Co řeší Česká obchodní inspekce?
Poradenství řeší Česká obchodní inspekce. Podání zašlete do datové schránky České obchodní inspekce (ID DS: x7cab34) nebo prostřednictvím e-podatelny na webových stránkách České obchodní inspekce https://www.coi.cz/podatelna/.Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.ČOI v tomto případě kontroluje řádně splněnou informační povinnost o nabízeném zájezdu (například doprava, ubytování, vzdálenost od pláže, strava, lokalita, služby hotelu), o ceně (přičemž pro případnou změnu konečné výše ceny platí striktní omezení).

Co kontroluje ČOI v restauraci : Inspektoři ověřovali poctivost prodeje, zejména správnost účtování a podávání deklarovaných měr u nápojů a pokrmů, a také kontrolovali prodej zboží s fotbalovou tématikou, kde byl předpoklad prodeje padělků, tj. porušení některých práv duševního vlastnictví.

Jak podat stížnost na firmu

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Jak kontaktovat obchodni inspekci : Adresa:

  1. Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu:
  2. Úřední hodiny podatelny:
  3. Doporučujeme spotřebitelům přednostně využívat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt.
  4. Poradenská linka: +420 222 703 404 (v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin)

Kdy a na koho si můžete stěžovat

  • neinformování kupujícího o právech při uplatnění reklamace,
  • nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů,
  • využívání nekalých, klamavých či agresivních obchodních praktik ,
  • nabízení výrobků bez návodů k použití v českém jazyce,
  • nesprávného označení či nesprávné účtování cen.


V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Co může ČOI

Kontrolovat může například označení výrobků, správné účtování ceny, dodržování hygienických podmínek, bezpečnost výrobku před vpuštěním na trh v ČR, ale třeba i to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele.Česká obchodní inspekce poskytuje občanům informační a poradenské služby, a to v pracovních dnech na každém z jejích pracovišť. Informace pro média poskytuje v souladu se zákonem č. 46/2000 Sb.Při kontrole potravin odebírají inspektoři SZPI z jednotlivých šarží výrobků vzorky. Každý odběr vzorků je doložen záznamem o odběru vzorku. Pouze vzorky odebrané inspektorem jsou předány laboratořím a jsou podrobeny zkouškám (čili rozborům) podle zaměření kontroly.

Podnět je možno podat písemně poštou, elektronicky (např. e-mailem, datovou schránkou), osobně, nebo telefonicky, a to k jednotlivým OIP, případně k SÚIP, respektive na jejich kontaktních místech.

Jak podat stiznost na firmu : V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci : Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.

Na co mám právo při reklamaci

V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.

Podnět je možno podat písemně poštou, elektronicky (např. e-mailem, datovou schránkou), osobně, nebo telefonicky, a to k jednotlivým OIP, případně k SÚIP, respektive na jejich kontaktních místech.Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.

Kdo kontroluje Haccp : Kontrolu zavedení a funkčnosti HACCP u výrobců potravin kontrolují inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). V současné době má funkční HACCP zavedeno asi 80% výrobců. potravin. Zbývající, především malí podnikatelé, musí systém do výroby co nejdříve zavést.