Systém ACC (Adaptive Cruise Control), neboli adaptivní tempomat, je inovativní systém, které stále častěji nahrazuje klasické tempomaty. Stejně jako ten klasický má za úkol udržovat nastavenou rychlost, navíc si však dokáže držet rozestup od vozu jedoucího před vámi.Aktivace a deaktivace systému ACC je zcela závislá na potřebě řidiče. II. Běžně se ovládá přepínací páčkou na levé straně volantu.Hlavní rozdíly mezi klasickým a adaptivním tempomatem
Adaptivní tempomat je inteligentnější a dokáže dobře reagovat na provozní podmínky v reálném čase, je také bezpečnější a snižuje riziko nehod. Kromě toho je pro řidiče pohodlnější. Jeho nevýhodou oproti klasickému tempomatu je vyšší cena.
Jak poznat adaptivní tempomat : Adaptivní tempomat zaznamená auto nebo překážku před vámi, pozná také jakou se pohybuje rychlostí a přizpůsobí tomu vaši rychlost jízdy. V praxi to znamená, že adaptivní tempomat sleduje dění před vozem a když se blíží k překážce je schopen zareagovat. Systém tak udržuje bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel.
Jak funguje ACC
Jak funguje
Systém ovládá motor a brzdy tak, aby mohl automaticky zrychlovat nebo zpomalovat, podle potřeby. Automobil pak automaticky přibrzdí, pokud se provoz zpomalí, a opět zrychlí, jakmile je cesta volná. Přednastavená vzdálenost je měřena radarovým snímačem umístěným v přední masce vozu.
Co je to ACC : ACC (Adaptive Cruise Control) je označení pro adaptivní Tempomat, který kromě udržování řidičem zvolené konstantní rychlosti dokáže díky množství snímačů reagovat i na překážky před vozidlem. Rozlišují se dva typy adaptivních tempomatů: ACC a ACC plus.
ACC (Adaptive Cruise Control) je označení pro adaptivní Tempomat, který kromě udržování řidičem zvolené konstantní rychlosti dokáže díky množství snímačů reagovat i na překážky před vozidlem.
Zatímco tempomat umožňuje vozidlu udržovat předem zvolenou rychlost a v případě potřeby ji snižovat/zvyšovat po krocích, je omezovač rychlosti vlastně jednou z doplňkových funkcí. Pojí se tak vždy s tempomatem a jeho úkolem je zabránit řidiči jet rychleji, než kolik si předem zvolil.
Co dělá Adaptivni tempomat
Systém adaptivního tempomatu je navržen tak, aby vám pomáhal udržovat odstup od vozidla jedoucího vpředu nebo nastavenou rychlost jízdy, není-li vpředu žádné pomaleji jedoucí vozidlo. Systém je určen pro dokonalejší obsluhu vozidla při jízdě za jinými vozidly jedoucími ve stejném pruhu a ve stejném směru.Doporučené dávkování a podání
Doporučujeme užívat před 16. hodinou, nejlépe po jídle, aby mohly být hleny v průběhu dne uvolněny a vykašlány. Pokud se přípravek užije večer, může dojít k narušení spánku během noci nebo v časných ranních hodinách kvůli zvýšené potřebě vykašlávat.Jak se ACC® LONG užívá
Doporučená dávka přípravku je:Dospělí a mládež od 14 let užívají 1krát denně 1 šumivou tabletu. U nemocných s mukoviscidózou s tělesnou hmotností vyšší než 30 kg může lékař zvýšit denní dávku acetylcysteinu na 800 mg.
Adaptivní tempomat (ACC) automaticky udržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla vpředu při určené rychlosti a využívá motor a brzdy, aby podle potřeby automaticky zrychlil nebo zpomalil. Systém kombinuje funkci tempomatu s radarovou kontrolou vzdálenosti a funguje v rychlostech do 160 nebo 210 km/h.
Kdy je dobře pouzivat tempomat : Systém cruise control, u nás nazvaný tempomat, umožňuje vozidlu udržovat předvolenou rychlost nezávisle na stoupání či klesání a dále ovladačem tempomatu zvyšovat, případně snižovat rychlost po krocích. Uplatní se zejména při dlouhých monotónních jízdách, třeba po dálnici.
Na co pomaha ACC : Užití přípravku ACC® Long 600 mg
ACC® Long se používá k léčbě akutních onemocnění dýchacích cest provázených tvorbou hustého vazkého hlenu a vlhkým kašlem jako je chřipka, akutní zánět průdušek nebo průdušnice.
Jak dlouho účinkuje ACC
Dobrý den, ACC sirup může po 14 denní pauze bez problémů znova užívat. Sirup je stabilní pouze 11 dní po otevření! Pokud máte tedy jen zbytek toho otevřeného před 14 dny, nebyl by už účinný.
Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění
- suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
- bolest na hrudi/za hrudní kostí,
- vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
- horečka/zimnice,
- rýma a bolest v krku,
- bolest hlavy,
- dušnost a dýchací obtíže,
- značná únava a celková slabost.
K rozpoznání nebezpečných situací před vaším vozem využívá Front Assist radarový senzor, umístěný v předním nárazníku nebo v mřížce chladiče. Po překročení rychlosti 5 km/h vysílá radar neustále elektromagnetické vlny, které se po odrazu od překážky navrátí zpět do snímače.
Jak brzdí tempomat : Tempomat se vypne buď ovladačem, který řidič přesune do polohy „vypnuto“. Nebo stlačením pedálu brzdy, případně spojky. K deaktivaci dále dojde, v případě, že rychlost vozidla klesne pod určitou hodnotu, zpravidla pod 30 km/h.