Co je E 466?
Nebezpečné konzervanty (dle serveru Férpotravina.cz)

  • E210 Kyselina Benzoová
  • E220 Oxid siřičitý
  • E221 Siřičitan sodný
  • E222 Hydrogensiřičitan sodný
  • E223 Disiřičitan sodný
  • E224 Disiřičitan draselný
  • E225 Siřičitan draselný
  • E226 Siřičitan vápenatý

Karboxymethylcelulóza (CMC) se přidává do vína kvůli stabilizaci vína proti vysrážení vinného kamene, zabraňuje totiž vytvoření a růstu vínanu draselného.Éčka totiž nejsou jenom zvýrazňovače chuti nebo aromata, barviva, regulátory kyselosti, stabilizátory, zahušťovadla, želírující látky, tavící soli, emulgátory, zahušťovadla, plnidla, odpěňovače, protispékavé látky, leštící látky nebo náhradní sladidla, ale také konzervanty.

Jak zjistit éčka : Éčka použitá při výrobě dané potraviny musí být uvedena na obalu výrobku. Každé Éčko musí být uvedeno vypsaným názvem nebo mezinárodním kódem E + číslo v sestupném pořadí dle množství v jakém jsou v potravině obsažena. Shodný číselný systém má celá Evropská unie.

Co je E120 a E904

Přísady do potravin jsou buď přírodního původu, nebo jsou syntetické. Přírodního původu jsou různá barviva, například E100 kurkumin, E330 kyselina citronová nebo taky E904 šelak z výměšků hmyzu Laccifer či E120 karmín získávaný z těl hmyzu Dactylopius coccus Costa.

Která éčka škodí : Pozor si dejte i na konzeranty E 210 – E 213 kyselinu benzoovou a její soli, které mohou vyvolávat alergické reakce. Mezi nebezpečná éčka se řadí také E 249 dusitan draselný nebo E 250 dusitan sodný.

Hydroxypropylmethylcelulóza se vyrábí chemickou modifikací celulózy a používá se jako emulgátor, stabilizátor emulzí a zahušťující látka. V pekařských výrobcích váže vodu a snižuje vstřebávání tuků při smažení. Používá se také jako součást povrchových filmů.

Sodná sůl kroskarmelózy neboli sodná sůl CMC je polymer sodné soli karboxymethylcelulózy. Jde o bílý, vláknitý volně tekoucí prášek. Používá se jako neaktivní složka v léčivech. Běžně se používá jako matrice pro dovedení léčiv do střeva.

Jak poznat hmyz v potravinách

Žádný speciální symbol označující potraviny s obsahem hmyzu není. V případě potravin nabízených k prodeji samoobslužným způsobem. (typicky chléb, pečivo apod.) rovněž platí, že o složení musí být spotřebitel informován uvedením těchto údajů na regálové etiketě v bezprostřední blízkosti nabízené potraviny.Pozor si dejte i na konzeranty E 210 – E 213 kyselinu benzoovou a její soli, které mohou vyvolávat alergické reakce. Mezi nebezpečná éčka se řadí také E 249 dusitan draselný nebo E 250 dusitan sodný.Potraviny obsahující toto éčko

  • 17 Pražené mandle v čokoládě
  • 17 Lískové ořechy v mléčné čokoládě
  • 17 Pražené arašídy v extra mléčné čokoládě
  • 17 Kokosové kostky.
  • 16 Pendreky s příchutí jahody.
  • 16 Pendreky jahoda 80g.
  • 16 Pražená jádra mandlí v hořké čokoládě
  • 16 Brusnice v hořké čokoládě 80g.


Usage. Využívá se jako barvivo do cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, instantních polévek, různých nápojů, žvýkaček, kompotovaných třešní, oplatek, dortových směsí a do mnoha dalších potravin.

Co je to E471 : Popis E471 – Mono- a diglyceridy mastných kyselin

Jedná se o širší spektrum sloučenin, jejichž skupenství se pohybuje od tmavě žlutých až hnědých olejovitých kapalin po bílé až špinavě bílé voskovité pevné látky. Mohou se vyskytovat ve formě prášků, vloček či malých pevných perliček.

Co je E450 : Využití E450 – Difosforečnany (sodné, draselné a vápenaté)

Difosforečnany působí jako látky upravující kyselost, stabilizátory, emulgátory, kypřící látky a tavicí soli. Můžeme je nalézt v masných a pekařských výrobcích, uzeninách, tavených sýrech nebo práškových směsích pro výrobu čokoládových nápojů.

Co je E464

Celulóza, která se také označuje jako buničina, nebo podle seznamu potravinových přídatných látek E464, je přírodní polysacharid, který tvoří stěny buněk rostlin. Díky svým funkcím a vlastnostem nachází uplatnění v mnoha různých odvětvích průmyslu.

Celulóza je chemicky upravené dřevo, které nachází své využití jako zahušťovadlo. Mikrokrystalická celulóza je ve své konečné podobě jemný bílý prášek, existuje i v koloidní podobě, v účincích se ovšem nemění. Není to alergen a nemá žádné negativní účinky na zdraví, ale ani žádné výživové a léčivé hodnoty.Sůl navíc podle rozsáhlé studie negativně ovlivňuje i střevní mikrobiom, což může ohrozit imunitní systém a zároveň vést i k poškození malých krevních cév, což může způsobovat problémy s ledvinami či demenci.

Co může způsobit sůl : Sůl způsobuje zadržování vody v těle, což se často projeví ve formě otoků na různých částech těla nebo také nadýmáním, celulitidou a nadměrným pocením. Podle odborníků z kliniky Mayo může být edém neboli otok příznakem skrytého onemocnění, ale mohl by také znamenat nadbytek sodíku ve vašem jídelníčku.