Co je endokrinní systém?
Endokrinologická onemocnění jsou onemocnění způsobená abnormálními hladinami hormonů. Hormony jsou látky, které ovlivňují různé orgány a tkáně dle své povahy. Jejich účinek je především regulační.Hormonální systém je soustava žláz s vnitřní sekrecí. Patří mezi ně mozek, štítná žláza, příštítná tělíska, pankreas (slinivka břišní), nadledviny a samozřejmě pohlavní žlázy. Jednotlivé orgány hormonálního systému produkují hormony, které jsou následně vylučovány do krve, a tím dopraveny až k cílovým buňkám a orgánům.Hormony vznikají ve specializovaných endokrinních (řecky endon – uvnitř, krinein – vylučovat) žlázách, z nichž se dostanou prokrvením do krevního oběhu (vnitřní sekrece). Mohou vznikat také i v buňkách orgánů, které mají primárně jiné úlohy.

Jaké jsou tkáňové hormony : Mezi tyto hormony patří gastrin, cholecystokinin (CCK), sekretin a ghrelin. Gastrin je produkován sliznicí žaludku a tenkého střeva a stimuluje produkci žaludeční šťávy a zvyšuje motilitu svaloviny střev.

Jak poznam že mám hormonální Nerovnovahu

Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.

Jak poznat hormonální poruchu : JAK SE HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA PROJEVUJE

  1. únavu,
  2. stres,
  3. nepravidelný menstruační cyklus,
  4. bolestivou menstruaci,
  5. problémy s otěhotněním,
  6. mastnou nebo aknózní pleť,
  7. chloupky na obličeji,
  8. váhové výkyvy,

Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). Nerovnováha hormonů v ženském těle bývá příčinou spousty zdravotních potíží po fyzické i psychické stránce.

Kde se tvoří hormony V organismu existují žlázy s vnitřní sekrecí (neboli endokrinní žlázy), jejichž hlavní funkcí je produkce hormonů. Jsou to: hypofýza, epifýza, štítná žláza, příštítná tělíska, brzlík, nadledviny, endokrinní část pankreatu a gonády (varlata a ovaria), v těhotenství i placenta (Obrázek 1.2).

Co dělají hormony v těle

Hormony jsou látky vytvářené buňkami v určité části těla a následně přenášené krví do jiných částí těla, kde např. ovlivňují činnost konkrétního orgánu. Zjednodušeně řečeno se jedná o „chemické posly“, jejichž úkolem je přenášení „zpráv“ do vzdálených částí těla.Tvoří se ve speciálních žlázách rozmístěných v různých částech těla a proudí v krvi k ostatním buňkám v těle, tzv. cílovým buňkám, kde se jejich účinky projevují. Žlázy, odpovědné za tvorbu a uvolňování většiny hormonů, představují skupinu bezvývodových či endokrinních žláz.Hormony vznikají ve specializovaných žlázách, které jsou souhrnně označovány jako endokrinní žlázy. Hormony se vyskytují u rostlin i u zvířat. Jen v lidském těle bylo dosud odhaleno více než 50 různých hormonů.

Věnujte proto pozornost 8 signálům, které jsou obzvláště znepokojivé, a zjistěte, zda se týkají i vás:

  1. 1 – Akné a kožní problémy.
  2. 2 – Nedostatek energie a únava.
  3. 3 – Narušená fyziologie měsíčního cyklu.
  4. 4 – Náhlý pokles libida.
  5. 5 – Problémy se spánkem a poruchy denního rytmu.
  6. 6 – Nadváha.
  7. 7 – Podváha.

Co zpusobuje hormonální nerovnováhu : V zásadě můžeme říct, že za hormonální nerovnováhou stojí především nezdravý životní styl. Nekvalitní strava postrádající některé potřebné živiny, nedostatek spánku, nadmíra stresu či užívání hormonální antikoncepce v jakékoliv formě – tohle vše velmi výrazně ovlivňuje náš hormonální profil.

Co dělá testosteron v těle : Pohlavní hormon testosteron je důležitý pro normální vývoj muže a pro zdravý mužský organismus. Testosteron mimo jiné ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostní hmoty a reguluje metabolismus tuků. Testosteron řídí vývoj mužských pohlavních orgánů již u vyvíjejícího se embrya.

Jak se jmenuje ženský hormon

Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon. Je důležitý zejména protože zajišťuje funkci celého ženského reprodukčního systému. Estrogen je u žen produkován ve vaječnících a ve žlutém tělísku.

Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.

Co způsobuje nízký testosteron : Nyní říkají, že na vině je především změna životního stylu směrem k horšímu, zejména nadváha a obezita. Hlavním viníkem úbytku testosteronu v mužském těle je ale také mizerný jídelníček postavený na nadměrném přísunu cukrů a tuků a nedostatek spánku.