Co dát dítěti na zácpu?
Má-li dítě zácpu, je základním opatřením úprava jídelníčku. Je vhodné zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny). Dále je třeba zvýšit příjem tekutin, ideálně čisté vody, a dbát na dostatek fyzické aktivity. Zácpa často souvisí také s nerovnováhou střevní mikrobioty.Babské rady proti zácpě u dítěte

suché švestky nebo švestkový džus – švestky jsou přirozeně bohaté na vlákninu a sorbitol, což je přírodní projímadlo, koupel ve vlažné vodě – pomáhá uvolnit svaly a ulevuje od bolesti, dýňová semínka – obsahují hořčík, který pomáhá uvolnit stolici.Na úpravu stolice je vhodné nasadit probiotika. Velmi vhodná jsou v tekuté formě – Hylak. U dětí se v prvních dnech ( cca 3 dny) doporučuje užívat 3x denně 1 ml , po zlepšení se sníží dávka na 0,5ml 3x denně. Nemělo by se podávat s mlékem, mohlo by způsobit vysrážení obsahu.

Jaké potraviny mají projímavé účinky : Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).

Co delat kdyz nejde Vytlacit stolice u dětí

Ulevit můžete např. teplou koupelí, nahříváním pomocí polštářků, masáží bříška, cvičením nožičkami. Z dlouhodobého hlediska doporučuji pravidelně podávat probiotika (BioGaia, ProbioMaxík Baby, Biopron baby+). Pokud není stolice týden, navštivte již ordinaci dětského lékaře.

Jak vyvolat stolici rychle : Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Nejjednodušší způsob použití oleje je dát si každé ráno nalačno jednu polévkovou lžíci. Potom vydržte alespoň 30 minut, než cokoli pozřete. Lněný olej můžete smíchat s pomerančovou šťávou. Olej má tu vlastnost, že příznivě působí na trávení a má lehce projímavé účinky.

Co dělat když nejde vytlačit stolice

Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)Zácpa je definována jako opoždění nebo potíže s defekací trvající nejméně 2 týdny a způsobují dítěti potíže. Tato definice je relativní a závisí na konzistenci a frekvenci stolice a potížemi s jejím vyprázdněním. Zdravé dítě může mít normální stolici jednou za 2-3 dny a nemusí se jednat o zácpu.Ulevit můžete např. teplou koupelí, nahříváním pomocí polštářků, masáží bříška, cvičením nožičkami. Z dlouhodobého hlediska doporučuji pravidelně podávat probiotika (BioGaia, ProbioMaxík Baby, Biopron baby+). Pokud není stolice týden, navštivte již ordinaci dětského lékaře.

Dobrý den, pomoci může laktulóza (Duphalac), glycerinové čípky, minerální vody Šaratice, Zaječická hořká. Do potravy zařaďte více vlákniny (psyllium, Fructolax, Multifibra, LaxAktiv, též Vámi zmíněný OptiFibre..), ovoce typu švestek, fíků, hroznového vína, melounů či zeleniny (mrkev, řepa, zelí..).

Jak vyvolat stolici při zácpě : Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Co kdyz nezabere Projimadlo : Na zácpu můžete podat přípravek Laktulóza, jenž způsobuje změknutí stolice a může se podávat dlouhodobě jako prevence (působí místně v tlustém střevu a nevstřebává se). Dále se dlouhodobě může podávat rozpustná vláknina a Psyllium, zde však dodržujte dostatečný pitný režim.

Jak změkčit tvrdou stolici

Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.

Zácpa obvykle není nebezpečná, ovšem pokud se objeví u akutní zácpy břišní bolest, nevolnost, zvracení, zvýšená teplota či krev ve stolici, je nutné vyšetření u lékaře k vyšetření náhlé příhody břišní.Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Jak vyvolat vyprázdnění : Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.