Co žije v korálových útesech?
Zabírají méně než 0,1 % plochy světového oceánu, asi tak polovinu rozlohy Francie, a přesto poskytují domov více než 25 % ze všech mořských druhů, mimo jiné ryb, měkkýšů, červů, korýšů, ostnokožců, houbovců, pláštěnců a dalších žahavců.Mořský korál je polypovitý živočich žijící v koloniích a stromovitých strukturách přisedlých na mořských dnech, kde se živí planktonem.Korálové útesy jsou tvořeny drobnými živočichy zvanými polypy, které vylučují tvrdou vápencovou kostru, která tvoří strukturu útesu. Křehké větvení korálů může růst mezi 20 až 30 centimetry ročně, zatímco masivní korály ve tvaru balvanu mohou růst jen několik milimetrů ročně.

Proč umírají korálové útesy : V posledních desetiletích korálové útesy čelí bezprecedentním hrozbám. Nadměrný rybolov používající často nešetrné techniky, intenzivní živočišné zemědělství, vypouštění odpadu, turismus a nejen s ním spjatá pobřežní výstavba – to vše jsou faktory přispívající k ničení korálových útesů.

Co to je útes

Útes je ostré skalisko příkře vystupující nad okolí. Může se nacházet nad terénem v horách, nad pobřežím, vystupovat z mořského dna nad hladinu nebo být skryt pod hladinou.

Čím se živí korál červený : Přestože velkou část obživy zajišťuje korálům právě fotosyntéza, živí se koráli také planktonem, aby získali všechny látky potřebné pro svou existenci a další růst. Barva korálu závisí na tom, jaký druh zooxanthellae se s ním zdržuje.

Poskytují domov, úkryt i potravu nespočtu drobných ryb, korýšů, mořských plazů, ale také daleko větším živočichům jako jsou žraloci, manty, murény, delfíni, želvy, velryby atd.

Co zabíjí korálové útesy

Trpí zejména dusíkem, který se do oceánu dostává z hnojiv a stok. Škodí jim ale také oteplování oceánů, dokážou totiž přežít jen ve vodě, která není příliš teplá. Koráli kvůli němu blednou a umírají. Právě tento proces je hlavní příčinou vymírání korálových útesů u Austrálie.

Jak chránit korálové útesy

Nešlapejte na korálové útesy, můžete se nejen poranit, ale podílíte se na jejich zničení. Během šnorchlování si nestoupejte na dno tvořené korálovým útesem. Stoupejte pouze na kameny, či písčité dno. Je to bezpečnější pro korál i pro vás.Velký bariérový útes (též Velký bradlový útes nebo Velká útesová bariéra, anglicky Great Barrier Reef) je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park.Korál a jeho účinky

Pomáhá stabilizovat emoce a dosáhnout stanovených cílů. Zahání deprese a pocity úzkosti. Říká se, že je velmi vhodný jako amulet pro děti, protože zesiluje lásku mezi nimi a jejich matkami. Výborný vliv má korál také na mezilidské vztahy a přátelství.

Neúmyslná eutrofizace z pevniny pak korali ničí. Úmyslné hnojení oceánů, což je forma geoinženýrství, je zatím zakázáno. Vypuzení obrněnek korálem je příčinou jevu známého jako bělení korálů; projevuje se zbělením korálu. Někteří koráli jsou odolní.

Jak poznat pravý korál : Přírodní korál má zabarvení nestejnoměrné, někdy žíhané, se světlejšími místy, ale nikdy se vám nestane, že by byl červený (nebo oranžový či černý) jen na povrchu. Krásný je bílý korál (který se často přebarvuje na červený, upřímně – nechápu proč).

Proč dochází k úbytku korálů : Vyšší teplota je pro korály stresující a způsobí, že koráli symbiotickou řasu ze svých buněk vypudí. Tomuto jevu se říká zbělení korálů. To sice automaticky neznamená, že korál odumře, nicméně vypuzení symbiotické řasy pro něj představuje ztrátu živin, a tedy oslabení.

Jak vznikají koráli

Vzniká na kamenitém mořském dně s nízkou úrovní sedimentace v místech se silnými proudy. Tvoří ho tvrdé vnější schránky mořských korálů ze třídy korálnatců. Koráli rostou v koloniích a z tvrzeného uhličitanu vápenatého obarveného karotenoidními pigmenty vytváří složité větve a kosterní struktury.

Vzniká na kamenitém mořském dně s nízkou úrovní sedimentace v místech se silnými proudy. Tvoří ho tvrdé vnější schránky mořských korálů ze třídy korálnatců. Koráli rostou v koloniích a z tvrzeného uhličitanu vápenatého obarveného karotenoidními pigmenty vytváří složité větve a kosterní struktury.Náš TIP: Chcete-li vyzkoušet ještě dva způsoby, jak se přesvědčit o pravosti minerálu, uchopte jej do dlaně a nechte jej v ní. Pravý minerál je v ruce studenější než sklo a déle se zahřívá. Když teplo pojme, dokáže jej ale udržet v sobě déle než sklo a pryskyřice. Druhým způsobem je zkusit minerál zapálit.

Jak zjistit jestli je krystal pravý : Jak poznat pravý křišťál Křišťál je čirý a bezbarvý minerál, který je na pohled průsvitný, vzácně může být zcela průhledný. Jednou z nejvýraznějších charakteristik pravého křišťálu, je vysoký lesk a třpyt.