Co je účelem použití ochrany elektrického zařízení třídy II?
Prostředky ochrany při poruše

  • přídavná izolace;
  • ochranné pospojování;
  • stínění;
  • automatické odpojení od zdroje;
  • jednoduché oddělení;
  • nevodivé okolí;
  • řízení potenciálu;
  • ochranné vodiče, zemnění a pospojování.

Prostředky zvýšené ochrany (zajišťují jak základní ochranu, tak ochranu při poruše):

  • zesílená izolace,
  • ochranné oddělení obvodů,
  • zdroj omezeného proudu,
  • ochranná impedance.

V prostorách přístupných laikům musí být živé části ve vodorovném a jiném směru vzdáleny od stanoviště alespoň 3 m, nad stanovištěm alespoň 5 m. Doplňková ochrana proudovým chráničem pouze zlepšuje ostatní (výše uvedená) opatření na ochranu před dotykem živých částí.

Jaké jsou požadavky na základní izolaci živých částí : 5.5.1 Základní izolace

Živé části musí být zcela pokryty izolací, kterou je možné odstranit pouze jejím zničením (na rozdíl od krytů vyrobených z izolantů). U zařízení musí izolace vyhovět požadavkům příslušných norem pro elektrická zařízení.

Co lze považovat za podmínku jedné poruchy

Za jednu poruchu se považuje, jestliže : přístupná část, která není nebezpečnou živou částí se nebezpečnou živou částí stane (např. v důsledku poruchy omezení ustáleného dotykového proudu nebo náboje), nebo přístupná vodivá část, která není za normálních podmínek živou, se stane nebezpečnou živou částí (např.

Jaké jsou požadavky na ochranu při poruše obvodu FELV : Ochrana při poruše: neživé části zařízení obvodu FELV musí být spojeny s ochranným vodičem vstupního obvodu zdroje, chráněným automatickým odpojením od zdroje. Zdrojem sítě FELV musí být buď transformátor alespoň s jednoduchým oddělením vinutí nebo vyhovující obvodům SELV a PELV.

Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).

Ochranné opatření = právní následek trestného činu a činu jinak trestného, ukládaný na základě zákona v řízení trestním nebo občanskoprávním, jehož výkon je vynutitelný státní mocí.

Kdy se může uplatnit ochranné opatření Nevodivým okolím

Ochrana nevodivým okolím, neuzemněným pospojováním a elektrickým oddělením pro napájení vice než jednoho spotřebiče se mohou uplatnit pouze, je-li instalace pod dozorem znalých nebo poučených osob, takže v nich není možné provést změny.6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.Pokud se v samotném obvodu s malým napětím další ochranná opatření neprováděla, předřadilo se písmeno F – od „functinal“ – tedy „funkční“ nebo možná výstižněji „pracovní“, takže obvod s označením FELV označuje, že je v něm použito malé napětí pouze z funkčních (pracovních), nikoliv ochranných důvodů.

Mezi ochranná opatření patří zabezpečovací detence, zabrání věci, ochranné léčení, zabrání části majetku a ochranná výchova podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže. pod tento výčet spadá i zabrání náhradní hodnoty a zabrání spisů a zařízení.

Kdy se mohou použít jako ochranné opatření zábrany : Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).

Čím je zajištěno ochranné opatření pomocí ochrany PELV : PELV je ochranné opatření, při němž je ochrana zajištěna všemi následujícími požadavky: omezením napětí v obvodu, který může být uzemněn anebo na neživých částech, které mohou být uzemněny ; ochranným oddělením sítě PELV od všech ostatních obvodů jiných než SELV a PELV.

Co se stane kdyz mě kopne zasuvka

Elektrický proud je zrádný v tom, že může způsobit více poranění. Zraněný může mít “navenek” viditelnou malou popáleninu v místě vstupu elektrického proudu do těla ale “uvnitř” může dojít k poškození orgánů, kostí, k zástavě dýchání a krevního oběhu.

Úrazy elektřinou, často i s fatálními následky, nejsou nijak výjimečné. Stačí, aby se lidské tělo dostalo do elektrického obvodu. Na výši napětí (volty) přitom tolik nezáleží, škodí proud – to jsou "ampéry". Bleskově zasáhne organismus (někdy jde opravdu o blesk), obvykle jako střídavý, ale někdy i jako stejnosměrný.Virus kočičí leukémie (FeLV) je pravděpodobně nejdůležitějším virem, který se vyskytuje u koček.

Co je to FIV : FIV neboli kočičí AIDS

Virová imunodeficience koček často označována jako kočičí AIDS. Stejně jako HIV patří do skupiny retrovirů, které jsou schopné včlenit svůj genom do genomu hostitelské buňky. Postižení jedinci dlouhodobě neprospívají, chřadnou a následně umírají na jinak banální infekce.