Žahour je omáčka z rozvařeného ovoce, cukru a smetany. Nejčastěji se k přípravě tohoto pokrmu používají borůvky., ale existuje také verze z jahod či švestek. Podává se k různým druhům knedlíků, lívancům a vdolkům. Ve středověku šlo v českých zemích o typické jídlo německého etnika.Udělejte si žahour. Borůvky vsypte do hrnce, zalijte zhruba 100 ml vody, zasypte cukrem a spolu s 10 g másla rozvařte. Po dosažení bodu varu vařte 5 až 10 minut – podle toho, zda chcete mít v omáčce kousky borůvek, anebo ovoce raději zcela rozvaříte.Všech 125 g borůvek opláchněte pod tekoucí vodou a vsypte do rendlíku. Přidejte 50 g cukru a šťávu z citronu. Směs přiveďte k varu. Poté stáhněte stupeň ohřevu a nechte 10 minut probublávat.
Jak zahustit Rozvar : Pokud máte problém se zahušťováním Solamylem, tak lze velmi dobře použít strouhaný perník, ale pak je dobré ubrat množství skořice. Je možné úplně bez zahuštění, ale zase by to chtělo asi více borůvek a více sladit. Já žahour nemixuji, ale kdo má rád extra hladké omáčky, tak použít ponorák a klidně i pasírovat.
Jak Svarit borůvky
Borůvky jsou samy o sobě šťavnaté, pokud byste ale zavařovali tvrdší a sušší ovoce, je třeba do sklenice přilít 1-3 lžíce vody. Ovoce ve vlastní šťávě můžete používat úplně jako syrové. Hodí se k dozdobení pohárů, můžete z něj připravit zmrzlinu, udělat přeliv na lívance i upéct koláč jako od babičky.
Jak udělat polevu na lívance : Na středním ohni rozehřejte pánev a potřete ji rozpuštěným máslem. Po naběračkách vlévejte těsto a opékejte lívance dozlatova, z každé strany cca 2–3 minuty. Na polevu jemně prohřívejte v rendlíku za občasného míchání máslo, arašídové máslo a med 2–3 minuty dohladka. Společně s ovocem podávejte k lívancům.
Postup přípravy
Borůvky propláchneme, nejlépe pod tekoucí vodou a necháme odkapat. Potom je sypeme do sklenic a setřásáme. Navrch nasypeme vždy lžíci cukru, otřeme případně hrdlo sklenice a zavřeme víčky. Sterilujeme asi 30 minut při 80 °C.
Z borůvek děláme kompoty, vína, likéry, mošty, džemy i povidla, mrazí se a suší. Chutnají na koláčích, vdolcích, lívancích a v moučnících, knedlících a dezertech. Dělá se z nich staročeská omáčka žahour.
Co udělat s borůvkami
Báječné borůvky – ovoce plné zdraví
- Nejlepší borůvkový koláč Více než hodinu.
- Kynutý koláč tety Dany. Více než hodinu.
- Kynutý borůvkový koláč Více než hodinu.
- Kynutý koláč s drobným ovocem a drobenkou. Více než hodinu.
- Ricottovo-tvarohové lívanečky s borůvkami.
- Celozrnné lívance.
- Vtipná ranní kaše.
- Bleskové snídaňové smoothie.
Připravíme si stejné množství vody a cukru (například 1 hrnek) a drátek s očkem:
- Vodu s krupicovým cukrem dáme do kastrolku svařit na 115–120 °C.
- Když se voda přestane vařit a jen drobně perlí, ponoříme do ní očko z drátu.
- Do cukrové blanky v očku foukneme – když odlétnou bublinky, rozvar je hotový.
Rozvar se připravuje z podzimního ovoce, to znamená – švestky, hrušky nebo jablka. Aby byl efekt podzimních chutí dokonalý, lze si připravit směs všeho ovoce a přidat třeba rakytník, nebo rozinky. Libovolné množství ovoce se zbaví jadřinců (neloupe se) a pecek. Jablka a hrušky se nakrájí na osminky, švestky se rozpůlí.
Zmenšují riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu cholesterolu. Látky obsažené v brusinkách zabraňují bakteriím Helicobacter pylori, aby se usazovaly na stěnách žaludku. Snižují tedy riziko vzniku vředů v zažívacím traktu. Zlepšují také průběh virových onemocnění, a to i včetně nepříjemných herpetických virů.
Co léčí borůvky : Borůvka (stejně jako brusinka) působí díky svým antibiotickým účinkům proti infekcím a zánětům močových cest a má blahodárný vliv na ledviny. To ocení hlavně ženy, ale působí příznivě i na mužskou prostatu.
Jak vyrobit domácí polevu : Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.
Co přidat do čokolády aby byla lesklá
Vylepšená čokoláda na cukroví pro chuťový zážitek
Lesklá čokoláda: do 100 g rozehřáté čokolády přidejte 50 g rozpuštěného másla a spojte. Extra čokoláda: do 250 g rozpuštěného ztuženého tuku a 100 g čokolády na vaření vmíchejte 80 g holandského kakaa.
Zavařovací sklenice plníme co nejúsporněji, aby v nich ovoce zabralo co nejvíce místa. Na každou sedmidecilitrovou sklenici přidáme špetku soli a ovoce zalijeme STUDENOU PŘEVAŘENOU vodou. Zavíčkujeme a obvyklým způsobem sterilujeme. Sůl "vytáhne" sladkost z ovoce a kompot je přirozeně sladký.Bobulovité ovoce podléhá rychlé zkáze a nedá se skladovat dlouhodobě, pokud je například nezamrazíte. Pokud je nestihne sníst hned a budete nuceni skladovat borůvky, maliny nebo jahody můžete je umístit do těsně uzavřené nádoby vystlané papírovým ubrouskem a uložit na 2 až 3 dny do chladničky.
Co se dá udělat z borůvek : Můžeme s nimi umixovat chutné koktejly, ať už s mlékem obyčejným nebo rostlinným, a přidávat je do smoothie.
- Nepečený dort s borůvkami a jahodami.
- Borůvkové koláče "lopaťáky"
- Borůvkové muffiny.
- Borůvky v peřině
- Crumble s borůvkami.
- Borůvkový koláč s tvarohem.
- Celozrnný koláč s tvarohem, ovocem a drobenkou z ovesných vloček.