Co dát do postýlky?
Prvním z předmětů, který nepatří do dětské postýlky do 1. roku života, jsou přikrývky (deky, polštáře a podobně). V tomto případě může dojít k nebezpečné situaci poměrně jednoduše. Děťátko si neúmyslně přikrývku přehodí přes hlavu nebo vklouzne pod polštář, a rázem si zamezí v přísunu vzduchu a následném dýchání.Polohovací klín do dětské postýlky, Dětský svět, bílé froté slouží k vyvýšení hlavičky miminka při zahlenění nebo refluxu. Klín pro snadné dýchání – usnadňuje dýchání a zabraňuje ublinkávání. Po mnoho let, lékaři doporučují,aby děti spaly na rovném a pevném umístění.Podpořte útulnost dětského pokoje pomocí hraček, plyšáků, ale také textilu, kam patří polštáře, deky nebo třeba barevné povlečení s oblíbeným motivem. Vsaďte na pohodlí v posteli, ale také na sedacím vaku nebo v oblíbeném tee-pee stanu.

Jak má vypadat postýlka pro novorozence : Dětská postýlka by měla být pevná a stabilní, bez prasklých lamel nebo roštu. Neměla by mít ostré hrany, o které by se dítě mohlo zranit. Velikosti dětské postýlky se liší, standardní velikost je 120 cm x 60 cm. Matrace jsou do dětské postýlky o pár centimetrů užší, aby se do postýlky vešly a nekroutily se.

Proč mantinel do postýlky

Zabraňuje případným úrazům miminka o postýlku. Slouží jako izolace od studené zdi a průvanu. Mantinely do postýlky se také staly velkou oblibou díky pestrým vzorům a svou originalitou.

Kam dát klín do postýlky : Klín můžete nechat nahoře v postýlce nebo ho vložit pod matraci, záleží jen na Vás pro jakou variantu se rozhodnete. Klín do dětské postýlky se také využívá když je Vaše miminko nachlazené, tak aby se mu při rýme ve spánku lépe dýchalo.

Spolu s miminkem se nahněte nad postýlku, pomaličku pokládejte do postýlky – prvně zadeček, pak nožičky, pak hlavička a ruka stále na hrudníku. Můžete pokračovat v broukání, či říkejte pšššš. Jakmile miminko uložíte do postýlky, mějte ještě chvilku ruku na hrudníku a pokračujte v broukání.

Při zvedání a pokládání podpíráme dítěti hlavu a tělo tak, aby hlava nepadala do záklonu. Manipulaci provádíme střídavě na obě ruce a obě strany, aby byla zátěž vyrovnaná.

Co novorozenci pod hlavu

Jako náhrada úplně postačí čistá bavlněná plenka. Spaní bez polštáře je do dvou let navíc dobré pro správný vývoj dětské páteře, která zatím nepotřebuje oporu v podobě polštáře. Teprve když si dítě samo začne muchlat peřinku pod hlavu, je čas na to, pořídit mu i polštář.Děťátko by si mohlo při máchání ručičkama a nožičkama přetáhnout peřinku přes hlavu a udusit se. Pro začátek je vhodnější zavinovačka a později spací fusak. Při výběru peřinky volte, pokud možno, bavlněnou a prodyšnou. Vhodná je spíše tenká přikrývka, pod kterou se nebude děťátko potit.Před vypráním je nutné mantinel rozplést a jednotlivé díly dle barev prát každý kus zvlášť. Perte na 30stupňů při nižších otáčkách (jemné prádlo). Je to důležité pro dlouhou životnost výplně, jelikož se jedná o umělé duté vlákno a při vysokých teplotách dochází k deformaci materiálu a jejímu znehodnocení.

Jakou délku mantinelu vybrat do dětské postýlky Délku ideálního mantinelu zjistíte součtem všech stran postýlky. Do standardní dětské postýlky o rozměru 120×60 cm je ideální délka mantinelu 360 cm nebo 180 cm. Pokud chcete mít mantinel přes celý obvod postýlky, pořiďte rozměr 360 cm.

Kdy presunout dítě do postele : Správná doba, kdy je dítě zralé k tomu, abyste vyměnili postýlku za postel, přichází kolem 2 až 3 let věku.

Jak ukládat miminko do postýlky : Spolu s miminkem se nahněte nad postýlku, pomaličku pokládejte do postýlky – prvně zadeček, pak nožičky, pak hlavička a ruka stále na hrudníku. Můžete pokračovat v broukání, či říkejte pšššš. Jakmile miminko uložíte do postýlky, mějte ještě chvilku ruku na hrudníku a pokračujte v broukání.

V čem spí miminko v postýlce

Materiály: Vždy vybírejte přírodní materiály, jako je bavlna, která je nejen prodyšná, ale také příjemná na jemnou kůži miminka. V letních měsících je výbornou volbou mušelín, který je prodyšný a savý. Syntetické látky mohou, mimo přehřívání a pocení, způsobovat alergické reakce.

Konejšením jak slovy, tak hlazením, držením za ručičku, zpíváním, poklepáváním po zadečku nebo pohupováním. Poskytnete mu pocit bezpečí a pomůžete mu postupně usnout samostatně. Pokud přecházíte na samostatné usínání ze společného spánku, můžete zkusit začít přesouvat děťátko do vlastní postýlky po usnutí.Toto riziko zatím neprokázala žádná studie, obecně se ale svislá poloha doporučuje až zhruba od půl roku, kdy už miminko samo udrží hlavičku. Do té doby je vhodnější nosit novorozence v poloze šikmo. Další rizika pak souvisí spíše s okolím.

Kdy si muze miminko sednout : Dítě může samostatně sedět ve věku 6 až 9 měsíců. Některé děti se snaží posadit už v 5 měsících. Dostat se do sedu je docela námaha a vyžaduje hodně posílení svalů celého těla. Dítě by se mělo začít učit sedět samo zhruba v půl roce.