Co je aktivizační činnosti?
Aktivizaci provádí skupinovou nebo individuální a připravuje aktivizace prováděné pracovníky v sociálních službách. Pracovník by měl mít všeobecný přehled, zájem o kulturu, historii, ruční práce, výtvarné techniky, hudbu (hra na hudební nástroj je vítaná), popříp. o sport.Co je to aktivizace Aktivizace představuje proces, kdy jsou klienti přednostně ve skupině, ale i samostatně vedeni k určité činnosti či je jim činnost umožněna. Klient by měl mít dobrý pocit, že jeho život je naplněn, že něco dělá pro sebe či dokonce pro své okolí.Odbornou způsobilostí pracovníka v sociálních službách je základní vzdělání, střední vzdělání s výučním listem nebo maturitou, vyšší odborné vzdělání + absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu.

Co jsou aktivizační metody : Aktivizující metody umožňují aktivní získávání vědomostí, dovedností a zkušeností na základě vlastní učební činnosti žáka a je obecně známo, že takto osvojené poznatky jsou pevněji a trvaleji fixovány. Výrazně motivační charakter přináší význam osobního příspěvku každého žáka.

Co je to sociální aktivizace

Sociální aktivizace zkrátka pomáhá klientům překlenout propast mezi běžnou společností (často velmi dravou a rychlou) a mezi propastí nemoci a izolace. Pokud hledáte více informací o programech sociální aktivizace, najdete jej na www.modredvere.cz nebo se informujete na telefonu 321 678 474.

Co musí splňovat pracovník v sociálních službách : Podmínkou je absolvované minimálně základní vzdělání, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a také kladný vztah k péči o starší, postižené a nemohoucí osoby.

Předpokladem k výkonu povolání sociálního pracovníka je plná svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost. Žadatel o registraci (poskytovatel sociálních služeb) registrujícímu orgánu předkládá doklad/y prokazující odbornou způsobilost sociálního pracovníka.

Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, přednáška, práce s textem, rozhovor). Metody názorně demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). Metody dovednostně praktické (napodobování, manipulování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody). Metody diskusní.

Jaké jsou formy výuky

Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.SOCIÁLNĚ TERAPEUTICKÉ ČINNOSTI

Jsou činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob. Denně se mohou uživatelé v zařízení zapojit do skupinového cvičení vedené pracovníky domova, které je zaměřené na udržení soběstačnosti.Jedná se o činnost spolků, organizací a klubů seniorů, které mohou pořádat výlety, cvičení, setkávání, vzdělávání, procvičování paměti apod. Aktivizace je důležitá nejen pro stále činorodé jedince, ale také pro ty méně aktivní.

Jedná se především problémy s výukou, problémy s chováním nebo začleněním do kolektivu. Již není prostor na komunikaci s příslušnými úřady a institucemi. Zároveň není tolik prostoru na hlubší komunikaci s rodiči. A právě k hledání společné řeči mezi školou a rodiči v praxi pomáhá sociální pracovník.

Co je didaktická metoda : Didaktická metoda

Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním. Je spojena s naplňováním vzdělávacích cílů a s optimálním zvládnutím obsahu vzdělávání. Realizuje se v rámci dané didaktické formy a za určitých výukových situací a za určitých podmínek.

Jaké jsou organizační formy výuky : Členění organizační formy výuky:

  • Individuální výuka.
  • Hromadná výuka.
  • Individualizovaná výuka.
  • Projektová výuka.
  • Skupinová výuka.
  • Týmová výuka.

Jaký je rozdíl mezi skupinovou a kooperativní výukou

Při skupinové výuce spolu členové skupiny spolupracují na daném úkolu, ale tento úkol by mohl zvládnout každý člen této skupiny i samostatně. Při kooperativní výuce spolu členové skupiny také spolupracují na řešení zadaného úkolu, ovšem vyřešení tohoto úkolu se neobejde bez jediného člena skupiny.

Základními činnostmi při poskytování sociálních služeb jsou pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, poskytnutí ubytování nebo pomoc při zajištění bydlení, pomoc při zajištění chodu …sociální poradenství, raná péče, telefonická krizová pomoc, tlumočnické služby, krizová pomoc, služby následné péče, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, terénní programy, sociální rehabilitace, sociální služby v kontaktních centrech a …

Čím zabavit seniory : Pravidelně také procvičujte jemnou motoriku i myšlení a paměť seniora – vhodné jsou nejrůznější společenské hry, ale i omalovánky, ruční práce jako vyšívání nebo háčkování. Ne nadarmo se, a to bez jakékoliv urážky, péče o seniory přirovnává k starosti o děti.