Proliferace (z lat. proles–potomstvo, fero–nesu) znamená hojné množení, bujení, novotvoření, například skupiny buněk. O proliferaci mluvíme u buněk nebo u skupin buněk, které mají vysokou mitotickou aktivitu, tedy se rychle a opakovaně množí.Proliferační aktivita nádoru je podíl nádorových buněk, které se dělí. V jádře dělících se buněk je přítomna bílkovina Ki67, kterou je možno detekovat protilátkou MIB1. Proliferační aktivita (Ki67 nebo MIB1 index) koreluje s histopatologickým stupněm a prognózou onemocnění.Ki67 představuje proliferační marker. Jeho hodnota se udává v procentech a určuje růstovou aktivitu nádoru, tedy jak rychle probíhá buněčný cyklus a jak se množí jednotlivé nádorové buňky. Vyšší hodnoty (nad 20 %) obecně značí horší prognózu.
Co je karcinom mammy : Karcinom prsu (anglicky breast cancer – BC, latinsky carcinoma mammae) je nejčastější zhoubný nádor žen.
Co znamená HER2 negativní
HER2-negativní je výraz označující buňky, které mají na svém povrchu jen malé množství proteinu (přesněji řečeno receptoru) HER2, případně se na jejich povrchu tento protein vůbec nevyskytuje. V normálních buňkách pomáhá HER2 řídit buněčný růst.
Co znamená HER2 pozitivní : HER2-pozitivní karcinom prsu
Vyznačuje se přítomností nádorových buněk, které produkují v nadměrném množství HER2 protein. Tento typ rakoviny prsu může být mimořádně agresivní. Pokud se neléčí, je spojen s rychlejší progresí onemocnění a horšími šancemi na přežití ve srovnání s HER2-negativním karcinomem prsu.
Mezi nejčastější vyšetřovací metody se řadí vyšetření krve (včetně případného stanovení nádorových markerů), radiologické zobrazovací metody (např. výpočetní tomografie, magnetická rezonance), případně metody nukleární medicíny (např. při podezření na zhoubný nádor štítné žlázy).
HER2 je receptor (specializovaný protein), který hraje důležitou roli v normálním růstu buněk. U některých typů nádorových buněk (včetně zhoubných nádorů prsu, vaječníků, močového měchýře, slinivky břišní a žaludku) může být HER2 přítomen ve větším množství, než je obvyklé u zdravých orgánů.
Jak poznat nádor jícnu
Rakovina jícnu dlouho nezpůsobuje žádné příznaky, nebo jen velmi nenápadné. Z tohoto důvodu je zhoubný nádor často odhalen pozdě. Mezi první příznaky často patří potíže s polykáním, bolest při polykání a také nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti. Tyto příznaky se však obvykle objeví až v pokročilém stadiu.Pro ilustraci: zatímco u patnáctiletých Čechů se každoročně objeví 18 případů rakoviny na 100 tisíc lidí, u padesátiletých je to 502 případů a po osmdesátce dokonce 2203 případů. Pro každé onkologické onemocnění je typický věk nástupu trochu jiný.Nejčastějším příznakem je dysfagie (porucha polykání), odynofagie (bolestivé polykání) a váhový úbytek. Jícen je však tak elastický, že k dysfagii dojde až při 50% zúžení jícnu. Jedná se tedy většinou již o pozdní příznak. Nemocní zřídka vyhledají lékaře dříve.
Můžeme pociťovat bolest při polykání a průchodu potravy jícnem – ta se typicky objeví za hrudní kostí. Někdy se může potrava v jícnu i zaseknout. Symptomy může doprovázet ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, kašel a také vředy. Lékařským odborníkem na jícen a celý zažívací trakt je gastroenterolog.
Jak se pozná rakovina v těle : Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.
Jak poznam že mám rakovinu krve : Příznaky leukémie
- bledost.
- únava.
- hubnutí
- zvětšené uzliny.
- zvýšená tělesná teplota.
- nebolestivá zvětšená uzlina.
- časté infekce.
- pocení
Jak poznam že mám rakovinu jícnu
Rakovina jícnu dlouho nezpůsobuje žádné příznaky, nebo jen velmi nenápadné. Z tohoto důvodu je zhoubný nádor často odhalen pozdě. Mezi první příznaky často patří potíže s polykáním, bolest při polykání a také nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti. Tyto příznaky se však obvykle objeví až v pokročilém stadiu.
laparoskopické ezofagofundoplikace v celkové anestezii a obvykle trvá 1-1,5 hodiny. Operatér provede ze 4 malých řezů navrácení jícnu a horní části žaludku do dutiny břišní a vytvoří kolem jícnu manžetu, která zabrání refluxu kyselých žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu.Typické je pálení žáhy. Můžeme pociťovat bolest při polykání a průchodu potravy jícnem – ta se typicky objeví za hrudní kostí. Někdy se může potrava v jícnu i zaseknout. Symptomy může doprovázet ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, kašel a také vředy.
Jak poznat metastázy v těle : Metastatické postižení kostí se může projevit bolestmi nebo až zlomeninou narušené kosti. Metastatické postižení plic a pohrudnice je často provázeno dušností, kašlem nebo bolestmi na hrudi. Tlak a bolest v pravém podžebří nebo zežloutnutí kůže mohou být příznaky nádorového postižení jater.