Co je domácí násilí?
Domácí násilí se projevuje například těmito způsoby: psychické útoky – urážky, ponižování, zesměšňování, kritizování, kontrola telefonu, e-mailu, osobní kontro- ly, vyhrožování, zastrašování, vydírání, ničení osobních věcí apod.Možné znaky psychického týrání:

Psychické násilí může zahrnovat hrozby, vydírání, nátlak, urážky, ponižování. Pod tuto formu domácího násilí bychom mohli zařadit i týrání ekonomické, nebo sociální. Ženy nemusí samy uznat nebo si uvědomit, že se jedná o týrání. Velmi často se zdráhají přiznat okolí, co se děje.(1) Kdo týrá osobu blízkou nebo jinou osobu žijící s ním ve společném obydlí, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na čtyři léta.

Na koho se obrátit při domácím násilí : Volejte Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí – nonstop a zdarma na telefonním čísle 116 006. Moje děti často vidí, jak mne manžel bije. Může je to poškodit Ano, buďte si jistá, že je to poškodí.

Co je a co není domácí násilí

Na rozdíl od partnerského konfliktu, kdy proti sobě stojí dvě osoby, jejichž pozice jsou vyrovnané, při domácím násilí jeden z partnerů zneužívá kontrolu a moc nad druhým a prostřednictvím násilí vyvolává u druhého strach. Cílem je ublížit, poškodit, poranit, zesměšnit nebo zabít.

Jak se pozna tyrana žena : Může se jednat o násilí fyzické, tedy strkání, bití, tahání za vlasy, pálení cigaretou nebo ohrožování zbraní. Ženy mohou zažívat také sexuální násilí, čímž je znásilnění nebo nucení k nepříjemným sexuálním praktikám. Týrání může být také psychické.

Domácí násilí začíná často nenápadně postupným znevažováním, kontrolováním, sledováním, omezováním aktivit, ponižováním, vynucováním pozornosti, podezíráním z nevěry, takže si jeho prvních příznaků oběť ani nevšimne a varovné signály přehlíží.

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  1. Potíže se spánkem.
  2. Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  3. Všechno vás rozčiluje.
  4. Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  5. Vaše chutě se výrazně změnily.
  6. Pociťujete nadměrnou únavu.
  7. Neschopnost se soustředit.

Kdo muze být obětí domácího násilí

Pro volající je zdarma. Linka 116 006 slouží obětem trestných činů a domácího násilí v České republice od ledna 2015.Co je syndrom týrané ženy

Odmítají násilí přiznat svému okolí, kterému je její jednání často nepochopitelné. Žena s tímto syndromem je často netečná, otupělá a nemá žádné dlouhodobější plány. Málo komunikuje, je nepřístupná a nezajímá se o dění kolem sebe.Domácím násilím se rozumí týrání fyzické (tělesné), psychické (duševní), sexuální nebo ekonomické mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí, mimo kontrolu veřejnosti. Intenzita násilí se stupňuje a oběť ztrácí schopnost včas tyto střety zastavit a vyřešit narušený vztah.

Snaží se ji izolovat od rodiny a přátel, ponižují ji a zastrašují, odmítají jí poskytnout peníze na chod domácnosti.

Jak poznat psychický teror : Jak může psychické týrání vypadat

  1. Nadává vám nebo vás svými slovy ponižuje.
  2. Zesměšňuje vás nebo uvádí do rozpaků na veřejnosti.
  3. Kritizuje a znevažuje vaše úspěchy a vaši práci.
  4. Obviňuje vás ze svých vlastních chyb a z toho, že za ně nepřijímáte zodpovědnost.

Jak poznat ponižování : Přesná definice ponižování neexistuje, avšak odborníci se shodují na tom, že ponižováním můžeme rozumět jakékoliv chování, které snižuje lidskou důstojnost, ať už jde o slovní agresi, či nenápadné poznámky. Cíl je však vždy stejný, agresor chce, aby o sobě jeho oběť začala pochybovat a on nad ní získal moc.

Jak se projevuje tyran

Naplňujete potřeby druhých za cenu toho, že nedbáte na sebe. Například, raději snášíte psychickou bolest, jen abyste neranili pocity druhého, nebo dáte peníze příteli, i když si to nemůžete dovolit. Máte pocit, že jste bezcenní. Psychické týrání může potlačovat váš pocit vlastní hodnoty.

Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.

Jak dokázat domácí násilí :

  1. Svědecká výpověď Klíčovým důkazem je vždy svědecká výpověď oběti domácího násilí.
  2. Lékařské zprávy.
  3. Záznamy elektronické komunikace.
  4. Svědecké výpovědi dětí
  5. Svědecké výpovědi ostatních osob.
  6. Důkazy z moci úřední
  7. Reference.
  8. Související články.