Co dát pod borůvky?
Je vhodné pod borůvky vysypat mulčovací kůru, která zvýší ochranu v zimě (borůvka je mělce kořenící rostlina) a také zamezí výskytu plevelů. Na choroby nejsou náchylné. Za škůdce mohou být považována zvířata, která mohou okusem poškodit keř.Výhodní sousedé v okolí Mezi rostliny, které podporují aktivní vývoj a plodnost borůvek, patří: Jalovec, smrk, jedle, borovice a další jehličnany. Tyto keře a stromy borůvkám nezastíní a neuberou jim živiny.Borůvky lze podsadit rostlinami se stejnými nároky na půdu, které si poradí i s přistíněním. Takovou ideální volbou je brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) nebo příbuzná klikva velkoplodá (V. macrocarpon). Do půdy dobře zásobené vodou pak můžete vysadit klikvu bahenní (V.

Jak podporit růst borůvek : Kávová sedlina obsahuje dusík, fosfor a další živiny, které jsou pro rostliny nezbytné. Můžete ji jednoduše rozprostřít kolem keřů borůvek jako mulč, což pomáhá udržovat vlhkost a zabraňuje růstu plevelů. Kávová sedlina také pomáhá snižovat pH půdy, což je ideální pro borůvky, které preferují kyselé prostředí.

Čím mulčovat borůvky

Při výsadbě borůvek je užitečné přihrnout o několik centimetrů rašelinu případně mulčovací kůru nad okolní terén. Borůvky koření mělce a budou tak odolnější proti přemokření. Po zasazení velmi vydatně zalijeme, více než obvykle, rašelina a substrát je suchý a musí se nejprve vodou dostatečně prosytit.

Jakou zeminu na borůvky : Vzhledem k tomu, že borůvka potřebuje písčitou, nebo písčito-hlinitou půdu s velmi kyselou reakcí, vysazujeme rostliny do směsi písku a rašeliny.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Co zasadit vedle paprik:

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.

Jak připravit substrát pro borůvky

Vyhloubíte jámu cca 50×50 cm, vyberete původní zeminu a vysypete tam substrát, který si dokážete namíchat i sami: vrchovištní rašelina, piliny a kůra z jehličnanů. Na 1 rostlinu cca 50 l nebo substrát speciálně určený pro pěstování kyselomilných rostlin, včetně borůvek.Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.Významné pro růst jsou faktory genetické, celkový zdravotní stav (prodělané nemoci a jejich léčba, úrazy), výživa a výdej energie, vliv rodiny a sociálního prostředí, také strádání dítěte. Jiný je růst u dívek, jiný u chlapců.

Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny.

Které rostliny nesnášejí mulčovací kůru : Mulčovací kůra okyseluje půdu, dáváme ji proto jen k rostlinám, které ji vyžadují, jako jsou rododendrony, azalky či vřesy. Není vhodná pro rostliny s mělce rostoucími kořeny, kdy horní vrstva půdy může trpět nedostatkem dusíku, což má za následek žloutnutí či skvrnitost listů.

Jaký substrát pro borůvky : Substrát pro borůvky a brusinky je speciálně namíchaný ze směsi kvalitní rašeliny a vyzrálého kůrového kompostu. Díky nízké hodnotě pH je vhodný k pěstování všech rostlin, které mají nároky na velkou kyselost půdy.

Co se nesmí sázet po česneku

Jaké rostliny zasadit na záhonech po česneku Jedna plodina je zcela nevhodná!

  • Okurky. Okurky patří mezi tu nejvhodnější zeleninu, která se dá po česneku na záhonek zasadit.
  • Ředkvičky.
  • Listová zelenina.
  • Baklažán.
  • Luštěniny.
  • Jahody.
  • Brokolice.
  • Brambory.


Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.V sousedství okurek pozor na rajčata, ředkve a brambory, které okurky moc rády nemají. Nesázejme vedle nich také plodiny, které nemají rády vydatnou zálivku, jako je třeba česnek a cibule. Hrášek se příliš nekamarádí s fazolemi, cibulí, bramborami, česnekem, pórkem a rajčaty.

Co mi žere papriky : Pravidelně obracejte listy, pokud je některý napaden, ihned ho odstraňte. Papriky jsou nejčastěji napadány mšicemi, sviluškami a molicemi, z chorob se setkáváme s deformacemi plodů, virem mozaiky, bradavicemi a také hnilobou kořenů či kořenového krčku.