Co funguje na moly?
Na moly můžete použít účinné spreje Biokill, lepové pasti s feromonem, nebo naopak závěsné odpuzovače proti molům šatním. V případě potravinových molů (motýlků) tedy skladování potravin v uzavřených dózách a jejich občasná kontrola. V případě šatních molů pravidelné větrání ošacení a skříní.Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel. Vhodné je umístit do skříně voňavá mýdla nebo snítky suché levandule do punčochy. Květy pak neopadávají mezi prádlo a punčocha krásně propouští vůni.Do skříně je možné zavěsit větvičku chmele nebo smrkovou větvičku, jejichž vůni moli nesnášejí. Sáhnout můžete i po celé řadě aromatického koření, například po rozmarýnu, bobkovém listu, skořici, hřebíčku nebo pomerančové kůře.

Jak se zbavit molů a housenek : Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak se zbavit molů v bytě

Odpuzovače molů

Levandule a cedrové dřevo jsou známé svými repelentními vlastnostmi, které mohou účinně odrazovat moly. Vonné odpuzovače jsou vhodné pro odpuzení šatních molů. Chraňte vaše skříně a oblečení například umístěním háčku proti molům s vůní levandule, nebo kroužky z cedrového dřeva proti šatním molům.

Odkud se bere MOL : Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.

Kde moly najdeme a jak je poznáme Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový. Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.

Jak se zbavit mola šatního

  1. Identifikujte napadené oblasti: Nejprve je třeba najít místa, kde se moli a jejich larvy vyskytují.
  2. Důkladné čištění: Vyčistěte skříň a okolí. Vysajte všechny kouty, štěrbiny a police, abyste odstranili larvy a vajíčka.
  3. Praní textilu: Oblečení a textilie, které byly napadeny, je třeba vyprat.

Jak zlikvidovat moly v bytě

Účinné jsou údajně i smrkové větvičky zavěšené do skříně nebo sáček s jehličím. Do skříně můžete také rozsypat čerstvý mletý nebo drcený pepř, ani ten moli nemají rádi. Skvělým odpuzovačem jsou i mýdla, která rozložíte celá mezi prádlo nebo je nadrtíte do látkových sáčků.Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.Mol potravinový – zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)

Pochutnává si na mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších i na koření, čokoládě nebo müsli.

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Jak se zbavit potravinových molů : Jak na prevenci proti potravinovým molům

  1. Udržujte kuchyň a čistou a bez zbytků potravin.
  2. Skladujte potraviny v pevně uzavřených nádobách.
  3. Pravidelně kontrolujte potraviny a skříně na přítomnost molů.
  4. Vyhýbejte se nákupu potravin v poškozeném obalu.

Jak vypadají vajíčka molů : Z nakladených vajíček se přibližně za dva týdny líhnou malé bílé housenky s tmavší hlavičkou a válcovitým tělem o velikosti 1 mm. Okamžitě po vylíhnutí začínají některé larvy spřádat v napadených tkaninách chodbičky z hedvábí, ve kterých následně probíhá celý jejich vývoj a které larvy mola neopouštějí.

Jak dlouho prezije MOL

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Vývoj housenky trvá obvykle 35 dní, ale v případě nedostatku potravy, teplotě a vlhkosti se může prodloužit až na 2,5 roku. Před zakuklením dosahuje larva velikosti okolo 12 mm.Na potravinové moly poměrně dobře zabírá lapač obsahující feromony, jež lákají dospělé samečky molů. Samečci pak vymřou a moli se nemůžou dále rozmnožovat. Z babských doporučení můžete vyzkoušet jablečný ocet nebo pivo, které nalijete do lahve s úzkým hrdlem.

Jak poznat mola v mouce : Zavíječe moučné můžete spatřit ve spížích nebo přímo v potravinách. Přítomnost jemných pavučinek, které larvy vytvářejí při požírání potravin, je dalším jasným indikátorem napadení. Kromě vylíhnutých larev jsou pavučinky typickým znakem, jak poznat moly v mouce a jiných potravinách.