Co je empirická věda?
Empirie (z řec. empeiros, zkušený) je zkušenost získaná pozorováním, případně pokusem (experimentem). Slovo se používá tam, kde chceme zdůraznit cílený a řízený způsob získávání zkušeností. Empirické vědy jsou vědy založené na opakovatelných a ověřitelných experimentech.Empirický výzkum je jednou z částí induktivní cesty poznávání. Opakem je teoretický výzkum, v němž převažuje dedukce a užití analytických metod, komparace pojmů, atd. Termín empirismus označuje pozorování za účelem získání znalostí. Za jediný zdroj získaných informací považuje smyslové zkušenosti.Empirická část prezentuje výsledky výzkumného šetření, které bylo prováděno formou strukturovaného pozorování. Jednotlivé kapitoly jsou členěny na základě stanovených výzkumných otázek a na konci jsou shrnuty základní poznatky.

Co je empirické šetření : Jedná se tedy o výzkum založený na zkušenosti, konkrétně na sběru primárních a sekundárních dat samotným výzkumníkem. Výzkum je systematický proces, jehož cílem je získání nových poznatků.

Co to je empirismus

Empirismus je významný filozofický směr orientovaný především na studium lidského poznávání, v němž připisuje rozhodující význam zkušenosti a učení. Rozvíjel se především v Anglii, jeho zakladatelem je Thomas Hobbes (1588-1679).

Jaké jsou metody výzkumu : Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.

Praktická část je vlastním zpracováním tématu studentem, které má empirický charakter. Můžeme vymezit dvě pojetí, která jsou užívána v základním výzkumu. Jedná se o kvantitativní a kvalitativní pojetí výzkumu. O koncepcích těchto pojetí bude pojednáno v podkapitolách.

Empirismus je významný filozofický směr orientovaný především na studium lidského poznávání, v němž připisuje rozhodující význam zkušenosti a učení. Rozvíjel se především v Anglii, jeho zakladatelem je Thomas Hobbes (1588-1679).

Čím se vyznačuje empirismus

Empirismus pokládá smyslovou zkušenost za základ veškerého poznání. Nemyslí si, že by měl člověk nějaké vrozené ideje, jak si mysleli racionalisté, ale ideje se v nás rodí až po smyslovém vjemu.Senzualismus (z latinského sensus — smysl, počitek) je filosofický směr, který uznává počitky za jediný zdroj poznání. Senzualismus je zvláštní formou empirismu. a významný hlavně ve Francii 18. století.výzkum empirický – v s-gii záměrná, systematická poznávací činnost postavená na technikách sběru informací, resp. na řízeném pozorování soc. jevů, událostí, procesů a na zpracování a interpretaci jeho výsledků. V.e. je tedy vázán na empirii dosahovanou věd.

Kauzální výzkum– zabývá se odhalováním příčinných vztahů, je prováděn formou experimentu, kdy se studuje vliv změny jedné skupiny faktorů (příčinné faktory) na druhou skupinu faktorů (ovlivněné) za předpokladu, že jsou ostatní podmínky neměnné (= ceteris paribus).

Co napsat do praktické části : Konkrétním obsahem praktické části je zpravidla řešení nějakého problému – student musí umět zaujmout určité stanovisko a podložit je relevantními argumenty. Obvykle není řešení pouze jedno jediné správné, jde tedy o to, nalézt z vlastního pohledu akceptovatelnou cestu a obhájit ji.

Jak zpracovat praktickou část : Postup pro správné zpracování praktické části

Je možné, že už předchozí výzkumníci námi sledovaný problém dostatečně objasnili, proto je nutné aby se „pisatel/čtenář“ seznámil s již publikovanými odbornými studiemi na obdobné téma. V další etapě je nutné, aby „pisatel/čtenář“ jasně formuloval předmět výzkumu.

Co je to Objektivismus

Americká spisovatelka Ayn Randová, světově známá svými bestsellery, odvodila a definovala filozofii objektivismu – přesvědčivý systém myšlení, který říká, že lidské bytosti jsou schopny a měly by svůj život řídit rozumem.

Dualismus se používá v několika významech: dualismus (náboženství) – víra, že svět je ovlivňován dvěma protikladnými principy (dobro-zlo, bůh-ďábel nebo jiné) dualismus (filosofie) – filozofický náhled předpokládající, že mysl a hmota jsou oddělitelné entity.Solipsismus (z latinského solus ipse = jen já sám) je stanovisko krajního subjektivního idealismu uznávající za reálné pouze obsahy individuálního lidského vědomí; neexistuje, co přesahuje obsah a formy osamělého vědomí. Solipsismus je logickým důsledkem subjektivního idealismu.

Jaké jsou typy výzkumu : Varianty výzkumu

  • typ: Metodologická studie. Tyto studie zkoumají nové přístupy (metody) a jejich potenciální přednosti proti současným přístupům (metodám).
  • typ: Případová studie.
  • typ: Komparace.
  • typ: Korelačně-prediktivní studie.
  • typ: Experiment.
  • typ: Evaluace.
  • typ: Vývojové studie.
  • typ: Analýza trendů.