Co řeší pracovní řád organizace?
Pracovní řád rozvádí ustanovení zákoníku práce , popřípadě zvláštních právních předpisů podle zvláštních podmínek u zaměstnavatele, pokud jde o povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance vyplývající z pracovněprávních vztahů.262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „zákoník práce“), který upravuje především právní vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci při výkonu závislé práce nebo v souvislosti s ním.Pracovní řád je zvláštním druhem vnitřního předpisu, který vydává zaměstnavatel a který blíže rozvádí práva a povinnosti zaměstnanců, obecně vyplývajících ze zákoníku práce i dalších pracovněprávních předpisů.

Co vše musí být v pracovní smlouvě : Náležitosti jsou hned tři základní:

  • druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
  • místo nebo místa výkonu práce,
  • den nástupu do práce.

Co řeší 55 zákoníku práce

§ 55 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

1 Dohoda o rozvázání pracovního poměru (§ 49) Dohoda o rozvázání pracovního poměru patří mezi formálně nejjednodušší způsoby rozvázání pracovního poměru, jehož použití není zákonem omezeno. Pracovní poměr v tomto případě končí se souhlasem obou účastníků pracovního poměru, tj. zaměstnance a zaměstnavatele.

Tam, kde se rada nevolí, vydává tyto směrnice starosta, vyjma jednacího řádu. Do působnosti starosty patří i pracovní řád, spisová řád a skartační řád, ale pouze tam, kde není zřízen a funkce tajemníka, jinak patří tato kompetence jemu. Kromě výše uvedených směrnic vydává obec i další vnitřní předpisy např.

Co patří do BOZP

Co obsahuje dokumentace bezpečnosti práce

Dokumentace BOZP obsahuje všechny informace o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a zahrnuje např. zásady BOZP, postupy pro řešení rizik, plány evakuace, seznamy nebezpečných látek, pracovních úkolů a povinností, pravidla pro používání ochranných pomůcek a další.Tento vzor obsahuje všechny náležitosti platné pro rok 2024, jakými jsou identifikace zaměstnance a zaměstnavatele, druh, rozsah a místo výkonu práce, den nástupu a délka trvání pracovněprávního vztahu, práva a povinnosti obou stran, a v neposlední řadě výše a způsob vyplácení odměny.Obecně se nedoporučuje zahrnovat do pracovní smlouvy mzdový výměr nebo pracovní náplň zaměstnance. Rozhodně ani s odkazem na to, že mzdový výměr nebo pracovní náplň je „nedílnou součástí pracovní smlouvy“.

Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci : Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům půlhodinovou přestávku nejpozději po 6 hodinách práce. U mladistvých zaměstnanců pak po 4,5 hodinách. Stejně tak musí zaměstnavatel umožnit svým zaměstnancům nepřetržitý denní odpočinek, a to v délce minimálně 11 hodin během 24 hodin.

Co je paragraf 66 : Zákoník práce – § 66

Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží.

Co je paragraf 55 zákoníku práce

§ 55 – Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem na otcovské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Zákoník práce paragraf 52. Výpověď ze strany zaměstnavatele musí splňovat podmínky paragrafu 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná. Neplatnost výpovědi může vyslovit pouze soud, na který se dotčený zaměstnanec obrátí. Důvod výpovědi nelze dodatečně měnit.Spisový řád musí obsahovat podmínky podepisování včetně podmínek používání uznávaného elektronického podpisu, uznávané elektronické značky a kvalifikovaného časového razítka a podmínky používání úředních razítek. Vedle základních ustanovení spisového řádu může být odkázáno např. na podpisový řád.

Co patří do spisové služby : Výkon spisové služby

Zahrnuje řádný příjem, evidenci rozdělování, oběh, vyřizování, vyhotovování, podepisování, odesílání a ukládání dokumentů a jejich vyřazování ve skartačním řízení, a to včetně kontroly těchto procesů.