Co řeší terapeut?
Terapie tu není jen pro ty, kteří řeší jeden konkrétní problém, například s navazováním vztahů. Přijít může i ten, který se potřebuje zorientovat ve více problémech najednou. Na sezeních terapeuta seznámíte se vším, co vás trápí. Během několika sezení se témata utříbí, usadí a získají různou míru důležitosti.Narozdíl od psychologa nebo psychoterapeuta neléčí slovem, nezajdete si k němu tedy na terapii (pokud nad rámec svého vzdělání nemá ještě psychoterapeutický výcvik). Může vám terapii ale doporučit v rámci léčebného plánu. Docházeli byste tak ke dvěma specialistům zároveň.„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Jak mluvit s terapeutem : Vztah s vaším terapeutem může být takovým „zkušebním vztahem“, ve kterém si můžete promluvit o svých pocitech z toho, co se mezi vámi a terapeutem děje a ve kterém by vám terapeut měl být průvodcem a oporou, pomáhat vám hledat slova pro to, co se ve vás odehrává a zároveň vás respektovat a přijímat takovou, jaká jste.

Jak dlouho chodit na terapii

Nejčastěji se rozestup mezi terapiemi udržuje na 1–2 týdnech. To proto, abyste měli čas v klidu zpracovat, co jste s terapeutem probrali. Terapie totiž „působí” ještě několik hodin nebo i dní poté. Přicházíte si na nová uvědomění, některé věci můžete ještě přehodnocovat nebo hledat odpovědi na otázky.

Jak se připravit na terapii : Tady jsou naše tipy, jak se připravit:

  1. Vyberte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte bezpečně a máte stabilní internetové připojení.
  2. Udělejte si čas půl hodiny před terapií a sepište si hlavní důvody, proč na terapii jdete.
  3. Nastavte si realistická očekávání.
  4. Udělejte si čas pro sebe i po terapii.

Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší. Je to tak.

Obvykle platí, že když je to na léky, je to na psychiatra, a když je to na terapii, tak na psychologa. Ale je to velmi individuální. Někdy stejně odešlu pacienty k psychologovi a naopak, pacienti jsou ke mně posláni od psychologa. Já sama se snažím s každým, kdo ke mně přijde, domluvit.

Kolik stojí hodina u terapeuta

Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší. Je to tak.cítíte, že míváte problémy se soustředěním nebo jste jen velmi obtížně produktivní v určitém časovém období často cítíte vnitřní napětí, ať psychické (např. být ve střehu nebo úzkostní) nebo fyzické (např. napětí ve svalech, bolesti hlavy), které nemusí být způsobené jasně definovaným onemocněním.Respektuje vás a nesoudí vás

Řada lidí, kteří přicházejí do terapie, se setkala s tím, že je někdo posuzoval, případně jim dával „dobré rady“ či zaručené návody. Dobrý terapeut vás soudit nebude a také šetří radami. Místo toho nabídne empatii, porozumění, přijetí a provázení.

Pokud vaše potíže odezněly, nabyli jste schopnost poprat se s úskalími života a získali jste vhled a porozumění sobě samému, je čas uvažovat o ukončení terapie. Pak bude terapeut aktivním a hrdým podporovatelem společného ukončení. Dobrou zkušeností je dát této změně několik závěrečných sezení.

Jak zacit mluvit na terapii : Možná vás bude zajímat, jak s psychoterapeutem mluvit. Proto je dobré první setkání využít k tomu klást terapeutovi otázky, které vás zajímají, a případně taky sdílet své představy a očekávání. Přeci jen je to člověk, kterému možná budete otevírat i části své duše, které neznají ani vaši blízcí.

Proč jít na terapii : Psychoterapie je pro vás vhodná, ať už přicházíte s konkrétním problémem, nebo třeba jen s neurčitými pocity. Může vám pomoct podívat se na sebe sama s větším nadhledem, uvědomit si příčiny vašeho přemýšlení a chování, utřídit si myšlenky, na chvíli se zastavit a uklidnit se.

Jak často chodit na terapii

Jsme lidé různí, různě citliví na věci, které v terapii řešíme, a které se kolem nás dějí. Máme různé potřeby. To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny.

Zažíváte příliš často (či nevídaně silné) nepříjemné emoce, které vás vyčerpávají

  1. údiv, smutek, utrpení, hněv, vztek, znechucení, odpor, pohrdání, hrůza, strach a úzkost, stud, nesmělost, pocit viny, lítost, nemilá překvapení
  2. míváte špatnou nebo neustále se měnící náladu.
  3. snadno se rozčílíte a naštvete.

Na terapii můžete chodit, i když nemáte žádný akutní problém nebo už jste ho úspěšně vyřešili. Pomůže vám srovnat si myšlenky, zmírnit každodenní stres nebo zpracovat nepříjemné emoce. Pokud totiž emoce potlačujeme, protože _„o nic přece nejde_”, můžou se nahromadit a jednou nás dohnat.

Jak často se chodí na terapii : Jsme lidé různí, různě citliví na věci, které v terapii řešíme, a které se kolem nás dějí. Máme různé potřeby. To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny.