Co dát do skleníku v dubnu?
Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák. Tip pro případ malé zahrádky: Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku.Vysévat v tuto dobu doma můžete například cibuli, květák, brokolici, kedluben, pórek, papriky, rajčata nebo hlávkový salát. U truhlíkových rostlin pravidelně kontrolujte výskyt mšic. V únoru je taktéž možné vysít ve skleníku špenát.Protože ve skleníku se sklízí déle než venku, můžete si vlastní zeleninu užívat delší dobu. Letní zelenina, jako jsou okurky, papriky a rajčata, se obvykle sklízí do konce srpna, ale tím pěstování nemusí končit. Nyní je čas vysadit nové plodiny, například polníček, endivii nebo špenát.

Co dát na dno skleníku : Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Co zasadit do skleníku

Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.

Kdy dát sazenice salátů ven : Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.

9) Pokud máte vytápěný skleník, můžete do něj vysazovat papriku již v druhé polovině března. Do studeného skleníku vysazujte v druhé polovině dubna. Když musíte pěstovat v krytých prostorách více plodin, dejte papriku doprostřed a rajčata do průvanu, na kraj ke dveřím.

Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu.

Co a kdy sázet do skleníku

Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara. Mnoho druhů jarního výsevu zakoupíte například v hobbymarketech OBI.Semena rajčat mají ráda rovnoměrné teplo. Proto byste měli rajčata pěstovat na okenním parapetu nebo ve vyhřívaném skleníku. Ideální doba pro výsev rajčat je od začátku do poloviny března.Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Co okolo skleníku : Co pěstovat ve skleníku na jaře

Ve vyhřívaných sklenících lze také v tomto období zasít rajčata a papriky. V polovině jara vypěstujte rychle rostoucí rostliny, jako jsou cukety, tykve a dýně. Kupte si také připravené rostliny paprik a rajčat. Zasít do skleníku můžete i bazalku určenou pro pěstování v interiéru.

Kdy se může sázet salát do skleníku : Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara.

Jak správně zasít salát

Jak semena vysévat

Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.

Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.Ve skleníku v květnu vysázíme také předpěstovanou sadbu paprik, nejlépe do dvojřádku 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe nebo do sponu 50×60 cm, zásadně po jedné rostlině. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme.

Která zelenina se hodí do skleníku : Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku.