Nůž, mlýnek, vál, ale i řeznická zástěra by Vám při domácí zabijačce určitě neměly chybět. S dalším prostorem počítejte na výrobu zabijačkových pochoutek. Na vaření se vám bude hodit kotel nebo opravdu hodně velké hrnce a více sporáků nebo výkonných vařičů.Většinou je potřeba sehnat dostatek kvalitního koření, dostatek cibule a česneku, kroupy (případně rýži nebo bílé pečivo), obaly na tlačenku a prejt. POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNY, ROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETE, ZVONEK NA PRASE, JEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNIC, PLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS Porážka. Zabijačka je časově náročný proces, a proto se porážka zpravidla koná krátce po rozednění. Nejprve řezník omráčí vepře střelou z jateční pistole, popřípadě sekerou či palicí ranou do čela. Jakmile vepř upadne na zem, řezník mu prořízne krční tepnu a tím ho vlastně usmrtí.
Jaké koření je potřeba na zabijačku : Koření na zabijačku je důležité pro chuťovou úpravu pokrmů. Nečekejte nějaké cizokrajné koření, českou klasikou zůstává pepř, nové koření, kmín , hřebíček a majoránku. Den před porážkou prasete koření umeleme, majoránku jemně promneme.
Co přijde do jitrnic
Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.
Jak jíst jelita : Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.
Kdy se dělá zabíjačka
Zabíjačka je záležitostí zimních měsíců, kdy se teploty pohybují mezi 5–10 °C. Je to proto, že maso v chladném počasí déle vydrží a také se nevyskytuje nepříjemný hmyz. Zabíjačkové období končí na masopustní úterý před Velikonocemi.
1/2 litru krve (nebo konzerva husí krve), 200 g krup, 1 větší cibule, 100 g tučného bůčku, sůl, pepř, česnek, majoránka. Přebrané oprané kroupy vaříme v osolené vodě do měkka. Bůček semeleme nebo pokrájíme na malé kostičky, vyškvaříme a přidáme nakrájenou cibuli.
Jak se dělá Zabijacka
Z hlavy prasete se odřízne lalok, od plecka a kýty se oddělí nožička a koleno. Maso se pak nechává v chladu odležet a teprve pak se upravuje. Kromě pečení, vaření a smažení, se některé části masa rozemelou do klobás, další kusy se udí.Jitrnice opečené na pánvi
Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě.Koření na 1 kg jitrnic:
15 g třeného česneku.
Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C.
Co patří do jelit : Jelito (polsky: kaszanka; německy: Grützwurst) je masný výrobek z vepřového masa a krve. Kromě toho obsahuje kroupy nebo drobné kousky pečiva. Jelito je běžným produktem domácích zabijaček. Podobně jako u jitrnic, i zde jsou základními surovinami méně hodnotná masa – hlava, játra, bůček, kůže, plíce apod.
Jak dlouho trvá zabíjačka : Zabijačka většinou trvá celý den – porážka, vykrvácení, odchlupení, vyvrhnutí vnitřností, bourání, čištění střev a zpracování produktů z masa.
Jak dlouho se vaří kroupy na zabijačku
Příprava: Vyprané kroupy namočíme v dostatečném množství vody na cca 30 minut. Do stejné vody přidáme sůl a vaříme 20 – 25 minut.
Před vařením kroupy pořádně propláchněte. Vsypte je do dostatečně velkého hrnce – kroupy hodně nabydou. Zalijte je vodou v poměru 1 díl krup na 4 díly vody.Jitrnice s kysaným zelím a bramborem
Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.
Jak nejlépe ohřát jitrnice : Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.