Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.Je také možné je vypálit. 6 týdnů po použití přípravku Pařezník můžete vypálit pařez dvěma způsoby. Buďto okolo pařezu umístíte kovový sud beze dna, v němž rozděláte oheň, nebo můžete otvory vylévat další 4 týdny tekutým podpalovačem a poté zapálit. Pařez pak vyhoří až do kořenů.Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí. Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina.
Co na pařez : Přípravek na pařezy – Pařezník je jemný práškový granulát bílé barvy, který pomáhá odstranit pařezy rozložením nebo vypálením. Použití: Do středu pařezu vyvrtáme do hloubky cca 20 cm otvor o průměru cca 2 cm. Stejný otvor pak vyvrtáme šikmo ze strany asi 8 cm pod hranou pařezu tak, aby se oba otvory propojily.
Jak umrtvit pařez
Přípravek lze s omezením použít také na čerstvý pařez, ale na podzim, kdy strom stahuje mízu. Nicméně je lépe pařez umrtvit potřením řezné rány vhodným herbicidem, např. Touchdownem, Roundupem, Glyfoganem, či něčím podobným.
Jak rozložit pařez : Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.
Pokud je pařez větší a silnější, může být nutné použít speciální stroj zvaný fréza pařezů. Tento stroj má na konci otáčející se kotouč s ostrými zuby, kterým rozdrtí pařez na malé kousky. Fréza pařezů je schopná odstranit i kořeny do hloubky několika desítek centimetrů.
Podhoubí hlívy má rozkladný vliv na dřevo, proto by po zhruba dvou letech mělo stačit do pařezu kopnout a rozpadne se sám.
Jak urychlit Hniti pařezu
„Když porazíte strom, necháte pařez dva, tři měsíce být, a pak do něj naočkujete hlívu ústřičnou. Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.Odpověď: Dobrý den, k impregnaci pařezu postačí UNIBAL FERMEŽ LNĚNÁ P6420. Můžete také použít LAZUROL AQUA NAPOUŠTĚDLO V1314 a povrch přetřít vrstvičkou bezbarvého laku LAZUROL AQUA S AKRYL V1302 jen v množství, které dřevo pojme a nebude vytvářet vrstvu na povrchu.Nejprve je vhodné do pařezu navrtat či nařezat otvory, a následně nechat pařez nasáknout hořlavinou. Poté je možné nechat pařez kontrolovaně hořet. K tomuto účelu se nejčastěji využívá petrolej, případně topný olej. Samotné hoření pak může trvat hodiny, či dokonce dny.
Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.
Jak vyvrátit pařez : Jak se „kučuje“
Budete potřebovat krumpáč, lopatu a rýč, případně i malou lopatku a také sekyru, jelikož kořeny bude třeba přesekat a nechat v zemi zetlít. Pro kučování necháme pařez delší, abychom jím mohli hýbat. Začneme odkrytím zeminy okolo pařezu, průměr skrývky zvolíme minimálně cca 50 cm.
Jak se zbavit stromu : Můžete si ho nechat „naporcovat“ a spálit v kamnech nebo krbu. Pokud tuto možnost nemáte, s arboristou si předem sjednejte i jeho odvoz, případně likvidaci pařezu. Moderní technika ho umí takřka rozemlít na padrť. Na uvolněné místo si pak můžete vysadit strom nový, třeba i vzrostlý.
Čím natírat palubky
Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.
Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.Přerývání zeminy. Účinným způsobem, jak zlikvidovat pupária vrtule ořechové ukrytá pod zemí, je hlubší přerytí půdy pod ořešákem, na podzim nebo na jaře. Pupária se tím dostanou buď do velké hloubky nebo na povrch a zahynou.
Jak natřít staré palubky : Bruste nejdříve středně drsným, pak jemným brusným papírem zcela do hladka. Potom na palubky naneste jednu až dvě vrstvy nátěrové hmoty (postupujte podle návodu od výrobce). Každý nátěr vždy pečlivě roztírejte, aby na povrchu nezůstávaly kapky nebo dokonce loužičky, a necte pořádně vyschnout.