► Klíště nemačkejte rukou. Místo toho použijte praktické kleště, kartu, pinzetu nebo háček, pomocí kterých klíště bezpečně odstraníte. ► Klíště uchopte co nejblíže kůži, podeberte ho a mírným tahem vytáhněte (případně otáčejte). Snažte se při tom zabránit vytlačení obsahu útrob do rány.Spot-on neboli „kapička“ za krk
Ideální řešení pro kočky, které nemají rády spreje ani obojky. Přípravek aplikujete mezi lopatky a účinná látka se vstřebá do kůže. Důležité je aplikovat ji za krk tak, aby si tam kočka nedosáhla a nemohla repelent slízat. Nejúčinnější spot-ony pro kočky seženete u svého veterináře.Zákazníci si nejvíc oblíbili řady Frontline, Menforsan a AdTab. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Foresto Obojek pro kočky a malé psy do 8 kg 38 cm.
Co zabira na klíšťata : Smíchejte v uzavíratelné nádobě s rozprašovačem 1 díl jablečného octu s 2 díly vody. Případně můžete přidat několik kapek vonného olejíčku. Ideální je levandule nebo máta. Promíchejte a nastříkejte dle potřeby než vyrazíte do přírody a opakujte i během pobytu v přírodě.
Čím odpudit klíšťata
Esenciální oleje – některé rostlinky a přírodní oleje z nich jsou pro klíšťata odpuzující. Patří mezi ně například Tea Tree, Citronella, Rozmarýn, Levandule nebo Máta. Vhodné oblečení – do přírody zvolte světlé, hladké kalhoty, na kterých případné škůdce snadno uvidíte a můžete je hned sundat.
Co přitahuje klíšťata : A dospěl k následujícím závěrům: „Klíšťata upřednostňují muže, zejména kuřáky a mírné konzumenty alkoholu. “ Podle Peťka nejsou pro klíšťata příliš atraktivní vegetariáni, nemají také ráda, když je z člověka cítit česnek. A výhodou může údajně být, když se lidé příliš nepotí.
Esenciální oleje – některé rostlinky a přírodní oleje z nich jsou pro klíšťata odpuzující. Patří mezi ně například Tea Tree, Citronella, Rozmarýn, Levandule nebo Máta. Vhodné oblečení – do přírody zvolte světlé, hladké kalhoty, na kterých případné škůdce snadno uvidíte a můžete je hned sundat.
Klíště vnímá teplo a přirozený zápach, které ho k vám nalákají. Proto může pomoct, když tento pach přebijete. Vsaďte nejen na klasický deodorant, ale vyrobte si doma i repelent, jenž lze nastříkat na kůži. Jako odpuzovač na klíšťata působí růžový olej, jablečný ocet, máta, rozmarýn, levandule nebo citrusy.
Co Nesnasi klíšťata
Klíšťata nesnáší rozmarýn a fenykl
Jsou to mrchy odolné a mírné zimy jim svědčí. ROZMARÝN – Jestli klíšťata něco nenávidí, pak rozmarýn. Repelent z něj vyrobíte tak, že přivedete k varu litr vody, odstavíte ze sporáku, dáte do něj sáček sušeného (nebo hrst čerstvého) rozmarýnu.Esenciální oleje – některé rostlinky a přírodní oleje z nich jsou pro klíšťata odpuzující. Patří mezi ně například Tea Tree, Citronella, Rozmarýn, Levandule nebo Máta. Vhodné oblečení – do přírody zvolte světlé, hladké kalhoty, na kterých případné škůdce snadno uvidíte a můžete je hned sundat.Jako odpuzovač na klíšťata působí růžový olej, jablečný ocet, máta, rozmarýn, levandule nebo citrusy. Stačí smísit s vodou (ocet v poměru 1 : 2, oleje stačí 20 kapek) a používat jako rozprašovač, nebo promíchat éterický olejíček s tělovým olejem a vetřít před výletem do pokožky.
Klíšťata mají nepřátele i mezi obojživelníky a plazy. Stávají se kořistí hlavně žab a ještěrek, a to při číhání na hostitele nebo po odpadnutí z něho na zem. Další početnou armádou nepřátel klíšťat jsou ptáci. Patří sem většina hrabavých ptáků.
Co zabije klíšťata : Voda bohužel klíště jen tak nezahubí. Dokáže v ní přežít až tři týdny. Jistou smrt by mu přinesla pouze vyšší teplota vody, jak už jsme zmínili v prvním odstavci. Voda o 60 °C je pro klíště už smrtelná.