Ty nejzachovalejší deštné pralesy najdete na severovýchodě ostrova. V deštných pralesích Madagaskaru rostou vzácná tropická dřeva jako eben, palisandr, mahagon či tzv. růžové dřevo (Dalbergia baroni), dále bambus, stromové kapradiny, cykasy a palmy.☺Tropické deštné lesy pokrývají jen asi 6 – 7 % povrchu souše, ale odhaduje se, že zde žije snad až okolo dvou třetin všech známých rostlinných a suchozemských živočišných druhů naší Země.Tento fakt je ovlivněn především rozložením tlakových útvarů nad rovníkem (nachází se zde tlaková níže). Vysoké srážky zároveň zapříčiňují téměř 100% vlhkost vzduchu v této krajině.
Proč se kácejí deštné pralesy : Kácení pralesů má mnoho příčin. Jednou z hlavních je extenzivní zemědělství a snaha získat nové plochy pro pěstování plodin a pastvu dobytka. Dalším důvodem je kácení lesa za účelem těžby dřeva. V některých oblastech jsou těženy jen vzácné druhy dřev, jinde však dochází k holosečím (clearcutting).
Jaké zvířata žijí v deštném pralese
Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…
Co roste v tropických lesech : Většina epifytů roste v korunách stromů tropických deštných lesů (hlavně v Jižní Americe), ale najdeme je v mnohem menších velikostech i u nás v přírodě. Mezi epifyty patří orchideje, bromélie, tilandsie, kapradiny, ale i mechy nebo lišejníky.
Tropický (rovníkový) deštný les se vyskytuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v oblastech s vysokou průměrnou teplotou vzduchu (25-28°C), vysokými úhrny slunečného záření a s dostatečným množstvím srážek (více než 1 500 mm ročně, ale i 10 000 mm ročně). Teplota je ve všech měsících vyšší než 18°C.
Na nově získané půdě se zakládají plantáže a pěstuje se banánovník, kávovník, kakaovník, palma olejná či kokosovník. Tropické deštné lesy jsou však schopné přežít jen jako souvislé celky. Odlesňování tropických oblastí otvírá cestu erozi, vede k degradaci půd a k poruchám vodního režimu v krajině.
Co ohrožuje tropické deštné lesy
Tropické lesy ovlivňuje člověk už desítky tisíc let. Tropické deštné lesy a lesy mírného pásma byly v průběhu 20. století vystaveny rozsáhlé legální i nelegální těžbě cenného tvrdého dřeva a zemědělskému kácení – žďáření – a plocha deštných pralesů na celém světě se zmenšuje.Tropický (rovníkový) deštný les se vyskytuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v oblastech s vysokou průměrnou teplotou vzduchu (25-28°C), vysokými úhrny slunečného záření a s dostatečným množstvím srážek (více než 1 500 mm ročně, ale i 10 000 mm ročně). Teplota je ve všech měsících vyšší než 18°C.Zvířata deštného pralesa – 11 úžasných zvířat – TopDen.cz
- Gorila východní
- Motýl Morpho.
- Kapota.
- Lenochod hnědonožka.
- Americký Jaguar.
Antilopy, gazely, zebry, žirafy, sloni, nosorožci, pštrosi, lvi, gepardi, levharti, hyeny, klokani. 6. Severně a jižně od tropických lesů (především v Africe) 7.
Co se pěstuje v tropickém pasu : Pěstuje se palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová třtina, rýže apod.
Co patří do tropického pásu : Podle první definice zahrnují tropy oblasti s tropickými deštnými lesy, savanami. Podle druhé definice patří do tropů především velké pouště jako je Sahara s typickou pouští vegetací a živočišstvem. Lidé zde chovají velbloudy a v oázách pěstují palmy, ovoce a zeleninu.
Co je typické pro tropický pás
SAVANY – rovné otevřené plochy porostlé travinami a místy keři – střídá se zde období sucha a období dešťů – rostliny: vysoké traviny, plantáže bavlníku, podzemnice olejný (burské oříšky), – živočichové: slon, zebra, antilopa, žirafa,…
Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…