Co je anorganické názvosloví?
Anorganická sloučenina je chemicky čistá látka, která zpravidla obsahuje jeden nebo více atomů kovu, výjimku tvoří především sloučeniny uhlíku, které se neřadí mezi organické sloučeniny (oxidy uhlíku, sirouhlík, atd.). Studiem chování a charakterizací těchto látek se zabývá anorganická chemie.Anorganická chemie je věda zabývající se studiem struktury a vlastností anorganických látek, jejich přípravou a použitím. Mezi anorganické látky řadíme všechny chemické prvky a anorganické sloučeniny – sloučeniny všech prvků s výjimkou většiny sloučenin uhlíku, které jsou předmětem zkoumání organické chemie.Chemické názvy téměř všech anorganických sloučenin se skládají ze dvou slov, z podstatného a přídavného jména. Podstatné jméno nám udává typ sloučeniny, například oxid, kyselina, sulfid atd. Od jakého prvku byla sloučenina odvozena, udává přídavné jméno.

Jaký je rozdíl mezi organickou a anorganickou chemii : Anorganické (neústrojné) látky jsou takové, které tvoří podstatu neživé přírody (např. horniny, minerály). Organické (ústrojné) látky jsou takové, které vznikají v tělech živých organismů a plní zde funkci stavební, zásobní a funkci živin. ➢Příklady organických látek: cukry, tuky, bílkoviny, alkany, alkeny…

Co patří mezi organické sloučeniny

Organickým sloučeninám se říká organické, jelikož jsou součástí všech živých organismů. Všechny organické sloučeniny tedy obsahují uhlík, a většinou ještě nějaké další prvky – těm se říká "organogenní prvky" a patří mezi ně vodík, kyslík, síra, dusík, fosfor, halogeny (F, Cl, Br, I) a některé kovy (např.

Co patří do organických látek : Mezi základní organické látky patří: bílkoviny, cukry, tuky, nukleové kyseliny, vitamíny, hormony, enzymy.

Mezi organické sloučeniny se nepočítají jednoduché oxidy uhlíku, tedy oxid uhelnatý a oxid uhličitý, kyselina uhličitá a její soli – uhličitany a hydrogenuhličitany, a sloučeniny uhlíku s kovy (karbidy) a nekovy (např. sirouhlík).

Organická chemie je vědním oborem chemie, který se zabývá strukturou, vlastnostmi, přípravou, reakcemi a využitím organických sloučenin, které obsahují uhlík v kovalentní vazbě.

Jak se dělá názvosloví soli

Název soli se skládá z podstatného jména, které je odvozeno od názvu kyseliny, a přídavného jména označujícího kationt. Podstatné jméno v názvu soli bezkyslíkatých kyselin má zakončení –id (chlorid, sulfid…) a kyslíkatých kyselin –an (síran, uhličitan…)Názvosloví oxidů Název oxidu sestává z podstatného jména oxid a přídavného jména (obsahuje název prvku, se kterým je kyslík sloučen, s koncovkou dle jeho oxidačního čísla). Příklad: oxid selenový. Součet oxidačních čísel v molekule musí být roven 0, je nutné upravit počet jednotlivých atomů.Anorganická látka (česky méně často neústrojná látka) je materiál tvořený převážně anorganickými sloučeninami anebo chemickými prvky, který však může obsahovat i příměsi organických sloučenin. Obvykle se jedná o velice různorodou směs, která může mít libovolné složení.

Proto byla definice organické chemie zpřesněna a platí dodnes. Říká, že je to chemie zabývající se sloučeninami uhlíku kromě oxidu uhelnatého, oxidu uhličitého, kyseliny uhličité, kyanovodíku, kyseliny kyanovodíkové, kyseliny kyanaté, kyseliny thiokyanaté, kyanidů, kyanatanů, thiokyanatanů, uhličitanů a karbidů.

Jak poznat organické látky : Princip: Na rozdíl od anorganických sloučenin, jsou organické sloučeniny v naprosté většině méně odolné proti chemickým a fyzikálním zásahům. Působením teploty vyšší než 350 °C nebo i působením koncentrované kyseliny sírové zuhelnatí. Na tomto principu je založena tato jednoduchá orientační zkouška.

Jaké jsou zdroje organických látek : Typickými příklady organických látek jsou dřevo, půda, ropa, dřeň ovoce, kompost, zemní plyn apod. V surovém stavu je organickou látkou např. metan, který je v čisté formě organickou sloučeninou.

Jak se dělí organické látky

V biologii zpravidla dělíme organické sloučeniny na 4 základní skupiny: cukry, tuky, bílkoviny a nukleové kyseliny. Řadíme k nim jak látky makromolekulární, tak i nízkomolekulární. Jsou to nejrozšířenější organické látky, tvoří největší podíl organické hmoty na Zemi.

V oboru ORGANICKÁ CHEMIE si můžete zvolit tato zaměření:

  • Syntéza organických sloučenin.
  • Bioorganická chemie.
  • Syntéza a využití značených sloučenin.
  • Fyzikální organická chemie.

Soli jsou nejvýznamnější iontové sloučeniny, které se vyskytují v zemské kůře. Jsou nejdůležitějším zdrojem minerálních látek pro rostliny a následně pro všechny živé organismy. Mezi nejznámější patří soli s anionty halogenidů, uhličitanů, křemičitanů, sulfidů, dusičnanů, fosforečnanů, síranů nebo siřičitanů.

Jak vznikají soli : Soli jsou iontové sloučeniny, které vznikají odtržením všech vodíků z molekul kyselin. Podstatné jméno je odvozeno od kyseliny, která danou sůl tvoří. Toto podstatné jméno má vždy koncovku –an.