Co dát do zachodu králíkovi?
Jako podestýlku je vhodné pořídit dřevěné či papírové peletky. U dřevěných peletek je výhoda, že dobře sají vlhkost a příliš nelepí, avšak pro některé králíky jsou příliš tvrdé. Pokud chcete, aby králík chodil konat potřebu výhradně do toalety, mějte podestýlku pouze tam.Záchod je třeba včas čistit – podle velikosti králíčka cca denně maximálně však ob den. Podstatné je mít na paměti, že i když králík nevyžaduje celodenní nepřetržitou péči, musí se mu chovatel každý den věnovat a nechat ho alespoň 4 hodiny a více proběhnout mimo jeho ubikaci. Je to důležité pro socializaci králíčka.Nejvhodnější jsou klasické dřevěné pelety. Na zem v kleci můžete dát kobereček, což se doporučuje zejména v zimních měsících.

Jak naučit králíčka na záchod : Králík zná pojem NE, protože sám "NE" také pociťuje

Pohromu musíme důkladně vyčistit a použít ocet případně deodorant. Pokaždé, když králíček skočí do záchůdku, velmi výrazně jej chválíme a říkáme „ANO“ za vydatného kývání hlavou. Ano a ne spolu s gesty hlavou je králíček schopen se naučit.

Co by měl mít králík v kleci

Do klece si určitě pořiďte misku na krmení. Dobrá je keramická nebo závěsná, kterou králíci jen tak lehce nepřevrátí a nebudou ji vysypávat. Dále napáječku na vodu a krmítko na seno. Je možné také pořídit do klece záchod, králíci jsou čistotní a poměrně snadno se naučí na něj chodit.

Co nesmí jíst králíci : Zakázané potraviny: co nesmí jíst králík

  • Brambory: Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi.
  • Fazole: Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost.
  • Rebarbora: Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny.

Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.


Pokud jsi mu Terko zapomněla dát nějaké zrní, granule, nevadí, jestli má stále seno. Pokud nemá seno, může to být problém. Po 24 hodinách bez jídla problém fatální. Pro odbornici na králíky Nickjmeno – je to proto, že králík má malý žaludek a dlouhé střevo.

Co má být v kleci pro králíka

Vybavení do klece

Do klece si určitě pořiďte misku na krmení. Dobrá je keramická nebo závěsná, kterou králíci jen tak lehce nepřevrátí a nebudou ji vysypávat. Dále napáječku na vodu a krmítko na seno. Je možné také pořídit do klece záchod, králíci jsou čistotní a poměrně snadno se naučí na něj chodit.Někteří králici se na záchod naučí za několik dní, jiným to trvá i několik týdnů. Také se může stát, že králíček bude občas dělat bobky nebo čůrat jinam, například v době říje, nebo když bude chtít označit své teritorium. To je normální chování, kterému se dá předejít kastrací nebo sterilizací.Pokud se Váš králík naučil chodit na toaletu, ale zničehonic máte pocit, že máte doma prasátko, které rozhazuje bytem bobky, jak se mu zlíbí, a je mu mezi 4-12 měsíci, pak můžete být klidní. Váš ušák se právě nachází v pubertě a bobky si značkuje území. Horší je, pokud si území začne značkovat močí.

Králíčci rádi odpočívají na břiše. Nechystají se přímo ke spánku, jen oddychují a odpočívají. Jedná se většinou o krátkodobý párminutový momentální odpočinek mezi různou aktivitou. Když králíčka vyrušíte, nebere to tak citlivě ;).

V kolika stupnich muze být králík : Ideální teplota je 15 až 22 stupňů. Králíci preferují spíše chlad, pokud možno tedy v zimních měsících stáhněte topení. Pokud klec postavíte na studenou zem, je vhodné pod ní umístit nějakou podložku (koberec, polystyren…).

Jakou zeleninu dát Kralikovi : OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)

Jakou zeleninu nesmí králík

Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.

Když začne králíček tzv. řádit – vyskakovat do výšky, vykopávat nožičkami, velkou rychlostí sprintovat po pokoji, třepat u toho hlavičkou, že máte pocit, že mu úplně přeskočilo, je to projev radosti ze života. Králíček chce vyjádřit, že je velmi spokojený.Čerstvé seno by mělo tvořit většinu potravy králíka a musí být vždy k dispozici. Dospělí králíci mohou jíst timotejku a jiné druhy trávy , zatímco mladší králíci by měli být krmeni vojtěškou. Jetel by se neměl podávat dospělým králíkům z důvodu vyššího obsahu bílkovin a cukru.

Kolik granuli Kralikovi : Krmiva (směsi nebo granule) dáváme 2x denně asi 2 polévkové lžíce. Zelené krmení by měl králík dostávat večer.