Literární rešerší je myšlen ekvivalent anglického pojmu literature review, což je pojem, jehož obsah lze volně charakterizovat následovně: Jde o psaný dokument, který obsahuje argumentaci postavenou na logických pravidlech a detailním porozumění současného stavu poznání v oblasti, na kterou se rešerše zaměřuje.Jak na rešerši:
- I. Výběr odborných termínů k tématu: Volba klíčových slov pro vyhledávání (terminologie oboru v češtině i angličtině)
- II. Formulace rešeršního dotazu.
- III. Výběr informačního zdroje.
- IV. Vyhledávání v katalozích a databázích.
- V. Posouzení získaných výsledků
Rešerše je soupis literatury k vybranému odbornému tématu, je východiskem pro zpracování odborného textu, prezentace či přednášky. Provést rešerši znamená prohledat dostupné informační zdroje (katalogy knihoven, odborné elektronické databáze apod.) a vybrat a utřídit relevantní literaturu k danému tématu.
Jak udělat rešerši literatury : Rešerše by měla vycházet zejména z vědeckých článků a monografií, ve kterých nejdeme vždy to nejaktuálnější z vědeckého poznání. Skripta a učebnice jako úvod do problematiky jistě postačí. Nejnovější poznatky však do tohoto druhu literatury pronikají velmi pozvolna.
Co je rešerše bakalářské práce
Rešerše je soupis literatury k tématu, na kterém máte pracovat, napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.
Jak se provádí rešerše : proces) vyhledávání informací ve formě dokumentografických nebo faktografických záznamů, popř. plných textů dokumentů. Rešerše se zpracovává na základě rešeršního požadavku uživatele, který je zformulován pomocí dotazovacího jazyka do rešeršního dotazu; při provádění rešerše se uplatňuje rešeršní strategie.
Hlavním zdrojem vyhledávání publikací v českém prostředí je Česká národní bibliografie, pro články pak databáze ANL – Články v českých novinách, časopisech a sbornících. 3. Katalogy jednotlivých knihoven: např. Katalog Univerzitní knihovny OU, Katalog Moravskoslezské vědecké knihovny.
Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.
Co to jsou zdroje
Zdroje jsou základní výrobní faktory a vstupy do produkčního procesu. Mezi zdroje patří lidské zdroje, finanční zdroje, materiál, informace, energie a utility.akademické zdroje nebo recenzované zdroje, články, knihy nebo jiné písemné práce, které byly napsány a recenzovány odborníky v určitém oboru nebo disciplíně.Počítačový zdroj má za úkol napájet veškeré komponenty počítače. Napájí jednak základní desku, procesor, paměti a přídavné karty, tak i všechny pevné disky a mechaniky v počítači nainstalované.
Podle druhu energie můžeme zdroje rozdělit na:
- chemické zdroje (galvanické články),
- mechanické zdroje – generátory (dynamo, alternátor),
- tepelné zdroje – termoelektrický článek,
- fotoelektrické zdroje – Fotovoltaický článek (sluneční článek),
- fyziologické zdroje – elektroplaxy rejnoka, paúhoře.
Kde hledat zdroje : Volně přístupné databáze a zdroje odborných informací
- Knihovny.cz. portál, který poskytuje jednotný přístup ke službám knihoven v České republice.
- Databáze EZB. Seznam odborných časopisů z celého světa.
- Databáze PubMed.
- Databáze FAO.
- Databáze AGRICOLA.
- Google scholar.
- Google books.
- African Journals Online.
Co znamená zkratka ATX : Formát základních desek ATX (tj. Advanced Technology Extended) byl vytvořen společností Intel v roce 1995. Byla to první velká změna v uspořádání počítačové skříně po mnoha letech. ATX svými přednostmi zcela nahradil zastaralý formát AT.
Jak se dělí svetelne zdroje
Zdroje světla dělíme na vlastní a nevlastní. Tělesa, která záření samy vysílají, nazýváme zdroje vlastní, zatímco tělesům světlo odrážející říkáme zdroje nevlastní. Zdroje vlastní mohou být dále děleny v závislosti na tom, jakým způsobem světlo vyzařují, na zdroje přírodní a umělé (viz níže).
Rozlišujeme zdroje přírodní a umělé, dále pak vlastní a nevlastní. Přírodním zdrojem může být například Slunce, umělé jsou člověkem vyrobené. Distinkce mezi vlastním a nevlastním zdrojem závisí na tom, zdali v jejich struktuře dochází ke vzniku světla (žárovka) nebo jen světlo odráží (reflektor).Analogově-digitální převodník (zkratky A/D, v angličtině i ADC) je elektronická součástka určená k převodu spojitého (neboli analogového) signálu na signál diskrétní (digitální). Důvodem převodu je umožnit zpracování původně analogového signálu na číslicových počítačích.
Co znamená zkratka RX : Přenos v telekomunikacích je proces vysílání a šíření analogové nebo digitální informace pomocí fyzického dvoubodového nebo vícebodového přenosového média, kterým může být metalický kabel, optický kabel nebo bezdrátový přenos. Přenos zahrnuje vysílání (zkratka Tx) a příjem (zkratka Rx).