Přes den podřimují a za soumraku vylétají za potravou. Svá hnízda mají v dutinách stromů, na půdách lidských obydlí, ve starých kostelních věžičkách, ve zříceninách hradů, občas i v opuštěných hnízdech jiných ptáků. Sovy se živí malými savci, a jinými druhy ptáků, troufne si i na potkana nebo zajíce.Živí se hlavně malými savci, hmyzem a jinými druhy ptáků, některé, např. ketupy, jsou specializovány na lov ryb a druhotně mohou požírat i kraby. Kořist uchvacují na zemi do ostrých drápů a často ji polykají vcelku, nestravitelné části (srst, peří, kosti a jiné) pak vyvrhují ve formě vývržků.Snad každé malé dítě ví, že sova dělá „hú". Do velké soví rodiny ale patří také sýci, puštíci, výři, kulíšci a další a další členové a jejich hlasové projevy se přece jen od sebe trošku liší. „Hlas kulíška zní jako ú, ú, sýc, to jsou monotónně znějící slabiky stejné hlasitosti pu, pu, pu.
Jaké jsou sovy : Sovy, které u nás hnízdí jsou: puštík obecný, kalous ušatý, sova pálená, výr velký, kulíšek nejmenší, sýc rousný, sýček obecný, puštík bělavý. Vzácně hnízdí kalous pustovka a výreček malý. A když Velký duch požehná, přiletí velmi vzácně ze severu sovice krahujová či sovice sněžná.
Čím slyší sova
Sovy mají velké ušní otvory skryté v peří po stranách hlavy. Ty jsou vůči sobě nepatrně výškově posunuty, každé ucho je jinak vysoko. Díky tomu je sova schopná prostorově slyšet šustění myši či hraboše v podrostu. Kořist slyší ve všech směrech a její tichý útok je pak naprosto přesný.
Co dělá sova v noci : Sovy na lovu
Plavně se vznášejí nocí jako opeření duchové. Když spatří nebo uslyší hlodavce, rychle k němu slétnou a uchopí ho silnými pařáty. Mnohdy jej ostrými drápy rovnou usmrtí. Mají ohromnou sílu a dovedou vzlétnout s kořistí těžší, než samy váží, což je pro nás stěží představitelné.
Čím sovu pálenou krmit Ve volné přírodě sovy patří k dravcům, proto jejich potravu tvoří převážně drobní hlodavci, v menší míře potom plazi, obojživelníci či drobní ptáci. V domácích podmínkách sovám podávejte jako krmivo myši či jejich holata, jednodenní kuřata, malé králíky nebo moučné červy.
Největší sovou světa je výr západosibiřský. Ve svém přirozeném prostředí obývá západní Sibiř až po střední tok řeky Ob a západní Altaj.
Co značí sova
Sova je symbol moudrosti, vidí ve tmě a ztělesňuje duchovní moudrost. Třeba brát v úvahu působení kamene: slovo Mramor pochází z řečtiny a znamená "zářící kámen". Svému majiteli přináší ochranu a úspěch. Z hlediska astrologie je jeho největší vliv, když je Měsíc v Rakovi nebo ve vašem znamení.Sovy pálené loví převážně v noci a jejich úspěch je založen na schopnosti najít kořist téměř v naprosté tmě. Noci prozářené svitem měsíce tak v pomyslném souboji dravec – kořist nahrávají spíše loveným zvířatům. Vědci nyní zjistili, že některým sovám paradoxně pomáhá svítivě bílé peří, ve kterém jsou více vidět.Aktivní je většinou až za úplné tmy. Puštíci houkají během celého jara a ozývají se dost často i po zbytek roku. Puštík je sova s nejdivnějšími a nejstrašidelnějšími zvuky. Výr velký – největší sova s nejsilnějším hlasem.
Pro nalákání ptáků k hnízdění se doporučuje do ní nasypat na dno trochu pilin nebo hoblin, případně trouchu ze starého pařezu. Budka je vyrobena ze speciálního, léty prověřeného materiálu.
Co je potřeba k chovu sovy : Při chovu a držení chráněných druhů živočichů je nutné pamatovat také na veterinární předpisy, zejména vyhlášku č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči. Mezi tyto druhy patří například druhy dravců a sov a je k nim třeba mít povolení k chovu.
Kde bydlí sova : Obývá otevřenou zemědělskou krajinu nižších poloh, kde osidluje zejména lidská sídla. Hnízdí v dutinách budov, zejména na farmách, ve stodolách, na půdách domů, dříve i ve věžích kostelů. Vzácný a ubývající druh.
Kolik let se dožívá sova
Malinké sovy se dožívají kolem 18 let, střední sovy se dožívají 25 až 40 let a ty největší sovy jako jsou výři se dožívají 60 až 70 let.
Není to jen učenost a vědění, které se sově přiřazují. V Egyptě a v Indii byla ptákem mrtvých, od starověku je její houkání pokládáno za to, které věští neštěstí a smrt. I u nás lidé věřili, že pokud v noci u svého obydlí uslyší houkání sýčka, někdo brzy zemře.Většina ptáků loví potravu ve dne, ale jsou mezi nimi i takoví specialisté, kteří denní světlo nepotřebují a mohou kořist bez velkých potíží vyhledat, pronásledovat a úspěšně ulovit v noční temnotě. Při nočních toulkách se řídí hlavně zrakem a sluchem. Z našich zástupců patří mezi noční ptáky např. lelek nebo sovy.
Která sova štěká : Až z Dálného východu a ze severské tajgy k nám přilétla velká zavalitá sova, puštík bělavý (Strix uralensis). Jeho hlas zní jako podivný štěkot psa a při domnělém ohrožení hnízda neváhá zaútočit i na člověka.