Příprava šetrné stravy je jednoduchý způsob, jak zklidnit podrážděný žaludek vaší kočky. Vhodnou volbou je vařené kuřecí maso bez koření, rýže a tvaroh. Zpočátku krmte kočku jen malými porcemi a počkejte, zda nebude znovu zvracet. Mátový nebo heřmánkový čaj mají také uklidňující účinek na žaludek.nevolnost, zvracení, apatie, snížení reflexů. K tomu se pak přidává zvýšená žízeň a zvýšené močení a to s tím, jak postupuje poškození ledvin, které následně může přejít až v jejich selhání, které se projeví jako dehydratace, letargie, nechutenství, zvracení, různé záchvaty až kóma.Každodenní kartáčování a česání je jeden ze způsobů, jak omezit množství spolknutých chlupů. Proto je dobré v rámci prevence navyknout kočku i králíčka již od útlého věku na pravidelnou péči a česání jejího kožíšku. Četnost kartáčování je vhodné zvýšit v průběhu jara a léta, kdy zvířata přirozeně více línají.
Co nesmí jíst kočka : Naopak potraviny, které jsou pro kočky nevhodné:
- kosti.
- čokoláda.
- hroznové víno.
- avokádo.
- mléčné výrobky.
- cibule a česnek.
Jak ulevit kočce od zvracení
Základní opatření při zvracení kočky je hladovka + podpora žaludku a střevní flóry (sanace + vyčištění střev). Tím zlepšíme kondici trávícího ústrojí s výsledkem odeznění zvracení.
Čím uklidnit žaludek : Pro podporu normální činnosti trávení a celého gastrointestinálního traktu lze využít řadu bylinek. Sáhnout můžeme po kořenu lékořice, čaji ze směsi heřmánku, meduňky, máty peprné, fenyklu nebo mochny husí. Skvělé jsou také borůvky, které můžeme užívat sušené, nebo si z nich uvařit čaj.
Průvodní příznaky otravy jsou různorodé a mohou přijít už po dvou hodinách od pozření jedu. Jsou jimi zvracení, malátnost, polehávání a poruchy koordinace. Mezi další příznaky patří obtíže s dechem, průjem, horečka, křeče, rozšíření či zúžení zornic, zarudnutí a otoky kůže, slinění a třes.
Tato otrava se projevuje se zpožděním několika dní až týdnů a to krvácením z přirozených tělních otvorů, krev se objevuje ve zvratcích, stolici a moči, dochází ke krvácení na sliznicích a také ke krvácení i z banálních povrchových poranění.
Co na Bezoary u kočky
Speciální krmivo: Existují speciální krmiva, která mohou pomoci předcházet tvorbě bezoárů. Například krmiva Amanova, OPTIMAnova, nebo Harper & Bone obsahují složky, které brání hromadění bezoáru v trávicím traktu kočky, usnadňují trávení a snižují riziko střevních komplikací spojených s bezoáry u koček.Zvracení bezoárů lze do značné míry eliminovat podáváním produktů obsahujících maltózový extrakt (slad), které usnadňují průchod chlupů traktem a jejich vyloučení v trusu. Při větších problémech je nutné nasadit silnější protivníky, které najdete v této kategorii.Pokud chcete své kočce přilepšit, můžete jí občas nabídnout lžičku bílého jogurtu, vařený žloutek, kuřecí maso, kousek lososa, případně sardinky ve vlastní šťávě. Nejjednodušší a z výživového hlediska nejjistější je však vsadit na kvalitní konzervy či kapsičky. A rozhodně se vyhněte následujícím potravinám.
7 věcí, které nikdy nesmíte dělat kočce
- Nestříhejte kočce vousy.
- Nenechávejte otevřené okenní ventilace.
- Nepěstujte jedovaté rostliny.
- Nezavírejte kočku v autě
- Nehlaďte kočky na břiše.
- Nezírejte kočce do očí
- Nestresujte kočky strašením.
Jak zastavit zvracení u kočky : Postup pro zastavení zvracení v bodech
Zahájíme hladovku >> Přestaneme krmit a podáváme vodu se solí, čaj nebo smoothie. Délka hladovky >> Kočka v dobré kondici 1 až 2 dny. Při nemoci nebo krvi ve zvratcích vyhledáme lékaře. Doplnit tekutiny >> Zvracení dehydratuje >> usilujeme, aby kočka pila více než obvykle (bod 5).
Jak dlouho může kočka zvracet : Zvracení může být akutní (rychlý nástup) nebo chronické(delší než 1-2 týdny). Úpornost zvracení a případný spoluvýskyt jiných obtíží budou určující pro další léčbu a případné diagnostické testy. Důležité je, abyste věděli jak dlouho a jak často vaše kočka zvrací.
Jak rychle zklidnit žaludek
Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.
Snižte konzumaci bílého pečiva a dalších produktů z bílé mouky. Zařaďte do jídelníčku zásadité potraviny jako jsou brambory, pohanka, sója. Omezte na minimum konzumaci alkoholu, kofeinu, jednoduchých cukrů a perlivých nápojů. Pijte neperlivou vodu, zelené čaje, bylinné čaje a zeleninové šťávy.Otravy psů a koček. Otrava zvířete je noční můrou každého chovatele. Úporné zvracení, průjem, nechutenství, apatie a slabost mohou být jedny z prvních příznaků otravy. V pozdějších stádiích se mohou objevit křeče, neschopnost pohybu, poruchy dýchání, kóma až smrt.
Jak se chová kočka před smrtí : Mezi tyto znaky patří ztráta zájmu o jídlo a vodu, dramatická ztráta váhy, potíže s pohybem, změny v dýchání nebo vzhled očí a srsti. Jejich srst může působit zanedbaně, což odráží sníženou schopnost kočky o sebe pečovat.