Co je šelak?
Šelak je přírodní materiál, který se používá pro lakování dřeva již od 18. století.Šelak je přírodní pryskyřice, která se používá jako leštící látka. Může být i živočišného původu (výměšky hmyzu). V rámci EU povoleno pouze pro vybrané druhy potravin v omezeném množství.Při aplikaci namáčejte polnou do šelakové politury, aby byl šelak rovnoměrně rozložen na kluzné ploše polné. Pro snadnější kluz polné s šelakovou politurou nakapejte na kluznou plochu polné pár kapek leštícího oleje (Polieröl). Pro další použití uchovávejte polnou ve vzduchotěsné skleněné nádobě.

Jak na šelak : Po důkladné přípravě dřevěného podkladu se politura nanáší ručně tzv. “polnou“ – tampónem z přírodních látek, a to v desítkách vrstev. Šelak se nanáší na dřevo tak dlouho, až zaplní póry v dřevě a vytvoří zrcadlově lesklou plochu bez škrábanců a nečistot. To trvá často desítky hodin.

Co je E120 a E904

Přísady do potravin jsou buď přírodního původu, nebo jsou syntetické. Přírodního původu jsou různá barviva, například E100 kurkumin, E330 kyselina citronová nebo taky E904 šelak z výměšků hmyzu Laccifer či E120 karmín získávaný z těl hmyzu Dactylopius coccus Costa.

Jak dlouho schne šelak : Není vhodná k úpravě podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí. Schne už v průběhu zpracování a více už nelepí. Úplně proschne přes noc.

Najdeme jej v sušeném ovoci, v ořechových jádrech, nebo v zrnkové kávě. Výrobkům poskytuje lesklý vzhled a zabraňuje ztrátám vody a vlhkosti – prodlužuje jejich trvanlivost (hlavně u ovoce a zeleniny). Najdeme jej i v lepidlech, přípravcích na podlahu, v kožedělném průmyslu, může tvořit složku laků na vlasy i nehty.

Nanášení šelakové politury

Namočte polnu (leštící polštářek) šelakovou politurou a krouživými pohyby povrch vyleštěte. Šelakovou polituru je možné ředit leštícím lihem. Pro závěrečné doleštění použijte několik kapek leštícího oleje Hermann Sachse, aby povrch nepopraskal.

Jak leštit šelak

Návod k použití Naneste kapku leštícího oleje na tampón (polnou) namočený v šelakové polituře nebo nakapejte leštící olej přímo na plochu a provádějte nanášení šelakové politury polnou. Po vytvoření šelakové vrstvy, po nějaké chvíli vystoupí leštící olej na povrch lakové vrstvy.Usage. Využívá se jako barvivo do cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, instantních polévek, různých nápojů, žvýkaček, kompotovaných třešní, oplatek, dortových směsí a do mnoha dalších potravin.Nachází se ve vyšších rostlinách, houbách, lišejnících a některých druzích hmyzu. Košenila je nejvýznamnější barvivo z této skupiny. Hlavní barevnou složkou je kyselina karmínová.

Šelak rozpustíme za stálého míchání v lihu. V poměru 1:3 (např. 100 g šelaku + 300 g lihu). Po rozpuštění šelaku roztok přefiltrujte.

Jak dlouho schne selak : Po každém nánosu nechejte dobu schnutí 24 hodin (nejméně přes noc). V průběhu přestávek a také po skončení práce uchovávejte tampón v uzavřené skleněné nádobě.

Jak odstranit šelak : Nejprve je třeba odstranit starý lak pomocí lihu, speciálně tvarovaných cidlin a drátky. Poté se vyspraví dýhované plochy, kde je poničená, či uvolněná dýha, nebo se na ní tvoří puchýřky.

Jak rozpustit šelak

Šelak se aplikuje jako lihová laková pryskyřice.

Šelak rozpustíme za stálého míchání v lihu. V poměru 1:3 (např. 100 g šelaku + 300 g lihu). Po rozpuštění šelaku roztok přefiltrujte.

Použijeme některý z přípravků na dřevokazný hmyz a plísně (Lignofix, Červostop apod.) Následně pečlivě očistíme povrch a zbavíme nábytek původního nátěru. Vosk odstraní terpentýnový olej, který naneseme na povrch nábytku a vyčkáme, až se vrstva uvolní. Polituru z šelaku rozpouští líh.