Co jí cikáda?
Cikády prosluly svým hlučným (dosahuje až 120 decibelů) „zpěvem“, jímž samci lákají samice k páření.Za nejdelších hor- kých dní koncem června a začátkem čer- vence to bývá před setměním, někdy je můžeme slyšet i v noci. Je ovšem pravda, že některé cikády vydávají zvuk pouze přes den, jiné naopak až za soumraku nebo za svítání, další se ozývají přerušovaně, za – tímco mnohé zpívají delší dobu.Biologie a ekologie: Dospělci od května do července, především na otevřených, výslunných stráních a prosvětlených lesostepních biotopech a lesních okrajích. Dospělci žijí několik týdnů, přibližně tři až čtyři.

Jakou proměnu mají cikády : Mají proměnu nedokonalou (vajíčko, larva, dospělec) a jejich proměna trvá od 2 dnů do 17 let (některé druhy severoamerických cikád).

Jak slyší hmyz

Hmyz nemá uši, ale na zvuky viditelně citlivě reaguje a zvuky i vydává. A pokud zvuky vydává, pak musí být pro někoho určeny. Již v předminulém století zjistili entomologové, že hmyz zvuky vnímá na nejrůznějších částech těla. Denní motýli mají sluchové orgány na kořeni předních křídel.

Jak velká je cikáda : Dospělý jedinec je dlouhý kolem 2–5 cm, některé tropické druhy však dosahují i délky 15 cm. Cikády mají velmi dobré velké oči, umístěné odděleně na stranách hlavy, kromě nich mají ještě tři malá očka umístěná nad nimi.

Po páření udělají samičky cikád do větví stromů zářezy, do nichž nakladou 400 až 600 vajíček. Dospělí pak rychle zahynou, ale vajíčka zrají na stromech několik týdnů. Mladé cikády se pak zavrtají do země a vylezou opět za sedmnáct let.

Charakteristika. Dospělý jedinec je dlouhý kolem 2–5 cm, některé tropické druhy však dosahují i délky 15 cm. Cikády mají velmi dobré velké oči, umístěné odděleně na stranách hlavy, kromě nich mají ještě tři malá očka umístěná nad nimi. Dalšími znaky jsou poměrně krátká tykadla a blanitá křídla.

Kde jsou cikády

Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let. Téměř celý život tráví hmyz v podzemí a prochází několika stadii vývoje larev, z nichž se nakonec po letech vylíhne dospělý jedinec.Zvířata slyší daleko lépe než my, lidé. 1) Výborný sluch mají například potkani, kočky nebo ježci. 2) Jeleni, srnci a další popásající se býložravci zase svoje slechy (uši) dokážou výborně natáčet do stran, takže neslyší zvuky jen z jednoho směru.Hmyz vnímá pach jinak. Molekuly látek rozpuštěných ve vzduchu se váží na receptory a spouštějí v případě icaridinu odpuzující nervovou reakci. Jako repelentní látka odpuzuje icaridin hmyz, aniž by jej zabíjel.

Naposledy cikády zaplavily 15 amerických států včetně New Yorku v roce 2004. Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let.

Co to je cikada : Je to středně až značně velký hmyz s blanitými, střechovitě položenými, tuhými a většinou průhlednými křídly s tmavou žilnatinou. Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".

Co je to cikáda : Je to středně až značně velký hmyz s blanitými, střechovitě položenými, tuhými a většinou průhlednými křídly s tmavou žilnatinou. Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".

Kdo slyší líp kočka nebo pes

Psi slyší hůř než kočky, jejich horní hranice sluchu je 40 000 Hz. Také pokud jde o intenzitu zvuku, jsou kočky na tom lépe. My ten zvuk sotva slyšíme, ale kočka je schopná slyšet ještě jednu tisícinu toho zvuku.

Vědci mají za to, že delfín je nejchytřejší zvíře na světě. Vykazují různé vzorce chování, které jsou podobné jako u lidí. Delfíní se dokážou zamilovat, což se stalo v jednom z amerických akvárií samci delfína skákavého, který žil v zajetí.Dalším důležitým aspektem je, že muchničky nebodají, nýbrž koušou a nevytváří tedy štípance. Muchničky nemají jako jiný hmyz sosáčky, se kterými proniknou do kůže a krev následně sají. Do kůže své oběti tedy muchnička vykousává malé rány, ty se následně naplní krví, kterou pak vysaje.

Co komárům smrdí : Zůstaňte bez kousnutí po celý rok!

  • Citronová tráva. Jedná se o nejznámější přírodní repelent proti komárům.
  • Máta. Hmyz nemá rád vůni máty.
  • Meduňka. Meduňka patří do čeledi mátovitých.
  • Bazalka. Pro všechny městské zahrádkáře!
  • Šanta kočičí
  • Měsíček.
  • Levandule.
  • Rozmarýn.