Co řeší registr vozidel?
V registru se evidují vozidla a jejich vlastníci nebo provozovatelé. Ti mohou vozidlo zaregistrovat na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností. Před samotnou registrací musí mít vozidlo již sjednané pojištění odpovědnosti (povinné ručení) a evidenční technickou prohlídku.Po registraci vám bude vydáno osvědčení o registraci (malý technický průkaz) a tabulka registrační značky. Do registru se zapisuje jak vlastník přípojného vozidla, tak jeho provozovatel. Je možné požádat o registrační značku na přání. Žádost o zápis do registru vozidel můžete vyplnit také na Portálu dopravy.Jako kupující budete muset na dopravním inspektorátu doložit:

  1. Zelenou kartu.
  2. Velký technický průkaz.
  3. Malý technický průkaz. Potvrzení o způsobilosti vozidla k provozu – STK.
  4. Vyplněnou žádost o registraci vozidla.
  5. Evidenční kontrolu vozu.

Kdo může nahlížet do registru vozidel : Do registru silničních vozidel je oprávněn nahlížet a požadovat od obecního úřadu obce s rozšířenou působností opis nebo výpis zapsaných údajů pouze ten, kdo prokáže právní zájem.

Kolik stojí registrace vozidla

Přihlášení auta vás bude i něco stát. Poplatek za přihlášení vozidla činí kolem 1 200 Kč – skládá se z poplatku za samotnou registraci (800 Kč) a poplatku za evidenční kontrolu (400 Kč). Platit pak budete také za vydání registrační značky, a to zhruba 450 Kč, značka na přání se pak stojí 10 000 Kč.

Kolik stojí výpis z registru vozidel : Poplatek za výdej dat z registru silničních vozidel činí 100 Kč za každou žádost.

Legální cestou zjistíte údaje o majiteli vozidla pouze prostřednictvím Policie České republiky. Ta má ale v případě neznámého majitele svázané ruce. Ani jedna ze zmíněných institucí nesmí poskytnout údaje o majiteli bez jeho souhlasu. Pokud neznáte vlastníka vozidla, který ujel od nehody, nahlaste proto nehodu policii.

Převod vozidla na nového majitele je v současné době možné provést na registru vozidel na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Tudíž nemusíte auto přepisovat na místně příslušném úřadu. Pokud tak máte trvalé bydliště například v Ostravě, můžete klidně auto registrovat na registru vozidel v Plzni a podobně.

Kolik stojí registrace auta

Poplatek za přihlášení vozidla činí kolem 1 200 Kč – skládá se z poplatku za samotnou registraci (800 Kč) a poplatku za evidenční kontrolu (400 Kč). Platit pak budete také za vydání registrační značky, a to zhruba 450 Kč, značka na přání se pak stojí 10 000 Kč.Kolik budete platit

V případě podání žádosti v Portálu dopravy, zaplatíte za zápis změny vlastníka motorového vozidla 640 Kč. Poplatek za podání přes Portál dopravy je snížen o 20 %. Pokud žádost podáte datovou schránkou nebo e-mailem, zaplatíte za zápis změny vlastníka 800 Kč.Legální cestou zjistíte údaje o majiteli vozidla pouze prostřednictvím Policie České republiky. Ta má ale v případě neznámého majitele svázané ruce. Ani jedna ze zmíněných institucí nesmí poskytnout údaje o majiteli bez jeho souhlasu. Pokud neznáte vlastníka vozidla, který ujel od nehody, nahlaste proto nehodu policii.

Pokud se vám naneštěstí stane, že nový majitel nepřepíše auto na sebe, rozhodně nehledejte řešení v diskuzích na internetu a obraťte se rovnou na oficiální úřady. My vám přejeme, že pokud vás tento nepříjemný zážitek potká, bude promptně a spravedlivě vyřešen ve váš prospěch.

Kdo platí poplatek za přepis vozidla : Kdo platí přepis auta Kdo zaplatí přepis je na domluvě kupujcího a prodávajícího. Praxe je většinou taková, že přepis auta platí kupující. Pokud se chcete dozvědět o problematice přepisu auta no nového majitele, přejděte na náš příspěvek.

Jak dlouho trvá vyřízení registrace vozidla : Přihlásit vozidlo musí každý nový majitel, pokud jej chce provozovat v běžném provozu. Přihlášení můžete provézt na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností – nemusí to být v místě vašeho bydliště. Vyřízení je zpravidla na počkání a zdržet vás mohou jen fronty dalších žadatelů.

Kolik stojí zapsání kol do technického průkazu

× TIP!

Správní poplatek Sazba
Vydání registrační značky (1 ks – motocykl, přívěs) 250,-
Zápis změny do technického průkazu (jedna změna) 50,-
Vystavení duplikátu velkého technického průkazu nebo malého technického průkazu (ORV) 500,-
Zapsání změny vlastníka vozidla po splacení leasingu (výmaz vlastníka) 50,-


Všechna data a údaje o vlastněných či provozovaných vozidlech jsou bezplatně k dispozici na Portálu dopravy. V případě elektronického podání (datovou schránkou, nebo e-mailem s kvalifikovaným elektronickým podpisem) lze podat žádost o ověření údajů o vozidle a vlastníku či provozovateli vozidla.Vzhledem k přísným právním předpisům tykajících se ochrany osobních údajů nelze dohledat žádné údaje o majiteli vozidla na základě SPZ ani VIN vozidla. Státní orgány a některé soukromé společnosti (např. pojišťovny) tuto možnost mají, ale bez souhlasu majitele vozidla nesmějí jeho osobní údaje nikomu předávat.

Co se dá zjistit z VIN : Co je možné zjistit prostřednictvím VIN kódu

  • historii prodělaných technických kontrol,
  • servisní historii,
  • vybavenost vozu,
  • počet najetých kilometrů,
  • informace z policejní databáze (zda není vozidlo vedeno jako kradené atp.),
  • informace o pojištění,
  • informace o financování (například o leasingu),
  • stáří a původ vozidla.