. úvěrové cenné papíry – obligace, vkladní list, pokladniční poukázka…
Jak se tvoří peníze v ekonomice
Peníze vznikají jako závazky mezi bankou a dalším subjektem. Motorem tvorby peněz jsou komerční banky, které poskytují úvěry. Centrální banky se pouze mohou snažit ovlivnit množství tištěných peněz, role např. České národní banky je tak poměrně omezená.
V souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance má ČNB (pdf, 342 kB) výhradní právo vydávat do oběhu bankovky a mince, včetně mincí pamětních, a řídit peněžní oběh.Finanční zdraví znamená ekonomickou stabilitu, která je v souladu s emocionální pohodou a vašimi hodnotami. Finanční zdraví také měří schopnost zvládat finanční stresy a dosáhnout na dlouhodobé cíle. Své finanční zdraví můžete zlepšit pomocí uskutečnění několika kroků, které vám časem vybudují stabilitu.
Co jsou podnikové finance : Podnikové finance – zobrazují pohyby peněžních prostředků, podnikového kapitálu a finančních zdrojů, při nichž se podnik dostává do různorodých kvantitativních i kvalitativních peněžních vztahů s ostatními podnikatelskými subjekty, zaměstnanci a státem.